Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

WSL Windows, czyli Linux na Windowsie

Ostatnia aktualizacja 15 grudnia, 2023

Przeglądając zasoby internetu, często natrafić możemy na wzmianki o Linuxie. Chęć wypróbowania tego systemu operacyjnego jeszcze do niedawna wiązała się z koniecznością zmian w systemie Windows. Konieczna również była zmiana wielkości partycji dyskowych lub dokładanie dysków. Dodatkowe ryzyko związane z koniecznością wprowadzania głębokich zmian na dysku było wystarczającym czynnikiem odstraszającym od jakichkolwiek eksperymentów. Na szczęście od kilku lat możemy skorzystać z rozwiązania WSL Windows, czyli systemu dla Linuxa dostępnego w Windowsie 10 i 11.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Linux Lite – dlaczego warto?

Co to jest WSL?

WSL, czyli Windows Subsystem for Linux, to komponent systemu Windows pozwalający na używanie programów przygotowanych na systemy bazujące na Linuxie. Firma Microsoft opublikowała pierwszą wersję tego systemu w 2016 roku i umożliwiała jedynie na uruchamianie linuxowych aplikacji. W 2019 Microsoft udostępnił WSL 2. Narzędzie zbudowano na podstawie technologii maszyn wirtualnych, co pozwala na uruchamianie całych systemów operacyjnych w znanym środowisku Windowsa.

Jak zainstalować Linuxa?

Jeśli korzystasz z Windowsa 10 w wersji 2004 lub nowszej albo Windowsa 11 to możesz od razu przystąpić do instalacji dystrybucji Linuxa w środowisku WSL.

Aby zainstalować Linuxa, wystarczy:

  1. Uruchomić wiersz polecenia lub PowerShell w trybie administratora
  2. Uruchomić polecenie wsl –install
  3. Po zakończeniu wykonywania polecenia uruchomić ponownie komputer.

Wywołanie polecenia w punkcie 2. spowoduje, że na naszym komputerze zainstalujemy i skonfigurujemy moduł WSL oraz zainstalowana zostanie dystrybucja Linuxa – Ubuntu. Dzięki WSL Windows wzbogaci się o narzędzia typowe dla systemów Linux: bash, grep, sed, wget i inne.

Zobacz: Linux na telefon – czy warto instalować?

Instalowanie aplikacji w systemie Linux

W każdej chwili mamy możliwość zainstalowania dodatkowych aplikacji Linuxa, także działających w okienku. Przykładowo, żeby zainstalować program Inkscape, wykonać należy następujące polecenia w wierszu polecenia lub PowerShellu:

  1. Zaktualizować pakiety Ubuntu: sudo apt update
  2. Zainstalować Inkscape: sudo apt install inkscape -y

Po wykonaniu tych poleceń menedżer pakietów Ubuntu (apt) zainstaluje Inkscape. Program można uruchomić z poziomu menu Start: Start → Ubuntu → Inkscape.

Chcę uruchomić aplikację na Linuxa – czy WSL Windows to jedyna opcja?

WSL jest wygodnym sposobem na uruchamianie aplikacji napisanych na Linuxa, jednak posiada swoje ograniczenia. Uruchamianie usług serwerowych jest trudniejsze niż na pełnym systemie linuxowym, dostęp do systemu plików Windowsa jest wolny, a niektóre aplikacje nie będą w pełni funkcjonalne. 

Rozwiązaniem jest uruchamianie wybranej dystrybucji Linuxa w maszynie wirtualnej. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni do listy dystrybucji wspieranych przez narzędzie Microsoftu oraz możemy w pełni kontrolować zasoby dostępne dla maszyny wirtualnej.

Jednym z popularniejszych systemów wirtualizacji, pozwalającym korzystać z maszyn wirtualnych w pełni za darmo, także do celów komercyjnych jest Virtual Box. Dzięki niemu stworzymy maszynę wirtualną dowolnego systemu, a także będziemy mogli bez ograniczeń tworzyć migawki systemu. Jednym z minusów Virtual Boxa jest stosunkowo niska wydajność systemu graficznego, przez co system-gość będzie nieco spowolniony w stosunku do innych rozwiązań. Jeśli potrzebujesz rozwiązania, które pozwoli w pełni wykorzystywać aplikacje okienkowe to polecamy zapoznać się z VMWare Player.

Integracja WSL z narzędziami dla programistów

Integracja WSL z narzędziami programistycznymi znacząco ułatwia i usprawnia pracę developerów. Dzięki WSL, użytkownicy Windows mogą bezproblemowo korzystać z szerokiej gamy narzędzi i aplikacji typowych dla środowiska Linux. Otwiera to nowe możliwości w zakresie tworzenia, testowania i wdrażania oprogramowania.

Visual Studio Code oferuje rozszerzenie Remote – WSL, które umożliwia bezpośrednią pracę z kodem znajdującym się w dystrybucji Linuxa uruchomionej przez WSL. To rozwiązanie zapewnia płynne przejście między systemami operacyjnymi i znacząco ułatwia zarządzanie kodem.

Docker może mieć zastosowanie w WSL do tworzenia i uruchamiania kontenerów linuxowych. Jest to szczególnie przydatne w scenariuszach, w których wymagane jest środowisko Linux. WSL wspiera również Gita, co pozwala na efektywne zarządzanie wersjami kodu bezpośrednio z poziomu Windows, jednocześnie korzystając z pełnej funkcjonalności narzędzia dostępnego w Linuxie.

Ta integracja sprawia, że WSL jest niezwykle wartościowym narzędziem dla programistów pracujących w mieszanych środowiskach lub pragnących wykorzystać najlepsze cechy obu systemów operacyjnych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły