Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Fajne gry planszowe dla małych i dużych programistów

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia, 2023

Planszówki, karcianki i inne gry bez prądu to nie tylko świetna rozrywka i okazja do zacieśniania więzi. Podczas grania mamy szansę także trenować umiejętności komunikacyjne oraz logiczne myślenie i strategiczne podejście do rozwiązywania problemów. Na rynku pojawia się coraz więcej gier tematycznie powiązanych z kodowaniem – większość tytułów skierowana jest do dzieci, ale i starsi będą się przy nich świetnie bawić. Poniżej zebraliśmy fajne gry planszowe i karcianki osadzone tematycznie w branży IT. Przeczytaj!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

CoderMarz

Jedna z lepszych propozycji dla najmłodszych, aby rozpocząć zapoznawanie z kodowaniem. Jest rok 2090. Gracze wcielają się w rolę astronautów lądujących na Marsie. Celem gry jest zdobycie wszystkich zasobów potrzebnych do przeżycia na planecie, czyli wody, jedzenia, tlenu i minerałów.

W zestawie oprócz innych elementów znajdują się karty kodowania, które stanowią instrukcję do wykonanych akcji, a także uczą rozumienia komend i składni języków programowania. Ponadto w grze znajduje się mnóstwo wątków edukacyjnych na temat samego Marsa i sztucznej inteligencji.

Gra jest przeznaczona dla 2-4 graczy i jest odpowiednia dla osób w wieku +6 lat.

//Code. Programming Game Series. On the Brink

Fajne gry planszowe dla osób zainteresowanych programowaniem można znaleźć w serii //Code. Programming Game, którą tworzy wydawnictwo ThinkFun. On the Brink to idealna pozycja dla młodych graczy, o ile chcą oni nauczyć się koncepcji programowania. Gra polega na nawigowaniu robotem po określonej ścieżce, a chodzi o to, aby wytyczyć ja przy wykorzystaniu określonych kart programowania.

On the Brink zawiera dwa zestawy kart programowania, a mianowicie prostszą talię, która składa się z 20 zadań oraz większą, pozwalającą zaprogramować bardziej skomplikowane i złożone polecenia.

To jednoosobowa gra dla graczy preferujących indywidualną rozrywkę. Nadaje się dla osób w wieku 8 lat i więcej.

IT Startup

Karcianka typowo rozrywkowa, którą polubią szczególnie osoby z branży IT, ale wcześniejsza znajomość środowiska nie jest konieczna, aby dobrze się bawić. Czym jest IT Startup? Jak mówią sami twórcy – to karciana wersja firmy IT.

W trakcie rozgrywki mamy możliwość podkradać konkurencji najlepszych programistów, wcielając się w dział HR, a także przeżywać wszystkie przygody typowe dla codzienności zespołów deweloperskich.

Mechanika gry czerpie z innych klasyków, a mianowicie z połączenia UNO z Magic: The Gathering. Gra powstała dzięki środkom zebranym na portalu Wspieram.to. W 30 dni udało się zebrać ponad 63 tys. zł, aby zrealizować pomysł.

Gra jest przeznaczona dla 2-4 graczy.

Sprawdź: HCI, czyli Human Computer Interaction. Czym jest?

Prime Climb

Prime Climb to gra, która wspiera rozwijanie kompetencji STEM (science, technology, engineering, mathematics). Celem gry jest jak najszybsze dostanie się na środek planszy, ale należy pamiętać o unikaniu zbicia przez innych graczy.

Mechanika gry opiera się o wykorzystanie arytmetyki i schematów kolorystycznych, zatem idealnie łączy umiejętności matematyczne z kreatywnością.

W grze może brać udział od 1 do 4 osób, a średni czas gry wynosi 20-45 minut.

Fajne gry planszowe dla małych -PixBlocks

PixBlocks jest grą dla dzieci, która bez wątpienia pokazuje w przystępny sposób podstawowe zasady programowania. Klocki kryją w sobie specyficzne elementy kodu, a także zasady związane z interakcjami pomiędzy nimi pokazują podstawowe zasady, jakimi kierują się programiści przy pisaniu programów. Chodzi o instrukcje warunkowe, a dodatkowo działanie pętli, zmienne i struktury danych.

W grze PixBlocks może brać udział od 1 do 4 osób, a średni czas gry wynosi 20 minut.

Robot Turtles

Gra rozwija myślenie algorytmiczne, pozwalając na poznawanie podstawowych zasad programowania. Celem gry jest “zaprogramowanie” jak najkrótszej drogi żółwia do kryształu. Gracze mogą to zrobić za pomocą talii kart, która służy do tworzenia “poleceń”. W zestawie oprócz pionków, planszy i kart, znajduje się również guzik Bug do zgłaszania błędów w zaprogramowanym ruchu.

Gra dostępna jest w języku angielskim, jednak rozgrywka nie wymaga zaawansowanej znajomości tego języka. Z zabawy skorzystają także dzieci, które nie umieją jeszcze czytać. Robot Turtles przeznaczona jest dla graczy w wieku 3-8 lat, a w zabawie może wziąć udział 2-4 osób.

Czytaj także:

Programista na swoim, czyli jak wygląda B2B w branży IT

Kurs programowania z gwarancją pracy – inwestycja w przyszłość

Quality Assurance – prosty przewodnik po specjalizacji

MVP pozwala na szybką weryfikację rozwiązań w innowacyjnych produktach

Lazy loading – co to jest i dlaczego warto go stosować?

Total
0
Shares
_podobne artykuły