Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Angular developer – co musisz umieć?

Ostatnia aktualizacja 27 lipca, 2023

Pracując jako Angular developer będziesz odpowiedzialny za tworzenie aplikacji internetowych w frameworku Angular, który umożliwia tworzenie SPA (Single-Page Application). Angular służy do uporządkowania i uproszczenia kodu JavaScript, co dzieje się za pomocą wiązania danych oraz wstrzykiwania zależności. Cechuje się on również modułowością oraz możliwością rozszerzenia atrybutów HTML, a także pozwala obsługiwać zdarzenia. Umożliwia przeprowadzanie testów jednostkowych i jest łatwym w użyciu frameworkiem dla początkujących programistów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Programista Angular pracuje nad interaktywnym frontendem aplikacji internetowych i mobilnych. Tworzy wysokowydajne oprogramowanie, współpracując z programistami backend. Ponadto jego odpowiedzialnością jest przeprowadzanie testów jednostkowych po fazie rozwoju programu. Programista Angular posiada umiejętności potrzebne do wykorzystywania API firm trzecich, aby pobierać dane wymagane do realizacji konkretnego zadania.

Jakie umiejętności powinien mieć Programista Angular w podziale na poziom doświadczenia?

Zobacz: Dobre praktyki frontendu

Umiejętności Angular developera na różnych poziomach zaawansowania

Stanowisko Angular developera w zależności od stopnia doświadczenia będzie wymagało zróżnicowanej wiedzy i znajomości technologii. Czego można się spodziewać na różnych poziomach seniority?

Junior Angular developer

Na tym stanowisku programista musi znać HTML5 i CSS, a także JavaScript. Dodatkowo powinien wykazać się znajomością dobrych praktyk pisania kodu z użyciem Angulara, a ponadto umieć pracować z modułami i komponentami. Przyda się też znajomość architektury Single Page Application (SPA) oraz podstawowa wiedza w zakresie usług sieciowych.

Regular  Angular developer

Regular Angular developer dodatkowo powinien znać bibliotekę RxJS oraz umieć tworzyć obiekty XHR, które służą do interakcji z serwerami. Programista na tym poziomie zajmuje się też przygotowywaniem mechanizmów walidacji danych wprowadzanych przez użytkownika. Mid Programista Angular zna elementy infrastruktury sieciowej, służące do prezentowania treści użytkownikom. Pisze także testy jednostkowe i tworzy skrypty Angular CLI.

Sprawdź: Refaktoring kodu – kiedy jest potrzebny?

Senior Angular developer

Senior Angular developer zajmuje się tworzeniem funkcji w TypeScripcie. Przygotowuje aplikacje do pracy w stylu architektonicznym REST, a także projektuje API. Umie wykorzystywać elementy renderowane po stronie serwera. W swojej pracy wykorzystuje zasady programowania: KISS, DRY i SOLID.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo:

Jak pisać łatwy do utrzymania kod w Angularze?

Pisanie czystego, efektywnego i łatwego do utrzymania kodu w Angularze jest kluczowe dla tworzenia skalowalnych i wydajnych aplikacji. Kilka najlepszych praktyk może pomóc w osiągnięciu tego celu:

  • Tworzenie małych, jednozadaniowych komponentów: Mniejsze komponenty są łatwiejsze do zrozumienia, testowania i utrzymania.
  • Korzystanie z serwisów do współdzielenia logiki: Serwisy pomagają unikać powtarzania kodu i ułatwiają testowanie.
  • Organizacja kodu za pomocą modułów: Moduły pomagają grupować powiązane funkcje razem, co ułatwia zarządzanie kodem.
  • Wykorzystanie wstrzykiwania zależności: Wstrzykiwanie zależności ułatwia testowanie i zapewnia lepszą kontrolę nad cyklem życia serwisów.
  • Zarządzanie stanem aplikacji za pomocą narzędzi: Narzędzia takie jak NgRx lub Akita pomagają utrzymać stan aplikacji przewidywalnym i łatwym do zrozumienia.
  • Pisanie testów: Testy pomagają upewnić się, że twój kod działa poprawnie i ułatwiają utrzymanie kodu w przyszłości.

Czytaj także:

Face-muting i awatary – zmęczenie rozmowami wideo

Przemysłowe systemy sterowania ICS/SCADA celem hakerów

Skończył się sprzedażowy boom na laptopy

Neuroróżnorodni odnajdują się w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem

Konsola Xbox – gry mogą zawierać reklamy w fabule

Total
0
Shares
_podobne artykuły