Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Drony z kamerką – na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja 24 sierpnia, 2022

Robienie efektownych ujęć z wysokości już teraz jest w zasięgu każdego użytkownika. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w tworzeniu nietuzinkowych materiałów foto lub wideo, może pomyśleć o zakupie drona. Drony z kamerką dostępne są obecnie w atrakcyjnych cenach, jednak warto dopłacić nieco więcej za dobrej jakości sprzęt. Cenę podbijają zwykle lepsze parametry kamery i bardziej zaawansowane moduły GPS. Które modele są warte uwagi?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść – co jest ważne przed zakupem?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Drony z kamerką – co jest ważne przed zakupem?

W przypadku, gdy w naszym kręgu zainteresowań pojawią się drony z kamerką, ważne jest, aby zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze.

Zazwyczaj pierwszą myślą powinno być jakie przeznaczenie ma mieć dron z kamerką. Do czego będzie używany? Czy ma to być model do zabawy, do filmowania rekreacyjnego, czy zawodowego, typu wesela, wyczyny sportowe, imprezy masowe itp.

Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe. Kupując taniego drona, skazujemy się na krótki czas pracy urządzenia, niewielki zasięg, słabą jakość nagrań. Mając większy budżet, możemy te parametry znacznie poprawić.

Komercyjne drony są dość duże i niezbyt łatwo się je składa. Przenoszenie może stanowić problem. Wyjeżdżając na wakacje, może się okazać, że walizkę z takim sprzętem trzeba nadać jako bagaż rejestrowany.

Pozwolenia na użytkowanie drona. Jeśli dron przekracza gabaryty i parametry wskazane w ustawach, to konieczne będzie posiadanie licencji na jego użytkowanie. Bez niej może się okazać, że będzie to znacznie bardziej kosztowne, niż się wcześniej wydawało, a dodatkowo czekają nas prawne konsekwencje.

Nowoczesne drony dobrej jakości oferują spory zasię lotu. Jednakże warto sprawdzić, czy aby na pewno po utraceniu kontaktu z maszyną może ona sama wrócić do miejsca startu. W innym przypadku możemy utracić drogi sprzęt, który dodatkowo może wyrządzić szkody, lądując w różnych nietypowych miejscach.

Drony z kamerką 4K

Syma W1 PRO Explorer

Źródło: megadron.pl

Nie jest to już dron zabawkowy, ale jeszcze nie należy do profesjonalnych, zatem idealnie sprawdzi się jako sprzęt, który dopełni wyposażenie fotograficzne na wyprawy lub do tworzenia materiałów na YouTube.

W1 PRO Explorer to najbardziej zaawansowany technologicznie model od firmy Syma, a jednocześnie ulepszona wersja w stosunku do W1. Producent znacząco poprawił w nim precyzyjność quadrocoptera, instalując moduł GPS.

Syma W1 PRO Explorer posiada dwie kamery. Przednia rejestruje obraz w rozdzielczości 4K, natomiast dolna w 720p. Dron wyposażono w zestaw funkcji, które ułatwiają sterowanie. Możemy wybrać m.in. Tryb Follow, lot po punktach, włączyć pozycjonowanie wizyjne oraz ustawić sterowanie gestami.

Sprawdź: DSA, czyli ustawa o usługach cyfrowych

Loty drona łatwo kontrolować za pomocą trybu novice, który działa jak niewidzialna ściana i uniemożliwa odlot urządzenia poza wyznaczoną granicę. Jest to istotne szczególnie ze względu na przepisy związane z lataniem dronem oraz w przypadku wykonywania lotów nad precyzyjnie obranym celem. Ten model charakteryzuje się także możliwością szybkiego lądowania za pomocą jednego kliknięcia.

Pełne ładowanie akumulatora zajmuje 270 minut, a jego moc wystarczy na 18 minut lotu. W zestawie razem z dronem znajdują się 4 zapasowe śmigła, a także 4 osłony, uchwyt na smartfona, nadajnik 2.4 GHz, akumulator LiPo 7.6V 1800mAh oraz ładowarka sieciowa.

Cena: ok. 840 zł

Zobacz: Polecane filmy o technologii, czyli świat inspiracji

DJI Mini 2 (Mavic Mini 2)

Źródło: dji-ars.pl

DJI Mini 2 to lekki dron o wadze 249 gramów, dlatego łapie się jako model, który może być wykorzystywany do użytku prywatnego bez konieczności zdobywania pozwoleń. Posiada kamerę 4K/30 FPS z możliwością wykonania 4-krotnego zoomu cyfrowego. Kamerę stabilizuje 3-osiowy gimbal, dzięki czemu uzyskamy wyjątkową płynność obrazu nawet przy większych manewrach.

Dron DJI Mini 2 posiada system OcuSync 2.0., który umożliwia stabilną transmisję wideo w jakości HD promieniu 6 km. Dodatkowo ten model posiada zestaw funkcji wzbogacających nagrania o dodatkowe efekty. Quick Shots pozwala w intuicyjny sposób stworzyć zróżnicowane i profesjonalne ujęcia, zaś aplikacja DJI Fly umożliwi automatyczną optymalizację obrazu oraz zaawansowaną edycję zdjęć i filmów.

Producent deklaruje 31 minut pracy akumulatora podczas wykonywania lotu.

W zestawie znajduje się aparatura sterująca, akumulator, para śmigieł, kabel USB-C, Micro USB, Lightning, osłona gimbala, para zapasowych drążków, 6 śrubek do śmigieł i śrubokręt.

Cena: ok. 2400 zł

Total
0
Shares
_podobne artykuły