Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
analityk biznesowy zarobki

Analityk biznesowy – zarobki i obowiązki

Ostatnia aktualizacja 15 listopada, 2022

Analityka biznesowa w IT jest jedną z kategorii, której popularność rośnie z roku na rok. Według badania No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, oferty w sektorze Business Analysis wzrosły o 159%. Jest to więc wyraźny sygnał, że rozwój branży IT coraz silniej splata się z analizą biznesową, która pomaga w kształtowaniu firm na różnych poziomach. Firmy potrzebują analityków zarówno w kontekście swojego rozwoju na rynku, jak i rozwijania swoich produktów. Jak wygląda specjalizacja Analityk Biznesowy? Zarobki i obowiązki mogą być różne w zależności od obszaru pracy. Poniżej opisujemy typowe zadania i zdradzamy, ile można zarobić, obejmując to stanowisko.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Key Account Manager – zarobki

Zadania analityka biznesowego

Business Analyst to rola bardzo zróżnicowana pod kątem konieczności posiadania wielowymiarowych kompetencji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za analizę dotychczasowych procesów biznesowych, która pomoże wskazać obszary wymagające poprawy. Jednocześnie analityk może tworzyć przewidywania dotyczące przyszłych sytuacji na rynku, a także brać udział we wdrażaniu polecanych rozwiązań.

Aby dokonywać trafnych analiz, analityk musi aktualizować swoją wiedzę z zakresu najnowszych procesów w IT. Dzięki temu w odpowiednim momencie firma będzie mogła wdrożyć odpowiednie mechanizmy automatyzujące działania systemów.

Wszelkie analizy i rekomendacje wymagają stworzenia dokumentacji, która będzie stanowić punkt odniesienia do kolejnych działań. Analityk w IT to osoba, która także stale komunikuje się z innymi członkami zespołu oraz klientami i również ma swój udział w tworzeniu przepływu pracy.

Wszystkie te działania mają na celu ciągłą optymalizację biznesową z zachowaniem aktualności i adekwatności bieżących działań w firmie.

Zobacz: Umiejętności Jutra

Analityk biznesowy – zarobki w IT

Jaka specjalizacja jest jedną z bardziej opłacalnych w IT? To bez wątpienia analityk biznesowy. Zarobki na tym stanowisku pod względem kategorii ofert w 2021 przedstawiały się naprawdę atrakcyjnie.

Analityk pracujący w oparciu o umowę B2B mógł liczyć na widełki  o wysokości 13,4-18,4 tys. zł netto (+VAT). Przy umówię o pracę widełki wynosiły 9-14 tys. zł brutto.

Total
1
Shares
_podobne artykuły