Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
badania ilościowe

Badania ilościowe w UX dostarczają istotnych danych liczbowych

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia, 2023

Badania ilościowe są niezbędnym elementem procesu projektowania UX (User Experience). Pozwalają one na oparcie projektu o dane pozyskane wśród potencjalnych użytkowników projektowanej usługi lub produktu. Takie działanie służy weryfikacji założeń wynikających z wcześniej przeprowadzonych badań jakościowych, a także wniosków opartych o stworzone persony.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: UX Designer – zarobki, tendencje, motywacje

Z raportu UX i Product Design w Polsce 2021 wynika, że faza badań niezmiennie stanowi jeden z filarów głównych obowiązków projektantów UX. Jednocześnie autorzy raportu zwracają również uwagę na fakt, że nadal badania potrzeb i discovery znajdują się dopiero na 5. miejscu (48%) w zestawieniu czynności wykonywanych w pracy. Wyprzedzają je tylko badania użyteczności, które wskoczyły na 2. miejsce (55%).

W tym tekście wyjaśnimy, na czym polegają badania ilościowe, czym różnią się od badań jakościowych, a także z jakich narzędzi można skorzystać, aby je przeprowadzić.

Czym są badania ilościowe w UX?

Badania ilościowe w UX to metody zbierania danych liczbowych dotyczących zachowań, opinii i potrzeb użytkowników. Stosuje się je w celu uzyskania reprezentatywnego obrazu ogółu populacji, co pozwala na lepsze zrozumienie i optymalizację interfejsów oraz interakcji z produktami cyfrowymi. Badania te skupiają się na pomiarze takich parametrów jak czas wykonania zadania, liczba błędów, częstotliwość korzystania z funkcji i konwersja.

Różnice między badaniami ilościowymi a jakościowymi

Najważniejsza różnica między badaniami ilościowymi a jakościowymi tkwi w rodzaju zbieranych danych. Badania ilościowe dostarczają danych liczbowych i statystycznych, podczas gdy badania jakościowe koncentrują się na odkrywaniu emocji, odczuć i motywacji użytkowników. 

Innymi słowy, badania ilościowe pozwalają na generalizowanie wyników na większą populację, natomiast badania jakościowe dostarczają szczegółowych informacji na temat indywidualnych przypadków. Obydwa rodzaje badań mają swoją funkcję w całym procesie projektowania, więc nie należy ich traktować jako metod wzajemnie ze sobą konkurujących. 

Na jakim etapie projektowania przeprowadza się badania ilościowe?

Badania ilościowe są szczególnie przydatne na późniejszych etapach procesu projektowania UX. Po zebraniu informacji o potrzebach użytkowników za pomocą badań jakościowych, projektanci mogą przeprowadzić badania ilościowe, aby zweryfikować hipotezy i ocenić skuteczność wprowadzonych zmian. Dzięki temu możliwe jest np. sprawdzenie, czy wprowadzenie nowej funkcji rzeczywiście poprawiło jakość interakcji z produktem.

Zobacz: UI a UX Design – na czym polega różnica?

Badania ilościowe – narzędzia

  • Ankiety online: pozwalają na zebranie opinii i informacji od użytkowników na dużą skalę. Przykłady to Google Forms, SurveyMonkey czy Typeform.
  • Testy A/B: umożliwiają porównanie dwóch wersji interfejsu lub elementu, by zobaczyć, która z nich daje lepsze rezultaty. Przykłady narzędzi to Google Optimize, Optimizely i VWO.
  • Analityka internetowa: pozwala na zbieranie danych na temat zachowań użytkowników na stronach internetowych. Przykłady to Google Analytics, Hotjar i Mixpanel.
  • Testy wydajności: narzędzia takie jak WebPageTest czy wtyczka do Chrome’a – Lighthouse, umożliwiają pomiar parametrów technicznych, np. czasu ładowania strony. Tego typu wskaźniki mogą istotnie wpłynąć na doświadczenia użytkownika.

Wykorzystanie wyników badań ilościowych w pracy UX

Wyniki badań ilościowych są kluczowe dla dalszego rozwoju i optymalizacji projektów UX. W praktyce projektanci mogą wykorzystać te dane w następujący sposób:

Analiza wyników

Wyniki badań ilościowych pozwalają na identyfikację obszarów wymagających poprawy i weryfikację wprowadzonych rozwiązań.

Priorytetyzacja

Dzięki analizie danych ilościowych, zespół może ustalić, które elementy projektu są najważniejsze dla użytkowników. Pozwala to na lepsze alokowanie zasobów i priorytetów.

Komunikacja z interesariuszami

Wyniki badań ilościowych stanowią silne argumenty przy prezentowaniu projektu przed klientami czy zarządem. Dostarczają obiektywnych dowodów na skuteczność wprowadzonych rozwiązań.

Podejmowanie decyzji

Obiektywne dane z badań ilościowych pozwalają na podejmowanie bardziej świadomych i uzasadnionych decyzji dotyczących zmian w projekcie. Przyczynia się to do lepszego doświadczenia użytkownika.

Czytaj także:

Jak szybko zarobić pieniądze jako freelancer UX?

Product Owner zarabia 20 000 zł w 2023 roku

Redesign strony internetowej – kiedy warto go przeprowadzić?

Flat design. Dlaczego był krytykowany?

Jak edytować PDF?

Total
0
Shares
_podobne artykuły