Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Procesor AMD Ryzen 5 5500 – recenzja wydajności

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia, 2022

Gniazdo AM4 ma już kilka lat – firma AMD wprowadziła je w roku 2016. W przeciwieństwie do Intela, który wymienia gniazda praktycznie co dwie generacje,  AM4 wspiera już kilka generacji procesorów z serii Ryzen. Przewiduje się, że następca, czyli AM5, pojawi się stosunkowo niedługo. Niezależnie od tego w marcu AMD ogłosiło, że wprowadzi do sprzedaży jeszcze kilkanaście procesorów dla tego zasłużonego gniazda. 1 kwietnia 2022 roku w sprzedaży ukazał się jeden z tych modeli, czyli procesor AMD Ryzen 5 5500.

Sprawdź: Robot Ai-Da hakuje koncept kreatywności?

Procesor AMD Ryzen 5 5500 – cechy podstawowe

Procesor jest mniejszym krewnym takich modeli jak 5600G zbudowanym w architekturze Cezanne, jednak bez wbudowanej karty graficznej. Za niecałe 900 zł dostajemy sześciordzeniowy / dwunastowątkowy procesor zbudowany w procesie litograficznym 7 nm. Układ taktowany jest z podstawową częstotliwością 3.6GHz, w trybie turbo osiąga taktowanie 4.2GHz. TDP wynosi 65W, a w pudełku z procesorem producent dodaje fabryczny układ chłodzący.

W procesorze znajduje się także 16MB pamięci L3 cache. W przeciwieństwie do innych procesorów 3 generacji, takich jak 5800X, opisywany model nie obsługuje magistrali PCI Express 4. generacji, wspierany jest jedynie PCI Express 3.

Ryzen 5 5500 – wydajność w codziennych zastosowaniach

Porównując opisywany procesor AMD do innych procesorów AMD z 3. generacji architektury Zen oraz procesorów Alder Lake można wysunąć wnioski, że jeśli chodzi o wyniki w benchmarkach to jest to nieco słabszy procesor niż 5600G. Warto zaznaczyć, że porównując uzyskaną wydajność w aplikacjach testowych w stosunku do ceny procesora, to 5500 wypada podobnie do układów Alder Lake Intela. Na uwagę zasługuje też fakt, że dodając do kosztów procesora cenę zakupu płyty głównej oraz RAM-u, opłacalność Ryzena wzrośnie w stosunku do Intela. Wszystko przez to, że płyty główne dla układów Intela są z reguły droższe niż dla AMD.

Zobacz: Dostawy dronem w Teksasie za pośrednictwem Wing

Jeśli porównać wydajność jednowątkową, to przewaga jest wciąż po stronie Intela. Parametrem, w którym opisywany procesor uzyskuje jednak najlepsze wyniki, jest wydajność w stosunku do poboru mocy. Pod tym kątem jest to jeden z najlepszych wyborów spośród procesorów przeznaczonych do komputerów stacjonarnych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły