Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Urządzenie wielofunkcyjne laserowe, na którym leżą karty SD.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe – TOP 3

W tym zestawieniu przedstawimy trzy interesujące propozycje urządzeń wielofunkcyjnych, uwzględniających różne potrzeby w sposobach kopiowania dokumentów. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

Ostatnia aktualizacja 5 maja, 2022

Możesz zadać sobie pytanie, po co Ci urządzenie wielofunkcyjne laserowe, skoro dzisiaj konieczność drukowania i kopiowania dokumentów jest mniejsza, ponieważ większość procesów odbywa się w chmurze. Zdarza się jednak, że potrzebujemy mieć coś na papierze, a wtedy orientujemy się, że jest sobota po południu albo po prostu wieczór i żaden punkt ksero nie jest już czynny.

I tutaj, całe na biało (albo na czarno), wchodzi urządzenie wielofunkcyjne laserowe. Dlaczego warto pomyśleć o zakupie?

Ostatnia aktualizacja 05.05.2022. Uaktualniono treść, opisy i ceny urządzeń.

Drukarka laserowa może przez dłuższy czas stać bezczynnie i nie wpłynie to negatywnie na jej mechanizmy i toner. Jest to dosłownie przeciwieństwo drukarek atramentowych, w których nawet tygodniowy przestój może spowodować konieczność czyszczenia dysz, a co za tym idzie zużycie sporej ilości tuszu.

Drukarki laserowe cechuje także wysoka jakość wydruków. Co jednak najważniejsze – będzie ona pod ręką o każdej porze dnia i nocy. To idealne rozwiązanie dla osób drukujących sporadycznie, ale też pracujących zdalnie.

Sprawdź: Jaki dysk zewnętrzny SSD? Co wybrać? Top 5

Średnia półka cenowa laserowych urządzeń wielofunkcyjnych prezentuje się następująco:

1. HP Neverstop 1200w – urządzenie wielofunkcyjne laserowe do taniego i łatwego drukowania

Źródło: hp.com

Producent deklaruje możliwość wydrukowania 5000 stron jeszcze przed pierwszym uzupełnieniem tonera. Kiedy się wyczerpie, można go uzupełnić już za 59 zł i drukować kolejnych 2500 stron. Nie trzeba wymieniać wkładów – uzupełnianie trwa tylko 15 sekund i polega na przesypaniu tonera z zasobnika do łatwo dostępnego na zewnątrz urządzenia otworu.

Urządzenie pozwala na dostęp ze smartfona i jest w stanie korzystać z usług Dropbox, Dysku Google, poczty elektronicznej i chmury do przechowywania zeskanowanych dokumentów. Co więcej, można pobrać poprzez smartfon dokumenty z tych usług i wydrukować je zdalnie na drukarce.

Inne istotne parametry:

 • Maksymalna rozdzielczość druku i skanu to 600 x 600 dpi.
 • Podajnik zmieści 150 akruszy, a urządzenie drukuje do 21 stron na minutę.
 • Urządzenie nie posiada automatycznego druku dwustronnego.
 • Maksymalna gramatura papieru 120g/m3 – nadaje się do druku podstawowych dokumentów.

Dodatkowe informacje techniczne: USB, WiFi, AirPrint

Cena: Około 1100 zł

2. Lexmark MB2236i – szybkie drukowanie i skanowanie dwustronne

Źródło: lexmark.com

Kompaktowe rozmiary urządzenia sprawiają, że nada się zarówno do domu, jak i małego biura. Drukuje bardzo wydajnie – do 34 stron na minutę, a skanowanie jednostronne w czerni i bieli osiąga wydajność do 23 stron na minutę. Wydruk może być dwustronny, przy czym kartki odwracane są automatycznie.

Z drukarką można łączyć się poprzez przewodową sieć LAB oraz bezprzewodowo przez WiFi. Port USB na przednim panelu pozwala podłączyć pamięć przenośną i drukować dokumenty bezpośrednio z niej. Obsługę ułatwia dotykowy panel o przekątnej 7,2 cm z interfejsem e-Task.

Inne istotne parametry:

 • Urządzenie posiada 2 podajniki papieru.
 • Gramatura papieru tylko do 105 g/m3 – nadaje się w zasadzie tylko do druku dokumentów.
 • Maksymalna rozdzielczość druku 2400 x 600 dpi.
 • Automatyczny druk dwustronny.
 •   Rozdzielczość skanera 600 x 600 dpi.
 • Automatyczny podajnik kartek do skanera.

Dodatkowe informacje techniczne: USB, WiFi, LAN

Cena: Około 1100 zł

3. BROTHER DCP-L2532DW – szybkie automatyczne drukowanie dwustronne

Źródło: brother.pl

Kolejna propozycja, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i małym biurze. Producent deklaruje, że urządzenie cechuje się najniższym w swojej klasie poziomem hałasu (50dB).

Automatyczny druk dwustronny pozwoli zaoszczędzić papier oraz czas, gdyż nie trzeba kartek odwracać samodzielnie. Połączenie przez USB oraz WiFi sprawi, że użytkowanie zarówno poprzez interfejs komputera, jak i smartfona jest znacznie ułatwiony.

Inne istotne parametry:

 • Rozdzielczość druku do 2400 x 1200 dpi.
 • Rozdzielczość skanowania do 1200 x 1200 dpi.
 • Gramatura papieru aż do 230g/m3 – może przydać się nie tylko w druku standardowych dokumentów, ale też np. kompozycji na papierach ozdobnych.
 • Urządzenie posiada tylko podajnik kasetowy.
 • Drukuje do 30 stron na minutę.

Dodatkowe informacje techniczne: USB, WiFi, AirPrint

Cena: Około 950 zł

Zobacz: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe – podsumowanie

Wybór odpowiedniego sprzętu to jak zawsze decyzja dotycząca priorytetów, więc nie każdy użytkownik będzie miał potrzebę wykorzystywania zaawansowanych funkcji lub korzystania z wysokich mocy przerobowych. Warto jednak zainwestować w urządzenie mieszczące się na średnim poziomie cenowym, ponieważ wpłynie to pozytywnie na koszty dalszej eksploatacji.

Automatyczny druk dwustronny pozwala oszczędzać papier i czas. Nie trzeba drukować stron nieparzystych, potem ponownie wkładać kartek do podajnika. Ustrzeże to także przed problemami związanymi z nieprawidłowym włożeniem zadrukowanych jednostronnie kartek, na których ponownie coś się wydrukuje lub wydrukuje na dobrej stronie, ale odwrotnie. Kto nie miał z tym problemów, niech pierwszy rzuci… tonerem.

Total
0
Shares
_podobne artykuły