Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Tablety do rysowania – sprawdź propozycje

Ostatnia aktualizacja 26 maja, 2022

Jeszcze kilka lat temu zakup tabletu wiązał się albo z wyborem podstawowego modelu, albo z koniecznością wydania sporej sumy na model wyposażony w ekran. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii oraz pojawieniu się nowych firm na rynku, można dzisiaj kupić tablety do rysowania, które za stosunkowo niewielkie kwoty oferują ogromne możliwości w porównaniu do urządzeń sprzed kilku lat.

Tablety do rysowania – na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia?

Szukając odpowiedniego tabletu dla siebie, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na pole robocze urządzenia. Im większe pole robocze, tym bardziej precyzyjne kształty jesteśmy w stanie narysować na ekranie. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania większych ruchów piórkiem, co może być męczące. Dodatkowo duży tablet zajmuje więcej miejsca na biurku.

Podczas wyboru tabletu warto zwrócić uwagę na obecność przycisków funkcyjnych. Dzięki nim użytkownik może przypisać najczęściej używane funkcje w wygodnym miejscu, co pozwala przyjąć wygodniejszą pozycję podczas rysowania i ogranicza konieczność sięgania wolną ręką do klawiatury.

Obecnie możliwe jest także znalezienie stosunkowo tanich tabletów wyposażonych w rysik pozwalający wykrywać jego pochylenie. Jest to całkiem przydatna funkcja, która pozwala na uzyskanie jeszcze większej możliwości kontroli pędzla w aplikacjach do rysowania.

Sprawdź: Klawiatura mechaniczna do 500 zł – polecane modele

Veikk VK640 tilt

Źródło: veikk.eu

Pole robocze tego tabletu graficznego to 152 x 102 mm. Dołączone do zestawu piórko pozwala na wykrywanie 8192 poziomy nacisku oraz wykrywanie wychylenia oraz nie wymaga zasilania. Na jednej z krótszych krawędzi urządzenia producent umieścił 6 przycisków skrótów, które można wykorzystać podczas pracy w systemach Windows, MacOS oraz Android.

Huion HS611

Źródło: huion.com.pl

Huion HS611 to tablet graficzny o polu roboczym 254 x 161mm. Wyposażony jest w piórko wykrywające 8192 poziomy nacisku, działające bez baterii, a także rozpoznające pochylenie.

W ramce bocznej urządzenia producent umieścił 10 przycisków skrótów, które mogą zostać niezależnie skonfigurowane w zależności od aktualnie używanego programu.

W górnej ramce urządzenia znajdują się także dotykowe przyciski mutlimedialne. Pozwalają one na sterowanie głośnością, zmianę utworów i sterowanie pulpitem systemu operacyjnego. Tablet współpracuje z systemami Windows, MacOS oraz Android.

Zobacz: Szkicownik A4 – przyjaciel każdego UI/UX designera

XP-Pen Artist 12 Pro

Źródło: xp-pen.com

Dysponując większą kwotą, warto rozważyć zakup tabletu graficznego z wbudowanym wyświetlaczem. Tak skonstruowane tablety do rysowania pozwalają pracować nad programami graficznymi z jeszcze większą precyzją, jak również wygodą. Użytkownik korzystający z takiego tabletu nie musi przyzwyczajać się, jak jego ruchy ręką przekładają się na ruchy kursora, nacisk piórka jest rejestrowany w dokładnie tym miejscu, do którego przyłoży rysik.

Proponowany model to tablet z 12-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD, co przekłada się na pole robocze o wymiarach 256 x 144 mm. Dołączone do tabletu piórko nie wymaga stosowania baterii oraz rozpoznaje 8192 poziomy nacisku. Pozwala także na wykrywanie przechylenia piórka w zakresie od -60 do +60 stopni.

Producent wyposażył tablet w osiem przycisków. Umożliwiają one przypisanie do nich skrótów do najczęściej używanych akcji w używanych aplikacjach, dzięki czemu rysowanie będzie efektywne i wygodne. Na samym środku bloku klawiszy znajdziemy pierścień dotykowy, którego działanie także można w dowolny sposób skonfigurować. Tablet współpracuje z systemami Windows oraz MacOS.

Total
0
Shares
_podobne artykuły