Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Urządzenia wskazujące niezbędne w pracy programisty

Ostatnia aktualizacja 24 sierpnia, 2022

Urządzenia wskazujące służą do komunikacji z komputerem za pomocą fizycznych ruchów. Zaliczają się do nich m.in. myszki, klawiatury, trackballe, pady, joysticki, zaś w pracy programisty przydatne będą przede wszystkim trzy pierwsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury dla programisty? Co będzie lepsze: myszka czy trackball?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022. Dodaliśmy informację o stream decku.

Sprawdź: Klawiatura mechaniczna. TOP3

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Urządzenia wskazujące – klawiatury

Aby wybrać dobrą klawiaturę do pracy, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. W zależności od preferencji do wyboru są klawiatury membranowe i mechaniczne, zaś wśród nich wyróżnia się klawiatury o różnej budowie i typach przełączników.

1. Typ klawiatury

Klawiatury membranowe cechują się cichym sposobem działania. W zależności od upodobań można wybrać modele o wysokim lub niskim profilu klawiszy, a także takie, które przypominają klawiatury laptopów. Klawiatury membranowe zwykle są tańsze od mechanicznych.

Klawiatury mechaniczne z reguły są głośniejsze niż membranowe, jednak mechaniczne przełączniki pozwalają na pisanie z większą precyzją. Wśród klawiatur mechanicznych istnieje większy wybór urządzeń pod względem sposobu działania klawiszy.

Podczas naciskania czerwonego przełącznika (liniowego) nie wyczuwa się żadnego kliknięcia. Niebieski przełącznik charakteryzuje się wyraźnym i głośnym kliknięciem, które jest wyczuwalne w palcach. Brązowy przełącznik w sposobie działania jest pośrednim wariantem pomiędzy niebieskim a czerwonym. Także charakteryzuje się kliknięciem, jednak jest znacznie cichsze, lecz wciąż wyczuwalne.

Wśród oby typów klawiatur znajdą się takie, które umożliwiają przypisanie makr, dzięki którym podczas programowania można ograniczyć liczbę kliknięć.

Zobacz: Myszka do 300 zł. Polecane modele

2. Rozmiar

Standardowa klawiatura z blokiem numerycznym to klawiatura o rozmiarze 100%. W sprzedaży dostępne są mniejsze rozmiary, a także osobne bloki numeryczne. W zależności od preferencji można wybrać odpowiedni model.

3. Ergonomia

Do długiej pracy przy komputerze poleca się wybór modeli o budowie ergonomicznej. Klawiatury ergonomiczne mogą zawierać specjalne podkładki pod nadgarstki, a także mogą posiadać odpowiednie zakrzywienie bloku klawiszy.

Stream Deck – urządzenia wskazujące nie tylko dla streamerów

Stream Deck to bardzo wygodny gadżet do nawigowania po wielu oknach. Spośród klawiatur wyróżnia go to, że przyciski posiadają ekrany LCD, co pozwala jeszcze płynniej ustalać ich funkcję bez konieczności zapamiętywania skomplikowanych skrótów. Wpływa to na rozszerzalność funkcji niemal w nieskończoność, ponieważ w łatwy sposób można zdefiniować wiele podmenu.

Choć standardowo służy głównie streamerom, programista również może go wykorzystać w swojej codziennej pracy. W jaki sposób? Pod klawiszami LCD może zdefiniować makra umożliwiające przełączanie się między projektami. 

Ponadto będzie to wygodne rozwiązanie, aby ustawić szybki podgląd statusu projektu oraz zasobów komputera nawet na samym przycisku. Dzięki temu gadżetowi możliwa jest pełna automatyzacja powtarzalnych akcji. 

Myszka czy trackball?

Myszki to mniej istotne urządzenia wskazujące w pracy programisty, jednak w wybranych modelach również można przypisać makra, które usprawnią pisanie kodu.

Trackballe są bardziej ergonomiczne ze względu na ograniczony zakres ruchów nadgarstka. Trackball nie wymaga wiele miejsca, ponieważ podstawa urządzenia jest nieruchoma. Jedynym elementem ruchomym jest kulka. W przypadku pracy na mniejszych blatach będzie lepszym rozwiązaniem niż mysz.

Total
0
Shares
_podobne artykuły