Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Serwer NAS do domu – jak wybrać?

Ostatnia aktualizacja 27 września, 2022

Dlaczego warto pomyśleć o tym, jak wybrać serwer NAS do domu? Regularne wykonywanie kopii zapasowych plików jest niezwykle ważne. Dysk komputera, którego używamy na co dzień, może ulec uszkodzeniom, w wyniku czego utracimy cenne dane. Ich odzyskiwanie bywa karkołomne, a także nie ma gwarancji, że uda się przywrócić wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

Wiele osób wykorzystuje do tworzenia kopii zapasowych (backupu) dyski zewnętrzne, jednak jest to nieporęczne rozwiązanie, które wymaga od nas regularnych ręcznych działań. Wykorzystując  w domu serwer NAS (z ang. Network Attached Storage) możemy ten proces zautomatyzować, a także usprawnić wymianę plików pomiędzy urządzeniami w naszym domu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Na co zwrócić uwagę szukając NAS-a?

Zastanawiając się, jaki serwer nas do domu wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Sprawdź: Klawiatury mechaniczne do 200 zł – polecane modele

Liczba kieszeni na dyski twarde.

Najtańsze modele umożliwiają zamontowanie jedynie jednego dysku. Budując NAS-a do domu warto jednak zainwestować w nieco bardziej rozbudowany model, wyposażony przynajmniej w 2 kieszenie na dyski. Dzięki temu będziemy mogli połączyć dyski w macierz, co uchroni nas przed awarią pojedynczego dysku.

Pojemność dysków twardych.

Większość serwerów NAS sprzedawana jest bez dołączonych dysków. Istnieją jednak sklepy, które na życzenie klienta skompletują cały zestaw, dobierając odpowiednie dyski i ich pojemność do naszych potrzeb.

Procesor wbudowany w serwer.

Tanie NAS-y są często wyposażone w procesory z rdzeniem ARM. Układy te nie są demonami prędkości, jednak dzięki wydajnej architekturze pozwalają uzyskać bardzo energooszczędne urządzenia. Jeśli chciałbyś, żeby Twój serwer NAS do domu także spełniał inne role niż tylko przechowywanie plików, to możesz kupić serwer wyposażony w procesor firmy Intel lub AMD.

Qnap TS-230

serwer-nas-do-domu-jak-wybrac-Qnap TS-230
qnap.com

Serwer wyposażony jest w czterordzeniowy procesor z rdzeniem ARM, taktowany z częstotliwością 1.4 GHz. Ma 2 kieszenie na dyski twarde, jak również 1 złącze RJ-45 oraz 2 złącza USB.

Serwer wyposażono w system operacyjny firmy QNAP, który pozwala na intuicyjną obsługę, a także konfigurację z poziomu przeglądarki w komputerze. Oprócz podstawowych funkcji, udostępniania plików, użytkownicy mają możliwość wykonywania automatycznych kopii zapasowych, synchronizacji z serwisami przechowującymi pliki (takimi jak Dropbox) lub synchronizacji plików na komputerze z serwerem.

Funkcjonalność serwera może być także rozbudowywana przez wykorzystanie dodatkowych aplikacji, które można pobrać z wbudowanego w system sklepu z aplikacjami. Na NAS-ie można także uruchamiać usługi w kontenerach z pomocą prostego w obsłudze narzędzia konfiguracyjnego.

Zobacz: Notatnik cyfrowy – do czego się przydaje?

Synology DS220+

serwer-nas-do-domu-jak-wybrac-Synology DS220+
Synology.com

DS220+ to serwer nas do domu zbudowany na bazie procesora Intel Celeron J4025. Posiada 2 porty RJ-45, 2 gniazda USB 3.0 oraz pozwala na zamontowanie 2 dysków twardych.

Podobnie jak oprogramowanie firmy QNAP, tak i Synology udostępnia wiele możliwości rozbudowy serwera. Niektóre z dostępnych aplikacji to Audio Station, pozwalające organizować i odtwarzać muzykę, Video Station umożliwiające odtwarzanie online z innych urządzeń oraz Moments – narzędzie do automatycznego organizowania zdjęć.

Kupując serwer Synology, możemy także szybko i łatwo uruchomić swoją prywatną chmurę dokumentów, umożliwiającą jednoczesną edycję dokumentów – podobnie jak aplikacje firmy Google.

Total
0
Shares
_podobne artykuły