Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Ambilight – co to jest i czy warto kupić?

Ostatnia aktualizacja 2 listopada, 2022

Wybór telewizora może być sporym wyzwaniem. W zależności od naszego budżetu do wyboru możemy mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu modeli od różnych producentów. Często porównanie ich parametrów nie jest łatwe, nawet podczas bezpośredniej oceny obrazu w sklepie. Producenci starają się więc wyróżnić na tle innych, stosując unikalne technologie poprawiające wrażenia z oglądania. Jedną z nich jest Ambilight.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Programowanie reaktywne

Co to jest Ambilight?

Ambilight to technologia oświetlenia ściany za pomocą dodatkowych diod lub projektorów umieszczonych na tylnej obudowie telewizora. Dzięki umieszczonym na krawędziach ekranu diodom wyświetlany na ekranie obraz zostaje rozszerzony także na ścianę za telewizorem. Dzięki temu rozrywka z wykorzystaniem urządzenia wyposażonego w technologię Amblilight dostarcza jeszcze lepszych wrażeń wizualnych.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru telewizora?

Tak jak podczas wyboru każdego telewizora, szukając urządzenia z technologią oświetlenia ścian przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na przekątną ekranu. W zależności od wielkości naszego pomieszczenia możemy zdecydować się na ekran o przekątnych od 43 cali do 70 cali i większych. Ważne jest, żeby nie wybierać zbyt wielkiego urządzenia – siedzenie zbyt blisko zbyt dużego ekranu jest męczące. 

Ważna jest także technologia, w której wykonany został ekran. Telewizory LED wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niski koszt zakupu, dobre odwzorowanie kolorów oraz brak potencjalnego wypalenia obszarów matrycy. Cierpią za to na ograniczoną dynamikę obrazu oraz generalnie gorszą niż w OLEDach jakość ciemnych kolorów. Telewizory OLED z kolei bardzo dobrze radzą sobie z czernią oraz ciemnymi kolorami. Potrafią także bardzo dobrze oddać kontrast w wyświetlanych scenach. Wszystkie te zalety okupione są jednak generalnie wyższą ceną niż telewizory LED oraz ryzykiem wypalenia elementów na ekranie, takich jak logo stacji.

Zobacz: Tablety do 200 zł

Czy warto kupować telewizor z Ambilight do mojego pokoju?

Zanim kupisz telewizor z Ambilight przede wszystkim upewnij się, że Twój pokój pozwoli na pełne cieszenie się z rozszerzenia obrazu. Ściana, na której ma stanąć telewizor powinna mieć jednolity kolor, najlepiej jasny. Przestrzeń dookoła ekranu powinna być na tyle duża, aby umożliwić dobre wyświetlanie kolorów za telewizorem. Warto zachować przynajmniej 15 cm odległości od powierzchni ściany, chociaż zaleca się zwiększenie dystansu do 20-25 cm. Ponieważ najlepsze efekty możemy uzyskać w ciemnych pomieszczeniach, zwróć także uwagę czy możesz zaciemnić pokój za pomocą zasłon lub rolet.

Total
0
Shares
_podobne artykuły