Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Prezent dla informatyka – 7 praktycznych propozycji

Szukasz pomysłów na prezent dla informatyka? W naszym zestawieniu proponujemy 7 użytecznych rzeczy, sprawdź.

Ostatnia aktualizacja 6 maja, 2022

Prezent dla informatyka to nie tylko tematyczny gadżet, choć takie skojarzenie prawdopodobnie może się nasunąć jako pierwsze.

Ostatnia aktualizacja 06.05.2022. Zmieniono opis butelki i wprowadzono drobne poprawki.

Wielogodzinne skupienie na ekranie oraz wymuszona pozycja ciała działają wyczerpująco. W tym artykule przedstawimy kilka użytecznych propozycji, które polepszą komfort pracy każdemu pracującemu przy komputerze, ale jednocześnie proponowane rzeczy są na tyle uniwersalne, że posłużą obdarowanemu również poza godzinami pracy.

Sprawdź: Kamera sportowa – jaką wybrać, aby nie przepłacić?

1. Klękosiad

Osoba siedząca na klękosiadzie podczas pracy przy biurku.
Źródło: ikea.com, model EIFRED

Pierwszy prezent dla informatyka to o wiele lepsza propozycja niż najbardziej ergonomiczne zwykłe krzesła biurowe, na których po jakimś czasie i tak zaczynamy się garbić. Zadaniem tego krzesła jest odciążenie kręgosłupa, które ciężko osiągnąć na klasycznym krześle biurowym. Klękosiad można wyregulować bardziej płynnie i adekwatnie do wysokości blatu.

Trzeba jedynie pamiętać, że na klękosiadach nie powinno się siedzieć dłużej niż 4 godziny z uwagi na obciążenie kolan. Jest jednak tak wygodny, że warto z niego korzystać w ramach zmiany pozycji na określony czas.

2. Piłka

Niebieska piłka gimnastyczna
Źródło: decathlon.pl, model Nyamba

Piłka sprawdzi się doskonale, jeśli obdarowywana osoba boryka się z bólami pleców od wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Podobnie jak klękosiad, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców oraz zapobiega tendencjom do zsuwania się, które występują podczas siedzenia na krześle z oparciem.

W przypadku piłki powinno się pilnować, aby nie przekroczyć 3 godzin korzystania z niej, ponieważ ciągła wzmożona praca mięśni grzbietu w końcu obróci się na niekorzyść. Mimo wszystko, używana zgodnie z zaleceniem, poprawi jakość pracy siedzącej.

3. Butelka filtrująca Dafi SOLID 0,7 l szafirowa + filtr węglowy

Prezent-dla-informatyka-butelka-tritan-solid
Źródło: Dafi.pl, model SOLID 0,7 l

Siedząc przy pracy w pełnym skupieniu, można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Może to skutkować uciążliwymi bólami głowy, spadkiem koncentracji, a nawet zaparciami.

Dobrym prezentem będzie butelka o pojemności min. 0,7l, wykonana z tworzywa wolnego od BPA lub szklana. W tym przypadku jest to butelka z filtrem wykonana z bardzo wytrzymałego Tritanu. Co ważne, wyprodukowano ją w Polsce. Wyposażona jest w filtr węglowy (wymienny raz w miesiącu), który usuwa z wody zapach i smak chloru, a także lekko podwyższa pH płynu. Pozostawia minerały, dzięki czemu zachowuje ona cenne dla organizmu pierwiastki. Filtrując wodę kranową, nie trzeba kupować wody w butelkach plastikowych. Ekologicznie i zdrowo.

Warto ją kupić z trzech powodów:

  • butelka stojąca na biurku zawsze będzie bezpieczniejsza – mniejsze prawdopodobieństwo zalania klawiatury podczas przypadkowego przewrócenia;
  • nie trzeba jej tak szybko uzupełniać, więc nie będzie sytuacji, w której po wypiciu jednej szklanki wody przez kolejnych parę godzin siedzimy bez płynów;
  • uzupełnia się ją zwykłą kranówką, dzięki czemu zmniejsza się zużycie plastiku z butelek i innych pojemników, które potem trzeba by było utylizować.

4. Klucz U2F

Źródło: x-kom.pl, model Yubico Security Key NFC

Klucz U2F to tak naprawdę uniwersalna propozycja, ponieważ wszyscy logujemy się do różnych serwisów, więc nie jest to typowo informatyczny prezent. Z pewnością jednak jest  na tyle użyteczny, że zawsze warto obdarować nim kogoś, kto jeszcze z niego nie korzysta. Na temat klucza U2F mamy osobny tekst, przeczytaj.

5. Ergonomiczna klawiatura

Mężczyzna piszący na klawiaturze ergonomicznej.
Źródło: logitech.com, model Logitech Ergo K860

Nigdy za dużo sposobów na podwyższenie komfortu pracy! Układ ergonomicznych klawiatur dostosowany jest do naturalnych pozycji dłoni, dzięki czemu zapobiega przeciążaniu stawów. Na rynku można znaleźć wiele różnych wariantów.

6. Mysz pionowa

Źródło: logitech.com, model Logitech MX Vertical

Mysz pionowa to kolejna propozycja, która zadba o nadgarstki i redukowanie napięć w dłoniach podczas pracy. Choć programista nie korzysta z myszki tak często, jak z klawiatury, to ergonomiczna mysz i tak będzie dobrym udogodnieniem.

7. Kurs na platformie e-learningowej

Stanowczo jeden z lepszych pomysłów na prezent dla informatyka w tym zestawieniu. Warto przeprowadzić małe dochodzenie i dowiedzieć się, jaki kurs przydałby się osobie obdarowanej. Udemy.com udostępnia opcję wysłania kursu w formie prezentu. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • kupić kurs od razu dla kogoś i podać odpowiedni adres e-mail, na który przyjdzie dostęp;
  • udostępnić jeden z kursów, które kupiliśmy wcześniej dla siebie.

Zobacz: Gadżety elektroniczne dla aktywnych – 4 propozycje

Total
0
Shares
_podobne artykuły