Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wyszukiwarki-internetowe-w-polsce-lista-najpopularniejsze

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce – lista

Ostatnia aktualizacja 21 listopada, 2022

Na co dzień niemal każdy użytkownik komputera bądź smartfona szuka czegoś w sieci, ale czy wiecie, jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce? Prezentujemy listę najczęściej wybieranych wyszukiwarek internetowych w naszym kraju.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest wyszukiwarka internetowa i jak działa?

Wyszukiwarki internetowe to specjalne usługi w formie strony lub też aplikacji, które pozwalają wyszukiwać strony internetowe, hasła, konkretne treści, obrazki i inne materiały zgromadzone w zasobach internetu.

Zobacz: darmowa muzyka do wykorzystania

Zazwyczaj mają one zindeksowane strony WWW i oczywiście zgromadzone na nich treści, których można wyszukiwać przez wpisywanie fraz kluczowych. Algorytmy wyszukiwarek odnajdują w bazie wszelkie dane dotyczące stron zawierających wskazane słowa lub ich fragmenty i prezentują je w formie pozwalającej na przeglądanie, jak również wybór przez użytkownika.

Indeksacja dostępnych w internecie stron dokonywana jest przez specjalnie napisane do tego celu programy-boty. Te cierpliwie przeszukują strona po stronie, następnie zapisując słowa kluczowe występujące na nich w swoich bazach danych. W tym procesie przeglądane są nie tylko główne strony, ale i wszelkie podstrony, obrazki, tabele itp.

Wyszukiwarki mają swoje interfejsy, dzięki którym można korzystać z uproszczonej lub zaawansowanej wersji, zawężać wyszukiwania do informacji tekstowych, zdjęć, filmów itp.

Wspomniane dopasowywanie jest w większości wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji, która uczy się poprzez analizę wyborów, jakich użytkownik dokonuje po wyszukaniu i oczywiście prezentacji zawierających słowa kluczowe wyników.

Część najpopularniejszych wyszukiwarek współpracuje z właścicielami witryn lub marek, aby ich materiały były pozycjonowane wyżej, niż treści konkurencji. Tak monetyzowane są działania narzędzi udostępnianych choćby przez Google, którego wyszukiwarka jest najpopularniejsza na świecie.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce – lista

Polacy korzystają z wielu wyszukiwarek, ale najpopularniejszą jest Google. Które jeszcze są wykorzystywane przez naszych rodaków? Oto lista na podstawie danych z witryny Net Marketshare:

Nie podajemy procentowego udziału ostatnich 3 wyszukiwarek, gdyż w sumie mają one około 1 proc. udziału w polskim rynku.

Na świecie rozkład jest nieco inny, ale i tam Google ma około 75 proc. rynku, Bing ponad 8 proc. Na dalszych miejscach znajdują się Yahoo!, Baidu, Yandex, Petal Search i DuckDuckGo.

Sprawdź: ile zarabia grafik komputerowy

Total
0
Shares
_podobne artykuły