Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
windows emulator android

Emulacja Androida w systemie Windows

Ostatnia aktualizacja 23 czerwca, 2022

Na naszym portalu pisaliśmy już o wirtualizacji, jednak zwykle w kontekście uruchamiania Windowsa albo Linuxa jako gościa. Dzisiaj postaramy się przybliżyć temat wirtualizacji systemu Android. Do czego przyda się użytkownikowi systemu Windows emulator Android? Być może znalazłaś/eś fajną grę, na którą Twój telefon jest za stary albo chciał(a)byś pograć z wykorzystaniem klawiatury, myszki i dużego ekranu. A może chcesz tylko przetestować aplikację od producenta inteligentnego wiatraka? W zależności od potrzeb, możemy wybierać spośród kilku rozwiązań.

Sprawdź: WSL Windows, czyli Linux na Windowsie

BlueStacks App Player

App Player firmy BlueStacks to prosty w użyciu emulator, pozwalający na uruchamianie aplikacji w systemie Windows. Jest to darmowe narzędzie, za pomocą którego uzyskamy dostęp do biblioteki aplikacji sklepu Google Play.

Ponieważ jest to aplikacja przeznaczona głównie dla graczy, to do dyspozycji mamy sporo możliwości. W zależności od mocy komputera możemy dopasować jakość wyświetlanej grafiki w tytułach 3D, a także zmieniać rozdzielczość grafiki, poziom detali, sposób renderowania itp. Korzystając z programu możemy wykorzystywać klawiaturę i mysz do sterowania. Program umożliwia również nagrywanie makr, automatyczne tłumaczenie aplikacji oraz skryptowanie. Część z tych opcji jest jednak dostępna w płatnej wersji programu.

Windows 11

W systemie Windows 11 firma Microsoft udostępniła WSA, czyli Windows Subsystem for Android. Podobnie jak WSL dla Linuxa, WSA to wbudowany w Windows emulator Android, bazujący na technologii Hyper-V Microsoftu.

Jest to nowa technologia, dostępna obecnie w wersji poglądowej, natomiast już dzisiaj możemy z niej korzystać. Tak jak BlueStacks wspiera aplikacje ze sklepu Google Play, tak obecnie WSA pozwala uruchamiać aplikacje ze sklepu firmy Amazon. Możemy ją zainstalować w swoim systemie ręcznie, lub wybrać aplikację na system Android w sklepie Microsoftu, wtedy wszystko zostanie skonfigurowane za nas.

WSA to bardzo dobra opcja dla użytkowników końcowych, którzy nie mają wygórowanych wymagań, a w zamian oczekują prostoty i wygody użytkowania. Polecamy ją wypróbować, nawet jeśli jeszcze jest w stadium testów.

Zobacz: Wirtualna maszyna Windows 10 – którą wybrać?

Android SDK

Ostatnia z proponowanych przez nas metod emulacji Androida to skorzystanie z komponentu Android Emulator w środowisku programistycznym Android SDK. Jest to zdecydowanie opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników oraz deweloperów. Program pozwala na symulowanie wielu modeli telefonów, tabletów, zegarków lub telewizorów.

Total
0
Shares
_podobne artykuły