Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
hulajnoga elektryczna 100 km h

Hulajnoga elektryczna – 100 km/h to w ogóle legalne?

Ostatnia aktualizacja 4 października, 2023

Małe elektryczne pojazdy to już praktycznie zwykły widok w naszych miastach. Wielu mieszkańców korzysta z elektrycznej deskorolki, jednokołowca lub hulajnogi. Wśród nich znajdziemy pojazdy pozwalające jeździć z ogromnymi prędkościami, czego przykładem jest hulajnoga elektryczna do 100 km/h. Czy jednak ich zakup to dobry pomysł?

Sprawdź: Antywirus na telefon

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Prawo o ruchu drogowym a hulajnoga elektryczna

1 stycznia 2022 roku wprowadzono zmiany w prawie drogowym, precyzujące obowiązki prowadzącego pojazd elektryczny. W przepisach pojawiły się konkretne definicje hulajnogi elektrycznej. Według polskiego prawa hulajnoga elektryczna to pojazd pozwalający rozwinąć prędkość do 20 km/h, a więc hulajnoga elektryczna do 100 km/h rozpędzić się nie może. Dodatkowo jej waga nie może przekroczyć 30 kg, jej długość nie może być większa niż 140 cm, a szerokość nie większa niż 90 cm.

Hulajnogi sprzedawane w polskich serwisach internetowych posiadają blokadę ograniczającą ich prędkość do około 25 km/h. Nawet jeśli producent deklaruje, że osiągnie ona większą prędkość, to wiąże się to ze zdjęciem blokady prędkości. Obchodząc blokadę uzyskujemy więc pojazd niespełniający przepisów. Nie możemy się nim więc poruszać po drogach publicznych.

Zakazy

Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie w stanie nietrzeźwości oraz przewożenia na niej innych osób, zwierząt czy przedmiotów. Nie jest również dozwolone ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów za pomocą hulajnogi elektrycznej.

Parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia hulajnogi na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W sytuacji, gdy takie miejsce nie istnieje, hulajnogę można pozostawić na chodniku pod pewnymi warunkami. Musi być ona ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika i równolegle do jego krawędzi. Ponadto szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra.

Hulajnoga elektryczna do 100 km/h – bezpieczeństwo

Oprócz kwestii prawnych warto także zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Hulajnoga jest niestabilnym pojazdem, posiada małe koła i w porównaniu np. z rowerem trudniej jest ją kontrolować. Ryzyko upadku lub innego zdarzenia na drodze jest więc dużo większe niż na innym pojeździe. Dodatkowo zwiększa się ono wraz ze wzrostem prędkości. Każdy gwałtowniejszy manewr może skończyć się upadkiem.

Ze względu na niewielki rozmiar kół także naturalnie występujące na drodze przeszkody, takie jak krawężniki, kamyki lub ubytki w nawierzchni, są dla kierującego hulajnogą sporym zagrożeniem.

Zobacz: Forum internetowe

Aby zapobiec urazom głowy podczas upadków, niezbędne będzie więc kupno kasku. Nie może to być jednak zwykły kask rowerowy, ponieważ nie jest zaprojektowany z myślą o ochronie twarzy i zębów. Jednak sama ochrona głowy nie wystarczy. Konieczne jest także ochronienie skóry na rękach i nogach – zapomnieć trzeba o jeździe bez grubej ochronnej kurtki i spodni. Niezależnie jednak od tego, w jak dobry kombinezon się wyposażymy, to żaden sprzęt nie ochroni nas przed złamaniami kości oraz ryzykiem kalectwa.

Czy więc warto ryzykować swoim zdrowiem i poruszać się z ogromnymi prędkościami pojazdem, który jest niestabilny i stanowi zagrożenie?

Total
0
Shares
_podobne artykuły