Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak ustawić domyślną przeglądarkę

Jak ustawić domyślną przeglądarkę?

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia, 2023

Na rynku istnieje parędziesiąt przeglądarek internetowych, ale tylko kilka z nich zdobyło większą popularność. Liderem wśród nich od paru lat jest Chrome, którego popularność wiąże się nie tylko z szybkością ładowania stron, ale także z dużą integracją z Androidem. Ponadto przyzwyczajenie użytkowników do środowiska Google zwykle sprawia, że Chrome staje się ich automatycznym wyborem. Jeśli jednak chcesz zrezygnować z dotychczasowych nawyków i przetestować inne narzędzia, poniżej znajdziesz instrukcję jak ustawić domyślną przeglądarkę inną niż Chrome.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Router na kartę SIM

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce i na świecie

Ze statystyk przedstawionych w Statcounter Global Stats możemy wyczytać, że w ostatnim roku Chrome nadal utrzymuje najsilniejszą pozycję. Jest tak nie tylko na świecie, ale także w Polsce.

W statystykach światowych widać, że dość wyraźnie wybija się również Safari. Jest to związane z większym udziałem sprzętów od Apple’a na rynku zagranicznym.

Statystyki popularności przeglądarek dla Polski pokazują, że w ostatnim roku na drugim miejscu znalazła się Opera, a na trzecim Firefox.

Każda przeglądarka posiada w swoich ustawieniach możliwość nadania jej statusu domyślnej przeglądarki internetowej. Opcja działa dla urządzenia, na którym się z niej korzysta. Dodatkowo, jeśli na urządzeniu jest już ustawiona inna przeglądarka domyślna, każda nowo pobrana przeglądarka zapyta w powiadomieniu, czy nadać jej status domyślnej dla tego urządzenia. Można skorzystać z tej opcji lub ją pominąć. Jeśli z czasem preferencje uległyby zmianie, pokazujemy poniżej jak zmienić domyślną przeglądarkę na przykładzie dwóch popularniejszych zaraz po Chrome w Polsce.

Sprawdź: Analityk Big Data

Jak ustawić domyślną przeglądarkę jako Firefox?

Po zainstalowaniu przeglądarki i jej otwarciu, kliknij w hamburgera w prawym górnym rogu i wybierz Ustawienia.

W Ustawieniach opcja zmiany statusu przeglądarki znajduje się w zakładce Ogólne, którą należy przescrollować do sekcji Uprawnienia. W tym miejscu możemy zaznaczyć lub odznaczyć sprawdzanie, czy Firefox jest przeglądarką domyślną. Ponadto możemy zmienić jej status za pomocą przycisku Ustaw jako domyślną.

Po kliknięciu pojawi się okienko akceptacji działania, w którym możemy wybrać opcję ustawienia nowej domyślnej przeglądarki lub pozostawienia poprzedniej.

Jak ustawić domyślną przeglądarkę jako Operę?

Aby zmienić status przeglądarki w Operze, należy otworzyć okno przeglądarki i kliknąć zębatkę znajdującą się po lewej stronie na dole.

Następnie w zakładce ustawień podstawowych należy zescrollować widok do sekcji Domyślna przeglądarka. Zmiana statusu nastąpi po kliknięciu Ustaw jako przeglądarkę domyślną.

jak ustawić domyślną przeglądarkę
Total
0
Shares
_podobne artykuły