Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zlacza-swiatlowodowe-rodzaje-podzial-roznice

Złącza światłowodowe – podział, rodzaje i różnice

W większych miastach Polski użytkownicy mają dostęp do szybkich sieci optycznych, ale nie zawsze wiadomo, jakie złącza światłowodowe są najodpowiedniejsze dla danego sprzętu. Przybliżymy nieco ten temat, a także postaramy się rozwiać ważniejsze wątpliwości.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest światłowód?

Światłowodem nazywamy przewód wykonany z włókna szklanego o wysokiej przepuszczalności światła. Jest on używany do przesyłania impulsów świetlnych, będących nośnikiem informacji, pomiędzy urządzeniami. Te mają zastosowanie w telekomunikacji, a także w telewizji. Wszystko to dlatego, że umożliwiają przysyłania za ich pomocą ogromnych ilości danych w krótkim czasie.

Sprawdź: kim jest net developer

Mają one także zastosowanie w medycynie (endoskopia), gdyż za ich pomocą można przesłać wysokiej jakości obraz z wnętrza ciała ludzkiego. Inne zastosowanie to choćby technologie laserowe i optoelektronika.

Mniej technicznym zastosowaniem światłowodów jest wykorzystanie ich do dekoracji pomieszczeń, a także tworzenia różnych efektów wizualnych.

Nieco historii

Jak podaje Wikipedia, pierwszy światłowód, którym przesłano dane, został stworzony i z powodzeniem użyty w 1977 roku we Włoskim Turynie. W tym przypadku miał on 9 km długości. Polacy z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie także opracowali światłowód, ale byli wolniejsi od Włochów o rok.

Za najdłuższy światłowód uważa się SEA-ME-WE 3 o długości wynoszącej około 39 tys. km, a dzięki któremu połączone są Europa, Bliski Wschód, Azja i Australia.

Złącza światłowodowe – rodzaje i zastosowanie

Złącza światłowodowe są stosowane do łączenia światłowodów ze sobą, a także tychże z urządzeniami zdolnymi do obsługi sygnałów optycznych. Dzięki nim można wielokrotnie łączyć i rozłączać przewody od siebie i urządzeń, w przeciwieństwie do łączy spawanych. Tak, światłowody się spawa.

Podział złączy światłowodowych

Złącza światłowodowe dzielimy na:

  • Złącza stałe – powstają na skutek spawania końcówek przewodów światłowodowych.
  • Złącza rozłączalne – powstają przez zastosowanie odpowiednich złączy, dzięki którym możliwe jest ich wielokrotne bezproblemowe łączenie i rozłączanie przewodów światłowodowych.

Złącza światłowodowe – najpopularniejsze rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami złączy światłowodowych są:

  • ST (z kołnierzem bagnetowym, ang. Straight Tip),
  • FC (z korpusem gwintowanym, ang. Ferrule Connector), charakteryzuje się małym rozmiarem,
  • SC (o przekroju prostokątnym, ang. Standard Connector), ułatwia szybkie przyłączanie i rozłączanie przewodów,
  • LC (Little Connector), bardzo mały rozmiar pozwala stosować tam, gdzie konieczne jest użycie wielu gniazd i złączy.

Złącza światłowodowe UPC i APC – różnice

Dodatkowo złącza światłowodowe rozróżniamy także po rodzaju wykończenia samej końcówki złączy światłowodowych, czyli ferruli. Z tego względu nie powinno się stosować złączy i gniazd różnego typu, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie. Spotyka się dwa rodzaje polerowania ferruli:

  • UPC (ang. Ultra Physical Contact) – płaskie czoło ferruli,
  • APC (ang. Angled Physical Contact) – czoło ferruli polerowane pod kątem 8 stopni.

Zobacz: czym zajmuje się etyczny haker

Ilustracje: Wikimedia

Total
12
Shares
_podobne artykuły