Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak włączyć bluetooth w laptopie

Jak włączyć bluetooth w laptopie?

Ostatnia aktualizacja 2 lutego, 2023

Standard komunikacji bezprzewodowej Bluetooth umożliwia parowanie ze sobą różnego typu urządzeń i do działania nie potrzebuje ani zasięgu sieci komórkowej ani internetu. Obecnie coraz więcej urządzeń na rynku posiada wbudowany moduł do łączności bezprzewodowej, a w wielu z nich jest wręcz podstawą. Jak włączyć Bluetooth w laptopie i co zrobić, jeśli urządzenie nie posiada tej funkcji w standardzie?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Przebranżowienie

Bluetooth – na czym polega?

Bluetooth jest standardem bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu. Oznacza to, że urządzenia wyposażone w moduł mogą się sparować, jednak ważne jest, aby znajdowały się wzajemnie w swoim zasięgu. Bluetooth to jedna z podstawowych już funkcji wielu smartfonów, słuchawek bezprzewodowych, telewizorów, głośników, a także komputerów oraz innych sprzętów bezprzewodowych, z których korzystamy na co dzień. 

Aktualnie korzystamy ze standardu Bluetooth 5.0, choć jeszcze całkiem popularnym jest starszy Bluetooth 4.2. Pierwszą wersję, czyli 1.0, zaprezentowano w 1999 roku, a dokumentacja obejmowała 1500 stron.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie?

Włączanie trybu i parowanie urządzeń to bardzo proste i intuicyjne czynności niezależnie od sprzętu i systemu, z którego korzystamy. Opcja włączenia Bluetooth znajduje się zwykle w ogólnych ustawieniach laptopa. Po sparowaniu urządzeń, będą one łączyć się ze sobą automatycznie po ponownym uruchomieniu.

Zobacz: Ile zarabia informatyk w Niemczech?

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z systemem MacOS?

  • Kliknij w logo Maca, które znajduje się w lewym górnym rogu ekranu.
  • Wybierz Preferencje systemowe.
  • Kliknij w funkcję Bluetooth.
  • Następnie włącz ją i po chwili uwidocznią się sprzęty do sparowania, jeśli takie masz w pobliżu.
  • Aby sparować sprzęt, kliknij dwukrotnie na wybranym z listy.

Co zrobić, jeśli urządzenie nie posiada modułu Bluetooth?

Starsze laptopy zwykle nie posiadają wbudowanego modułu Bluetooth. Jednak można temu łatwo, ale też ekonomicznie zaradzić. Wystarczy dokupić adapter na USB, aby bezproblemowo korzystać z funkcji Bluetooth. Ceny adapterów wahają się zwykle między 20 a 50 zł, nie są to więc drogie akcesoria, a znacząco poprawia wygodę używania dodatkowych sprzętów niwelując konieczność podłączania się przewodem.

Total
0
Shares
_podobne artykuły