Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Dobry komputer stacjonarny do domu

Ostatnia aktualizacja 19 września, 2022

Pomimo tego, że wiele osób korzysta z laptopów jako głównych urządzeń, to komputery stacjonarne wcale nie odeszły do lamusa. Często są idealnym wyborem, jeśli szukamy wspólnego komputera dla rodziny, który chcemy postawić przy biurku w pokoju. Jak wybrać dobry komputer stacjonarny do domu?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022. Weryfikacja dostępności i cen komputerów, a także dodatkowa treść oraz drobne poprawki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Dobry komputer stacjonarny do domu – na co zwrócić uwagę?

Dobry komputer stacjonarny w domu powinien zawierać takie komponenty, które umożliwią realizowanie wielu różnorodnych zadań, zaczynając od przeglądania internetu, przez przeglądanie i retusz zdjęć, po oglądanie filmów lub czasem nawet granie w gry.

W komputerach przenośnych ciepło generowane przez procesor oraz inne podzespoły trudno odprowadzić, przez co obudowy laptopów grzeją się podczas intensywnego używania. Z tego powodu wydajność procesorów mobilnych jest ograniczana, w przeciwnym razie na laptopie moglibyśmy piec tosty. Ze względu na większe rozmiary obudów, komputery stacjonarne nie muszą się mierzyć z takimi samymi ograniczeniami.

Sam wybór stacjonarki nie oznacza jednak, że w środku nie znajdzie się taki procesor. Przeglądając specyfikację komputera i zwrócić uwagę na oznaczenie procesora. W przypadku firmy Intel i AMD, procesory posiadające końcówkę „U” (np. Intel i5-1245U lub AMD Ryzen 3250U) to procesory mobilne. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybierać komputera z takim procesorem. Jeśli nasze potrzeby nie są wymagające, na przykład potrzebujemy przeglądarki i edytora dokumentów, to nawet procesor mobilny spełni nasze oczekiwania w zupełności.

Warto także zwrócić uwagę, czy komputer posiada przynajmniej 16GB pamięci RAM oraz czy na płycie głównej są wolne sloty PCI-Express, co w przyszłości pozwoli np. dołożyć zewnętrzną kartę graficzną lub inny sprzęt.

Sprawdź: Laptop do 3000 zł – Asus VivoBook 15

Dobry komputer stacjonarny do domu – przykłady

Aby pomóc przy wyborze odpowiedniego sprzętu, poniżej prezentujemy kilka propozycji popularnych firm. Stonowane, ale uniwersalne obudowy mogą kryć różnego typu komponenty, od których zależy wydajność, a także użyteczność tych maszyn. Prócz garści informacji o nich, podajemy też ceny, od których startują dane komputery.

Acer Aspire XC

Źródło: acer.com

Opisany model zbudowano na bazie procesora laptopowego. Zatem nie będzie on demonem szybkości pozwalającym grać w najnowsze gry w wysokich detalach, ale jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających uniwersalnego komputera. Jednak dzięki zastosowaniu procesora mobilnego ten komputer pobiera niewiele energii elektrycznej (moc zasilacza to tylko 65 W). Przełoży się to na oszczędności w domowym budżecie. Acera Aspire XC wyposażono w modem WiFi oraz moduł Bluetooth, a szeroki zakres portów pozwoli podłączyć wiele urządzeń zewnętrznych.

Cena: od około 1200 zł w górę, w zależności od użytych komponentów.

HP Desktop

Źródło: hp.com

Podobnie jak Acer, także i model od HP nie pozwoli na granie w najnowsze gry, natomiast układ graficzny wbudowany w procesor Intela jest zupełnie wystarczający do codziennej pracy i rozrywki. Wyposażono go w dysk SSD 256GB, posiada moduł WiFi i Bluetooth, a w zestawie znajdziemy bezprzewodową klawiaturę i myszkę.

Cena: od około 1300 zł w górę, w zależności od użytych komponentów.

Zobacz: Laptop dla programisty – jaki wybrać?

Lenovo V55t

Źródło: lenovo.com

Podobnie jak poprzednie komputery, tak i Lenovo posiada dysk SSD 256GB, modem WiFi oraz Bluetooth. W zestawie znajduje się także bezprzewodowa mysz i klawiatura.

Układ graficzny wbudowany w procesor AMD Ryzen 5600G jest najmocniejszym z opisywanych. O ile nie dorównuje wydajnością zewnętrznym kartom graficznym, to pozwoli jednak na korzystanie z aplikacji wymagających większej wydajności graficznej niż opisane wcześniej systemy. Z perspektywy uniwersalności oraz potencjału wykorzystania jest to więc bardzo dobry komputer stacjonarny do domu.

Cena: od około 1700 zł w górę, w zależności od użytych komponentów.

Total
0
Shares
_podobne artykuły