Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Inteligentna żarówka – na czym polega ta technologia?

Ostatnia aktualizacja 1 listopada, 2022

Sterowanie światłem jeszcze do niedawna odbywało się jedynie za pomocą przełącznika na ścianie. Dzisiaj natomiast w naszym domu możemy łatwo zbudować system automatyzacji wszystkich urządzeń, włącznie z oświetleniem. Jednym z niezbędnych elementów w systemie automatyki jest inteligentna żarówka.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Przebranżowienie na IT

Inteligentna żarówka – jak działa?

Sterowanie zwykłymi żarówkami jest proste, ponieważ nie posiadają one żadnych elementów sterujących. Po prostu po podłączeniu do prądu, np. za pomocą przełącznika naściennego, żarówka się zapala.

Inaczej jest z żarówkami inteligentnymi. Wbudowana w nie elektronika sterująca wymaga ciągłego zasilania, dlatego też przeważnie żarówki takie są na stałe podłączone do prądu. Do sterowania światłem służy aplikacja na telefon lub system automatyki, do którego podłączyliśmy żarówkę.

Sterowanie światłem – protokoły komunikacyjne

Inteligentna żarówka w zależności od swojej budowy może komunikować się z różnymi systemami i pozwalać na różnorodne sterowanie światłem. Przykładowe protokoły komunikacji bezprzewodowej, za pomocą których możemy się połączyć z oświetleniem to Bluetooth, ZigBee lub WiFi. Inne protokoły, które wymagają połączenia kablami raczej nie sprawdzą się jeśli po prostu chcemy zmienić oświetlenie na inteligentne.

Wybór sposobu sterowania elementami to jeden z najważniejszych elementów planowania systemu automatyki. Dokonując niewłaściwego wyboru w przyszłości może okazać się, że nowe urządzenie nie chce współpracować z innymi elementami naszego systemu.

Zobacz: Proof of Stake

Gotowe systemy oświetlenia

Aby sprostać oczekiwaniom klientów niektóre firmy stworzyły swoje ekosystemy, pozwalające w prosty sposób zautomatyzować oświetlenie. Jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, to ograniczymy liczbę dostępnych elementów automatyki do produktów danego producenta. Jednak dzięki temu unikniemy konieczności wertowania dokumentacji producenta oraz analizowania, czy nowy gadżet zadziała z naszym obecnym systemem.

Przykładowo firma Philips oferuje szeroki zakres produktów oświetleniowych pod marką Philips Hue. Oprócz sterowanych żarówek oraz centralek sterujących znajdziemy w ofercie także przełączniki naścienne. Do systemu możemy także podłączyć wtyczki pozwalające na sterowanie innymi urządzeniami oraz przełączniki dotykowe. Firma produkuje także wiele rodzajów lamp – naścienne, biurkowe, podłogowe oraz źródła oświetlenia punktowego. Sterowanie światłami odbywa się za pomocą aplikacji na telefon, która oprócz podstawowego sterowania jasnością, a także i barwą światła pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych scenariuszy automatyzacji.

Total
0
Shares
_podobne artykuły