Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
architekt-it-zarobki-wymagania-umiejetnosci

Architekt IT – czym się zajmuje i ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2023

Branża IT zaskakuje nas często nowymi rozwiązaniami, ale też zawodami, które teraz są może niszowe, ale wkrótce mogą być bardzo rozwojowe, a jednym z nich jest architekt IT. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Ile może zarobić obecnie na różnym poziomie zaawansowania?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022. Weryfikacja zarobków i dodatkowa treść.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Nowe zawody, które pojawiają się w branży IT, związane są z jej rozwojem i ewolucją. Architektura oprogramowania jest jednym z ważnych elementów opracowywania systemów informatycznych. Co więcej, może liczyć na wysokie wypłaty.

Zobacz: Analityk Big Data – czym się zajmuje i ile zarabia?

Co robi Architekt IT?

Architekt oprogramowania to osoba zazwyczaj pracująca w firmach deweloperskich, które zajmują się tworzeniem aplikacji i stron WWW od zera. Najczęściej dotyczy to większych projektów, które obejmują wiele dziedzin. Inaczej można nazwać osobę pracującą na tym stanowisku projektantem systemów IT.

Podobnie jak w przypadku projektowania budynku lub urządzenia technicznego, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych zmiennych, które mogą wpłynąć na jego formę, działanie i niezawodność. W branży IT są to wymagania klienta, dostępne technologie, a także budżet, w którym trzeba się zamknąć.

Architekt IT ma za zadanie przygotować projekt zawierający wszelkie informacje, w tym także graficzną prezentację połączeń pomiędzy ważnymi modułami, aby programiści, graficy i inne osoby mogły stworzyć funkcjonalny produkt. Prócz tego powinien dbać o wszelkie sprawy związane z wprowadzaniem danego projektu w życie.

Bywa także osobą, która pośredniczy pomiędzy klientami biznesowymi a firmą IT zajmującą się tworzeniem danego projektu. Nadzoruje pracę zespołu tak, aby wszelkie oczekiwania klientów zostały uwzględnione i jak najlepiej wdrożone. Zyskuje więc rolę mediatora pomiędzy światem biznesu i technologii. Konieczne są więc wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, ponieważ w trakcie współpracy Architekt IT będzie się stykać z wieloma różnymi osobowościami i punktami widzenia. Wymaga to więc komunikacyjnej zręczności i elastyczności w formułowaniu myśli, założeń, wymagań i ustaleń.

Co trzeba umieć i wiedzieć, aby zostać Architektem IT?

Aby zostać Architektem IT bezwzględnie trzeba mieć pojęcie o programowaniu, ograniczeniach i możliwościach obecnie dostępnych systemów i technologii. Tworzenie dokumentacji, wykresów i diagramów obrazujących działanie systemów informatycznych także jest ważną umiejętnością. W tym ważna jest znajomość języka UML.

Bardzo pomocne w zdobyciu takiej posady jest ukończenie studiów związanych z technologiami informatycznymi. Wszelkie dodatkowe ukończone kursy także wpływają na wiedzę i ogólne zrozumienie procesów, które wpływają na projektowanie, a także wdrażanie projektów w życie.

Bez doświadczenia na stanowiskach programistycznych i nabywanego podczas tworzenia różnego rodzaju projektów nie ma szans na zostanie dobrym architektem oprogramowania. Warto znać język UML i obsługę narzędzi do projektowania, jak również modelowania biznesowego. Przydaje się także wiedza ekonomiczna, gdyż doglądanie realizacji i korelacji tego z budżetem przeznaczonym na projekt jest koniecznością.

Ważna jest także znajomość języków obcych, gdyż często pracuje się z międzynarodowymi zespołami i dla klientów z różnych krajów. Podstawą jest język angielski, a każdy dodatkowy język jest niewątpliwym atutem.

Kompetencje miękkie także są nie do przecenienia, biorąc pod uwagę konieczność ciągłego kontaktu z ludźmi, rozwiązywania problemów i sytuacji konfliktowych.

Ile zarabia Architekt IT?

Zarobki Architekta IT wiążą się z jego doświadczeniem i ogólną wiedzą potrzebną na tym stanowisku. Liczy się też wielkość firmy oraz miejsce, gdzie się ona znajduje, konkretnie chodzi o miasto.

Zobacz: Ścieżka kariery w branży IT

W 2023 roku zarobki Architekta IT plasowały się na poziomie 18 tys. zł brutto (mediana), przy czym widełki rynkowe wynosiły 13,9-22 tys. zł brutto. Wysokość zarobków warunkuje kilka czynników, wśród których wymienia się staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy i województwo.

Dla porównania w 2022 średnia zarobków na stanowisku Architekt IT wynosiła około 15 000 do 16 000 zł brutto, ale było to zależnie od czynników, które wymieniliśmy wcześniej. Docelowo wypłaty projektanta systemów IT mogły wynieść nawet 20 000 zł brutto miesięcznie. Początkujący mogli liczyć na około 10 000 zł brutto miesięcznie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły