Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Biurko pod komputer stacjonarny. Jak wybrać?

Ostatnia aktualizacja 8 listopada, 2022

W przeciwieństwie do laptopa, którego można postawić praktycznie wszędzie, korzystanie z komputera stacjonarnego wymaga odpowiedniego wyposażenia. Niezależnie od tego, czy komputera używamy do pracy czy rozrywki, niezbędne jest podłączenie przynajmniej monitora, klawiatury i myszy. Biurko pod komputer stacjonarny musi więc spełnić pewne warunki, żeby korzystanie z naszego sprzętu było komfortowe.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022. Dodaliśmy więcej informacji na temat biurek umożliwiających pracę na stojąco.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Digital nomad

Głębokość blatu

Do korzystania z komputera stacjonarnego kluczowa jest głębokość blatu. Aby uzyskać poprawną postawę, klawiatura oraz mysz powinny być przesunięte w głąb biurka. Kąt zgięcia naszych łokci powinien wynosić około 90 stopni. Wybrane przez nas biurko musi więc być na tyle głębokie, żeby to umożliwić. Najprościej sprawdzić, czy wybrana głębokość biurka będzie wystarczająca, mierząc długość naszych przedramion od łokci po czubki palców, a następnie dodając wysokość klawiatury oraz głębokość monitora.

Jeśli zależy nam na jak najmniejszej ilości miejsca zajętej przez mebel to warto rozważyć biurko z dodatkową półką na monitory. Dzięki temu uzyskamy więcej miejsca do rozprostowania ramion przy tej samej głębokości blatu.

Regulacja wysokości

Do uzyskania prawidłowej podstawy niezbędne jest także pracowanie przy meblach dostosowanych do naszego wzrostu. Dobre biurko do komputera stacjonarnego powinno więc pozwalać na regulację wysokości blatu, co w połączeniu z regulowanym krzesłem zapewni komfort podczas długiej pracy.

Jeśli już inwestujesz w biurko z regulacją wysokości to rozważ zakup modelu pozwalającego nie tylko na płynną regulację, ale także na przekształcenie tradycyjnego biurka w pozwalające pracować na stojąco. Praca na stojąco korzystnie wpływa na układ krążenia, pozwala zredukować ból pleców i poprawić postawę a także spala więcej kalorii niż praca na siedząco.

Jakie jeszcze korzyści płyną z pracy przy biurku z regulacją wysokości? W przypadku pracy na stojąco aktywizują się mięśnie pleców, ponieważ o wiele łatwiej dopasować wysokość blatu do potrzeb użytkownika. Zachowujemy więc prawidłową fizjologiczną postawę. Wpływa to pozytywnie na zniwelowanie bólu wynikającego z pracy siedzącej, a także zmniejsza ryzyko napięć mięśniowych i innych niedogodności.

Praca na stojąco pomaga zachować koncentrację na zadaniu, ponieważ nie mamy możliwości wygodnego usadowienia się w krześle i rozleniwienia. Dodatkowo w przypadku stania częściej mamy tendencję do spoglądania przed siebie, co jest istotne w kontekście pracy z komputerem lub podczas długotrwałego wpatrywania się w obiekty w niedalekich odległościach. Ważne jest jednak to, aby robić sobie przerwy podczas stania, a także na początku takiego trybu pracy stopniowo zwiększać czas, w trakcie którego pracujemy z tej pozycji.

Zobacz: Grafik 3D – praca

Biurko pod komputer stacjonarny – wyposażenie dodatkowe

Wybierając biurko pod komputer stacjonarny warto także poszukać modelu wyposażonego w różne udogodnienia. Jakie? Przydatne będą: rynienka na kable, przepusty w blacie oraz organizer na kable. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o estetykę naszego pomieszczenia bez dokupowania dodatkowych akcesoriów.

Innym przydatnym dodatkiem jest wbudowana w mebel półka pod komputer, pozwalająca podnieść urządzenie ponad podłogę. To udogodnienie najbardziej docenią właściciele zwierząt, ale także posiadacze dywanu. Dlaczego? Rzadziej będą musieli czyścić otwory wentylacyjne z sierści i kłaczków.

Total
0
Shares
_podobne artykuły