Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak otworzyć plik csv

Jak otworzyć plik CSV za pomocą różnych metod?

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia, 2023

CSV to jeden z popularniejszych formatów plików zawierających dane. Jeśli pracujesz np. jako SEO copywriter często z wielu narzędzi pobierzesz zbiór określonych danych właśnie w tym formacie. Przyda się więc wiedza jak otworzyć plik CSV z użyciem różnych metod.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Router na kartę SIM

Co to jest CSV?

Plik CSV to format danych, w którym informacje zapisane są w pliku tekstowym. Poszczególne pola z danymi oddzielone są przecinkami. Stąd właśnie wzięła się nazwa formatu – CSV, czyli Comma Separated Values. Ze względu na swoją prostotę wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba niezawodnej metody zapisu danych. Przykładowe zastosowania obejmują zapisywanie oraz wczytywanie informacji z baz danych, pobieranie informacji z serwisów internetowych lub innych źródeł.

Otwieranie CSV – różne metody

Niezależnie od systemu operacyjnego, najprostszym sposobem otwarcia pliku CSV jest wyświetlenie go w edytorze tekstu. Otwarcie CSV w zwykłym edytorze jest w zupełności wystarczające, jeśli plik jest niewielki lub celem jest wyłącznie sprawdzenie, czy został dobrze wygenerowany.

Zobacz: Ile zarabia informatyk w Niemczech?

Jak otworzyć plik CSV w edytorze tekstu?

  • Włącz edytor tekstu
  • W menu Plik wybierz Otwórz lub skorzystaj ze skrótu klawiaturowego Ctrl + o
  • Plik CSV zostanie otwarty i jego zawartość wyświetli się w okienku edytora

Otwieranie CSV – arkusz kalkulacyjny

Pliki CSV można także otworzyć za pomocą arkusza kalkulacyjnego. W przypadku mniejszych plików może to być w zupełności wystarczające rozwiązanie, które pozwoli także na wygodną edycję danych, wygenerowanie wykresów lub wykonanie podstawowych obliczeń.

W zależności od używanego programu niektóre okienka mogą wyglądać inaczej, natomiast ogólny proces jest podobny. Aby wyświetlić plik CSV w darmowym programie LibreOffice Calc wykonaj następujące kroki:

  • Włącz arkusz kalkulacyjny
  • Z menu plik wybierz opcję otwórz lub skorzystaj ze skrótu ctrl + o lub command + o na macu
  • Z okienka wyboru pliku wybierz odpowiedni CSV
  • Program wyświetli kolejne okienko, w którym ustawić można różne opcje importu. W przypadku większości podstawowych plików CSV domyślne wartości są w zupełności wystarczające, jednak Może okazać się, że konieczne będzie dopasowanie ustawień do konkretnego otwieranego pliku.
  • Jeśli wybrane zostały odpowiednie opcje, plik CSV zostanie poprawnie zaimportowany i wyświetlony
jak otworzyć plik CSV

Otwieranie CSV – programistycznie

W przypadku pracy nad sporymi zestawami danych może okazać się, że przedstawione narzędzia będą niewystarczające. W takich przypadkach warto skorzystać z możliwości obróbki plików CSV za pomocą programów napisanych w różnych językach. Przykładowo, jak otworzyć CSV za pomocą Pythona? Wystarczy zaimportować wbudowany w język moduł CSV, który pozwala w prosty sposób otwierać oraz zapisywać dane do formatu CSV.

Total
0
Shares
_podobne artykuły