Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Mężczyzna w żółtej przeciwdeszczowej kurtce stoi na ulicy Nowego Jorku i trzyma aparat polaroid skierowany w stronę osoby robiącej zdjęcie.

Aparat polaroid – jak działa? Dla kogo będzie odpowiedni?

Ostatnia aktualizacja 12 maja, 2022

Fotografia natychmiastowa przeżywała już różne etapy obecności na rynku foto od początku swojego istnienia. Komercyjne wykorzystywanie urządzeń zapoczątkowała prezentacja aparatu Land Camera Model 95 w 1948 roku. Jak rozwijał się aparat polaroid?

Ostatnia aktualizacja 12.05.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

Lata 60., 70. i 80. to był istny wybuch popularności natychmiastowych zdjęć wśród szerokiej grupy użytkowników, lecz na początku lat 00. zaczął stopniowo wygasać z powodu upowszechnienia fotografii cyfrowej. Co ciekawe, w latach 70. Polaroid miał gotowy prototyp aparatu cyfrowego, jednak uznał, że odbiorca nie jest na razie na niego gotowy. Do innego wniosku doszedł Kodak, który w 1975 roku wprowadził na rynek pierwszy aparat cyfrowy.

Parę lat temu, na fali sentymentów, nastąpił wielki powrót fotografii natychmiastowej. Aktualnie aparat polaroid jest znowu łatwo dostępny i chętnie wybierany przez różne grupy konsumentów. Blisko połowa ruchu internetowego na oficjalnej stronie Polaroid.com pochodzi z USA.

Sprawdź: Myszka do 300 zł – polecane modele

Aparat polaroid – kiedy stanowi najlepszy wybór?

Pierwotnie aparaty natychmiastowe wykorzystywano do szybkiego sprawdzania ekspozycji i kompozycji kadrów przy profesjonalnych sesjach zdjęciowych, ale też do dokumentowania wszystkiego, co wymagało szybkiego zdjęcia. Oprócz tego aparaty polaroid służyły przede wszystkim do robienia prywatnych zdjęć.

Obecnie każdy z nas nosi w kieszeni aparat fotograficzny (w smartfonie) o bardzo zaawansowanych funkcjach, po co więc wracać do czegoś, co wobec dzisiejszych możliwości technicznych wydaje się być prymitywne? Oto kilka powodów, dla których taki sprzęt ma sens.

1. Sentyment

Moda, na szczęście, co jakiś czas zatacza koło i dzięki temu możemy cieszyć się powrotem niektórych rzeczy. Tak się stało m.in. aparatem polaroid. Możliwe, że poza tęsknotą za minionymi czasami jesteśmy też przesyceni i zmęczeni nadmiernymi możliwościami. W tym wypadku powrót Polaroida był sukcesem, nawet mimo niewątpliwego zagrożenia – ceny wkładów i konieczności ich regularnego kupowania.

2. Pamiątka i prezent

Aparat do fotografii natychmiastowej to świetny pomysł, jeśli chcemy obdarować kogoś świeżo zrobionym zdjęciem oraz po prostu posiadać zdjęcia w formie małych, sztywnych kartoników. Formaty wkładów różnią się w zależności od modelu aparatu. Warto zastanowić się wcześniej, jakie zdjęcia chcemy uzyskać.

3. Unikatowość

Aparaty fotograficzne w smartfonach jeszcze silniej niż odrębne aparaty cyfrowe przyczyniły się do utracenia poczucia wyjątkowości zrobionego zdjęcia. Przy obecnie dużych pojemnościach kart SD i pamięci wewnętrznej ograniczenia są wręcz nieodczuwalne. Robienie zdjęć aparatem typu polaroid pozwala przywrócić odczucia związane z unikatowością uchwyconego momentu. Samo zdjęcie, przez wzgląd na ograniczoną liczbę wkładów, staje się często bardziej przemyślane.

Zobacz: MicroStrategy. Analityka biznesowa dla specjalistów i organizacji

Jak działa aparat polaroid?

Wkłady z materiałem światłoczułym umieszcza się w środku urządzenia. Naciśnięcie spustu migawki wyzwala naświetlanie wkładu, który po chwili wysuwa się z aparatu. W środku znajdują się walce napierające na papier i rozprowadzające po nim substancje chemiczne, którymi jest nasączony.

Kiedy papier wysuwa się z aparatu, musimy chwilę poczekać, aby pojawił się obraz uchwyconej przez nas chwili.

Aparat do fotografii natychmiastowej będzie idealnym gadżetem na prezent dla sentymentalnych osób  albo oryginalnym narzędziem podczas różnych imprez i innych okazji.

Aparat Fujifilm Instax i Canon Zoemini S

Aparaty natychmiastowe to nie tylko marka Polaroid. Konstrukcje tego typu oferują obecnie także firmy Instax oraz Canon.

Fujifilm Instax to cała rodzina aparatów natychmiastowych. Oferowane są zarówno modele duże – Wide i Square, jak i Mini. Kosztują od około 300 zł do nieco ponad 700 zł. Są do nich dostępne także wkłady (2×10 zdjęć) za około 70 zł.

Canon także oferuje takie urządzenia. Zoemini S kosztuje około 500 zł, a wkłady z 20 zdjęciami kosztują około 70 zł.

Total
0
Shares
_podobne artykuły