Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zlacza-swiatlowodowe-rodzaje-podzial-roznice

Złącza światłowodowe – podział, rodzaje i różnice

Ostatnia aktualizacja 23 kwietnia, 2024

W większych miastach Polski użytkownicy mają dostęp do szybkich sieci optycznych, ale nie zawsze wiadomo, jakie złącza światłowodowe są najodpowiedniejsze dla danego sprzętu. Przybliżymy nieco ten temat, a także postaramy się rozwiać ważniejsze wątpliwości.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest światłowód?

Światłowodem nazywamy przewód wykonany z włókna szklanego o wysokiej przepuszczalności światła. Jest on używany do przesyłania impulsów świetlnych, będących nośnikiem informacji, pomiędzy urządzeniami. Te mają zastosowanie w telekomunikacji, a także w telewizji. Wszystko to dlatego, że umożliwiają przysyłania za ich pomocą ogromnych ilości danych w krótkim czasie.

Sprawdź: kim jest net developer

Mają one także zastosowanie w medycynie (endoskopia), gdyż za ich pomocą można przesłać wysokiej jakości obraz z wnętrza ciała ludzkiego. Inne zastosowanie to choćby technologie laserowe i optoelektronika.

Mniej technicznym zastosowaniem światłowodów jest wykorzystanie ich do dekoracji pomieszczeń, a także tworzenia różnych efektów wizualnych.

Nieco historii

Jak podaje Wikipedia, pierwszy światłowód, którym przesłano dane, został stworzony i z powodzeniem użyty w 1977 roku we Włoskim Turynie. W tym przypadku miał on 9 km długości. Polacy z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie także opracowali światłowód, ale byli wolniejsi od Włochów o rok.

Za najdłuższy światłowód uważa się SEA-ME-WE 3 o długości wynoszącej około 39 tys. km, a dzięki któremu połączone są Europa, Bliski Wschód, Azja i Australia.

Złącza światłowodowe – rodzaje i zastosowanie

Złącza światłowodowe są stosowane do łączenia światłowodów ze sobą, a także tychże z urządzeniami zdolnymi do obsługi sygnałów optycznych. Dzięki nim można wielokrotnie łączyć i rozłączać przewody od siebie i urządzeń, w przeciwieństwie do łączy spawanych. Tak, światłowody się spawa.

Podział złączy światłowodowych

Złącza światłowodowe dzielimy na:

  • Złącza stałe – powstają na skutek spawania końcówek przewodów światłowodowych.
  • Złącza rozłączalne – powstają przez zastosowanie odpowiednich złączy, dzięki którym możliwe jest ich wielokrotne bezproblemowe łączenie i rozłączanie przewodów światłowodowych.

Złącza światłowodowe – najpopularniejsze rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami złączy światłowodowych są:

  • ST (z kołnierzem bagnetowym, ang. Straight Tip),
  • FC (z korpusem gwintowanym, ang. Ferrule Connector), charakteryzuje się małym rozmiarem,
  • SC (o przekroju prostokątnym, ang. Standard Connector), ułatwia szybkie przyłączanie i rozłączanie przewodów,
  • LC (Little Connector), bardzo mały rozmiar pozwala stosować tam, gdzie konieczne jest użycie wielu gniazd i złączy.

Złącza światłowodowe UPC i APC – różnice

Dodatkowo złącza światłowodowe rozróżniamy także po rodzaju wykończenia samej końcówki złączy światłowodowych, czyli ferruli. Z tego względu nie powinno się stosować złączy i gniazd różnego typu, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie. Spotyka się dwa rodzaje polerowania ferruli:

  • UPC (ang. Ultra Physical Contact) – płaskie czoło ferruli,
  • APC (ang. Angled Physical Contact) – czoło ferruli polerowane pod kątem 8 stopni.

Zobacz: czym zajmuje się etyczny haker

Wady i zalety różnych typów złącz światłowodowych

Wybór złącza zależy od wymagań konkretnego zastosowania oraz balansu między wadami a zaletami danego typu złącza. Możemy wziąć pod uwagę 4 kluczowe cechy:

Trwałość

Niektóre złącza, np. SC, są wytrzymałe i dobrze sprawdzają się w środowiskach wymagających. Inne mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.

Wielkość

Złącza typu LC są mniejsze i bardziej kompaktowe, idealne tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Koszt

Niektóre złącza mogą być droższe w produkcji ze względu na skomplikowaną budowę lub materiały. Wyższy koszt produkcji może wpływać na końcową cenę dla użytkownika.

Niezawodność

Kluczowy parametr dla każdego złącza. Poziom niezawodności różni się w zależności od konstrukcji i użytych materiałów.

Spawanie światłowodów

Tworzenie łączy stałych w przypadku światłowodów, może wydawać się niektórym dość skomplikowanym procesem. Szczególnie, objawia się to gdy ktoś zajmował się łączeniem miedzianych przewodów.

W przypadku światłowodów potrzebne są oczywiście specjalistyczne narzędzia, a także większa staranność podczas pracy oraz wiedza połączona z praktyką. W przypadku prac monterskich ważne jest to, aby odpowiednio je ułożyć, uwzględniając jego otoczenie (fasada, wnętrze, wykop itp.), a także promień gięcia, czyli jak mocno dany przewód można zgiąć, aby nie uszkodzić przewodzącego włókna.

Dodatkowo ważne jest także to, że nie można światłowodu rozciągać. Ma to znaczenie przy tworzeniu przewiertów, którymi ma przechodzić przewód. Rozciąganie, tak jak zbytnie gięcie, może doprowadzić do uszkodzeń, których nie da się znaleźć bez dobrej klasy reflektometru.

Spawanie światłowodu wymaga przygotowania miejsca, w tym można wyróżnić zastosowanie specjalnych tacek, puszek lub przełącznic. Ważne jest także odpowiednie narzędzie do zdejmowania izolacji, a także do wykonania prostego cięcia, gdyż włókna mogą być dość twarde (aramid) i stosowanie zwykłych nożyczek lub noży może nie być skuteczne.

Po oczyszczeniu włókna z izolacji trzeba włókno umyć odpowiednim preparatem lub specjalnymi bezpyłowymi chusteczkami. Następnie przyciąć na odpowiedni wymiar.

Odpowiednio przygotowane włókna łączy się specjalną spawarką termiczną, połączyć spawami mechanicznymi, które pozycjonują włókna względem siebie i kompensują ubytki specjalnym żelem.

Ilustracje: Wikimedia

Total
0
Shares
_podobne artykuły