Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Obudowa metalowa w laptopie – dlaczego warto?

Ostatnia aktualizacja 28 września, 2022

Obudowa metalowa w komputerze przenośnym do niedawna była stosunkowo rzadkim widokiem. Większość modeli była wykonana z plastiku. Jeśli już spotykaliśmy metalowe elementy, to zwykle była to tylko osłona klapy. W ostatnim czasie jednak ten trend się zmienia, a metalowe komputery możemy kupić już za stosunkowo niewielkie kwoty. Czy warto jednak szukać laptopa w metalowej obudowie?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Praca Big Data

Czy obudowa metalowa jest trwalsza?

W codziennym użytkowaniu metalowe obudowy są znacznie trwalsze niż plastikowe. Przede wszystkim dotyczy to takich uszkodzeń jak uderzenia w inne przedmioty. Podczas gdy plastik ma tendencję do pękania, to przeważnie najgorszym uszkodzeniem metalowego elementu będzie wgniecenie lub odprysk farby.

Dodatkowy atut metalowych obudów to zwiększona sztywność komputera. Ma to przede wszystkim znaczenie podczas pisania. Uginająca się pod palcami klawiatura lub skrzypiąca klapa to nieprzyjemne doznania. Dobrze wykonany metalowy laptop nie powinien się uginać, dzięki czemu wrażenia z korzystania z urządzenia będą pozytywne, a my będziemy mieć wrażenie solidności. Warto jednak zaznaczyć, że sam fakt zastosowania metalu w konstrukcji nie sprawia, że komputer będzie sprawiał lepsze wrażenie niż plastikowy. Ważna jest także konstrukcja wewnętrzna, dlatego przed zakupem warto osobiście odwiedzić sklep i sprawdzić, jak zachowuje się obudowa.

Zobacz: Co to jest robotyka?

Obudowa a chłodzenie laptopa

Źródło: x-kom.pl

Metal zapewnia lepsze przenoszenie ciepła na zewnątrz. W wielu urządzeniach obudowę metalową wykorzystuje się jako dodatkową powierzchnię chłodząca. Dzięki temu możliwe jest późniejsze i rzadsze włączenie wentylatorów podczas codziennej pracy. Przykładem takiego wykorzystania metalu w obudowie jest MacBook Air firmy Apple, który w ogóle nie posiada wentylatorów – jest całkowicie cichy i chłodzony pasywnie.

Czy warto dopłacać do metalowej obudowy?

Jeśli stoisz przed wyborem dwóch laptopów o podobnych parametrach, naszym zdaniem zwykle warto wybrać model w metalowej obudowie. Zależy to oczywiście od wielu czynników, ale przeważnie praca na metalowym urządzeniu będzie przyjemniejsza.

Źródło: x-kom.pl

Warto jednak zaznaczyć, że wybór laptopa o metalowej konstrukcji niekoniecznie musi oznaczać, że cokolwiek dopłacamy. Dobrej jakości laptop wykonany z metalu możemy kupić już za stosunkowo niewielkie pieniądze. Do codziennej pracy z tekstem, przeglądania internetu i pisania maili możemy np. wybrać Huawei MateBook D15. 

Źródło: x-kom.pl

Być może jednak szukasz mocniejszego urządzenia, które oprócz mocnego procesora posiada także mocną kartę graficzną. W takim przypadku dobrym wyborem będzie Lenovo IdeaPad 5 Pro, w wersji z 14 calowym lub 16 calowym ekranem. Jest to bardzo dobrze wykonany i wydajny komputer, który dodatkowo posiada ekran o wysokiej rozdzielczości.

Total
0
Shares
_podobne artykuły