Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Linux na telefon – czy warto instalować?

Ostatnia aktualizacja 15 września, 2022

Liczba systemów operacyjnych obecnych na rynku urządzeń przenośnych jest ograniczona. Większość sprzedawanych urządzeń pracuje pod kontrolą systemu Android, a alternatywą są urządzenia firmy Apple. Oba ekosystemy są jednak dość zamknięte, jeśli chodzi o modyfikacje systemu przez użytkowników. Nic więc dziwnego, że wraz z rosnącą popularnością Linuxa, rośnie zainteresowanie użyciem tego systemu na telefonach.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022. Dodaliśmy informację o modelu telefonu przystosowanym do instalowania Linuxa.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Problemy ze sterownikami

Android to projekt firmy Google, zbudowany na bazie projektu AOSP, czyli Android Open Source Project. AOSP zbudowano na bazie Linuxa, co mogłoby dawać spore nadzieje na możliwość dowolnych modyfikacji systemu przez użytkowników. Niestety, większość układów, w które wyposażone są telefony wymaga załadowania zamkniętego oprogramowania. Jest to podstawowa bariera, która uniemożliwia zbudowanie systemu operacyjnego wyłącznie z otwartego oprogramowania.

Zobacz: Linux Lite – dlaczego warto?

Telefony przyjazne Linuxowi

Mając odrobinę szczęścia można wgrać system Linux na telefon, który już mamy. Jednak lista telefonów, dla których powstały jakiekolwiek dystrybucje, jest nieduża. Przykładowo, autorzy projektu Ubuntu Touch na swojej stronie publikują listę 70 telefonów, które umożliwiają uruchomienie tego systemu, z czego jedynie 7 z nich jest rekomendowanych.

Aby zapewnić sobie najlepsze możliwe wsparcie, warto kupić telefon zaprojektowany od początku z myślą o Linuxie. Niestety obecnie nie mamy szerokiego wyboru, mogąc w zasadzie wybierać pomiędzy Librem 5 firmy Purism, albo urządzeniami firmy Pine – Pine Phone lub Pine Phone Pro.

Dobrym wyborem będzie zakup telefonu Pine Phone Pro, zbudowanego na bazie sześciordzeniowego procesora taktowanego częstotliwością 1.5GHz, wyposażonego w 4GB pamięci RAM oraz 128GB wbudowanej przestrzeni dyskowej.

Sprawdź: Jaki Linux będzie odpowiedni dla początkujących?

Jaki Linux na telefon będzie odpowiedni?

Wybór systemu operacyjnego zależy w ogromnej mierze od wsparcia dla urządzenia, które posiadamy. Wspomniany wcześniej Pine Phone Pro wspiera aż 19 dystrybucji, na przykład Archa, Fedorę, Gentoo, Ubuntu Touch lub Slackware. W tym przypadku wybór systemu to jedynie kwestia preferencji. Wśród użytkowników sporą popularnością cieszy się Manjaro ARM. Obecnie to być może najpopularniejszy Linux na telefon, także ze względu na to, że jest jednym z domyślnie instalowanych systemów na urządzeniach firmy Pine.

Volla 22 – nowe urządzenie dla ceniących sobie prywatność

Firma Hallo Welt Systeme, twórcy telefonów z serii Vollla rozpoczęli sprzedaż swojego najnowszego produktu, czyli telefonu Volla 22. Tak jak i poprzednie modele z serii, Volla 22 zbudowano na bazie Android Open Source Project, czyli systemu pozbawionego funkcji śledzenia użytkownika oraz zapewniającego prywatność.

Dodatkowo producent umożliwia zakup telefonu z zainstalowanym systemem Ubuntu Touch, dopracowaną dystrybucją dla urządzeń mobilnych. Dzięki opublikowaniu wszystkich źródeł oraz zaimplementowaniu funkcji multi-boot użytkownicy mogą także testować inne systemy operacyjne, takie jak Droidian, Manjaro lub Sailfish Os i bez problemu się między nimi przełączać.

Telefon wyposażono w ośmiordzeniowy procesor, 4GB ramu i 128 GB wewnętrznej pamięci. Na przodzie urządzenia znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 6,3” i gęstości pikseli 440 ppi, a na tyle dwa aparaty fotograficzne. Jeśli szukasz telefonu, z którego można korzystać przez wiele lat, to Volla jest dobrym wyborem. Jest tak nie tylko ze względu na wsparcie oprogramowania. Bateria telefonu Volla 22 nie jest zamontowana na stałe i można ją łatwo i szybko wymienić w razie zużycia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły