Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak otworzyć plik csv

Jak otworzyć plik CSV za pomocą różnych metod?

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia, 2023

CSV to jeden z popularniejszych formatów plików zawierających dane. Jeśli pracujesz np. jako SEO copywriter często z wielu narzędzi pobierzesz zbiór określonych danych właśnie w tym formacie. Przyda się więc wiedza jak otworzyć plik CSV z użyciem różnych metod.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Router na kartę SIM

Co to jest CSV?

Plik CSV to format danych, w którym informacje zapisane są w pliku tekstowym. Poszczególne pola z danymi oddzielone są przecinkami. Stąd właśnie wzięła się nazwa formatu – CSV, czyli Comma Separated Values. Ze względu na swoją prostotę wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba niezawodnej metody zapisu danych. Przykładowe zastosowania obejmują zapisywanie oraz wczytywanie informacji z baz danych, pobieranie informacji z serwisów internetowych lub innych źródeł.

Otwieranie CSV – różne metody

Niezależnie od systemu operacyjnego, najprostszym sposobem otwarcia pliku CSV jest wyświetlenie go w edytorze tekstu. Otwarcie CSV w zwykłym edytorze jest w zupełności wystarczające, jeśli plik jest niewielki lub celem jest wyłącznie sprawdzenie, czy został dobrze wygenerowany.

Zobacz: Ile zarabia informatyk w Niemczech?

Jak otworzyć plik CSV w edytorze tekstu?

 • Włącz edytor tekstu
 • W menu Plik wybierz Otwórz lub skorzystaj ze skrótu klawiaturowego Ctrl + o
 • Plik CSV zostanie otwarty i jego zawartość wyświetli się w okienku edytora

Otwieranie CSV – arkusz kalkulacyjny

Pliki CSV można także otworzyć za pomocą arkusza kalkulacyjnego. W przypadku mniejszych plików może to być w zupełności wystarczające rozwiązanie, które pozwoli także na wygodną edycję danych, wygenerowanie wykresów lub wykonanie podstawowych obliczeń.

W zależności od używanego programu niektóre okienka mogą wyglądać inaczej, natomiast ogólny proces jest podobny. Aby wyświetlić plik CSV w darmowym programie LibreOffice Calc wykonaj następujące kroki:

 • Włącz arkusz kalkulacyjny
 • Z menu plik wybierz opcję otwórz lub skorzystaj ze skrótu ctrl + o lub command + o na macu
 • Z okienka wyboru pliku wybierz odpowiedni CSV
 • Program wyświetli kolejne okienko, w którym ustawić można różne opcje importu. W przypadku większości podstawowych plików CSV domyślne wartości są w zupełności wystarczające, jednak Może okazać się, że konieczne będzie dopasowanie ustawień do konkretnego otwieranego pliku.
 • Jeśli wybrane zostały odpowiednie opcje, plik CSV zostanie poprawnie zaimportowany i wyświetlony
jak otworzyć plik CSV

Otwieranie CSV – programistycznie

W przypadku pracy nad sporymi zestawami danych może okazać się, że przedstawione narzędzia będą niewystarczające. W takich przypadkach warto skorzystać z możliwości obróbki plików CSV za pomocą programów napisanych w różnych językach. Przykładowo, jak otworzyć CSV za pomocą Pythona? Wystarczy zaimportować wbudowany w język moduł CSV, który pozwala w prosty sposób otwierać oraz zapisywać dane do formatu CSV.

Otwieranie CSV za pomocą Pythona

Używając standardowej biblioteki csv, możesz otworzyć plik za pomocą następującego kodu:

import csv

with open('file.csv', 'r', newline='') as file:
  reader = csv.reader(file)
  for row in reader:
    # Teraz możesz pracować z danymi w wierszu
    print(row)

W powyższym kodzie, csv.reader zwraca iterator, który przechodzi przez wiersze w pliku CSV. Każdy wiersz jest listą łańcuchów znaków reprezentujących wartości w kolumnach.

Jeśli pracujesz z dużym zestawem danych i potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji analizy i manipulacji danymi, biblioteka pandas może okazać się bardziej odpowiednia. Kod będzie wyglądać następująco:

import pandas as pd

data = pd.read_csv('file.csv')

# Teraz możesz pracować z danymi jako z ramką danych pandas
print(data.head())

Biblioteka pandas umożliwia łatwe manipulowanie danymi, takie jak sortowanie, filtrowanie i agregacja, dzięki wykorzystaniu struktury danych zwaną DataFrame.

W obu przypadkach upewnij się, że ścieżka do pliku jest poprawna i że masz odpowiednie uprawnienia do odczytu pliku.

Czytaj także:

Jak zrobić stronę internetową w HTML-u?

CSS to kaskadowe arkusze stylów

Total
0
Shares
_podobne artykuły