Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
c#-vs-java-kluczowe-roznice-wady-zalety

C# vs Java – kluczowe różnice, wady i zalety

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Porównywanie języków C# vs Java to stały problem wśród programistów. Dotyczy to też osób, które zamierzają się przebranżowić lub zacząć kodować w innym języku. Te języki programowania są do siebie dość podobne. W niniejszym tekście przedstawiamy kluczowe różnice pomiędzy nimi, a także wypunktujemy ich wady i zalety.

C# to obiektowy język programowania opracowany przez firmę Microsoft. Działa on na platformie .NET Framework i maszynie wirtualnej (JVM), która uruchamia kod bajtowy generowany przez kompilator Java.

Nazwę tego języka programowania wymawia się z angielska „C Sharp”. Nazwa ta została zainspirowana zapisami muzycznymi, w których symbol „#” wskazuje, że dana nuta musi być zagrana o pół tonu wyżej.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Język programowania Java został opracowany przez Jamesa Goslinga z firmy Sun Microsystem w 1995 roku. Jest to język programowania ogólnego przeznaczenia. Zaprojektowano go, aby umożliwić programistom pisanie kodu, który można uruchamiać w dowolnym środowisku i niemal na każdym urządzeniu.

Aplikacje Java są kompilowane do kodu bajtowego, który można uruchomić w dowolnej implementacji wirtualnej maszyny języka Java lub maszyny JVM.

Zobacz: Java a JavaScript – czym się różnią? To nie to samo

C# vs Java – kluczowe różnice pomiędzy nimi

Oto kluczowe różnice pomiędzy tymi językami programowania:

  • C# przeznaczono do uruchamiania w środowisku Common Language Runtime (CLR), a Java działa w środowisku Java Runtime Environment (JRE).
  • Język C# jest zorientowany obiektowo, funkcjonalny, z silnym typowaniem, a Java korzysta z klas i jest językiem obiektowym ogólnego zastosowania.
  • C# zapewnia przeciążanie (przeładowanie) operatorów, a Java tego nie obsługuje.
  • C# obsługuje wskaźniki tylko w trybie niebezpiecznym, a Java nie obsługuje wskaźników.
  • Tablice w C# zdefiniowano w przestrzeni nazw System, a w Javie tablice dziedziczą po klasie Object.

C# – zalety i wady

Zaletą języka programowania C# jest jego wieloplatformowość, gdyż pozwala tworzyć aplikacje dla różnych urządzeń i systemów operacyjnych. Dobra dokumentacja y i spora ilość narzędzi niezbędnych do pracy. Język ten dysponuje bogatą biblioteką klas BCL (Base Class Library).

Ma on prostą składnię, a do tego składnia zapytań LINQ (LANGUAGE Integrated Query) pozwala tworzyć wspólny wzorzec pracy z danymi z dowolnego źródła. Automatyczne odśmieca pamięć, oferuje obsługę wyjątków, czyli ustrukturyzowane i rozszerzalne podejście do wykrywania i odzyskiwania błędów.

Zaletami języka C# są też kompilacja warunkowa i Integracja z Windows.

Najczęściej wymieniano wadę języka programowania C# taką jak bycie częścią platformy .NET. Serwer uruchamiający aplikację musiał wykorzystywać Windows, a to sprawiało, że był mniej elastyczny od Javy. „Był”, gdyż obecnie można go stosować na niemal wszystkich platformach.

Java – zalety i wady

Zaletami języka programowania Java są przede wszystkim dostępna szczegółowa dokumentacja, oraz ogromny wybór bibliotek innych firm.

Java pozwala tworzyć standardowe programy, a kod może zostać użyty wiele razy. Oferuje on wielozadaniowość. Pozwala to na wykonywanie w programie wielu zadań jednocześnie. Zapewnia on też dobrą wydajność aplikacji.

Na rynku pracy dostępnych jest sporo wykwalifikowanych programistów posługujących się tym językiem.

Najczęściej wymieniane wady języka programowania Java to brak obsługi wskaźników, a kompilator JIT sprawia, że aplikacje działają niezbyt szybko. Wysokie wymagania dotyczące pamięci i przetwarzania sprawiają, że wymaga on mocniejszego sprzętu. Problemem może być także brak kontroli nad odśmiecaniem pamięci, gdyż nie ma takich funkcji jak delete(), free().

C# vs Java – wydajność

W przypadku oceny wydajności każdego z języków nie da się porównać samych języków. Można pokusić się o porównanie środowisk wykonawczych, czyli frameworków. Dodatkowo nie da się zrobić testu konkretnego na danym sprzęcie. Obecnie procesory mają wiele wątków, które obsługują wiele różnych aplikacji i usług, które wpływają na chwilowe obciążenie procesora. To może zakłócić pomiary, dlatego nawet ograniczenie testów do jednego wątku może nie dać wymiernych wyników – nie da się powstrzymać procesów do jego użycia.

Fachowcy, którzy znają się na rzeczy, zajmują się programowaniem i próbujący swoich sił zarówno w C# i Java podają, że w obydwu pracuje się podobnie, ale Java jest ogólnie nieco szybsza. Są to oczywiście ich subiektywne opinie, ale jak tu nie wierzyć fachowcom?

C# vs Java – uruchamianie aplikacji w środowisku serwerowym

W przypadku języka Java programiści oraz osoby utrzymujące aplikację mają do wyboru kilka platform uruchomieniowych, różniących się od siebie w różnym stopniu oraz działających w różnym zakresie systemów operacyjnych. W przypadku nowoczesnych lub nowo tworzonych aplikacji warto wykorzystywać OpenJDK, czyli open source’ową implementację platformy Java. Zaczynając od wersji 7 OpenJDK ma status wzorcowej implementacji. Jeśli jednak aplikacja posiada specyficzne wymagania to możliwe jest zastosowanie także innych implementacji, np. Płatnej Oracle JDK, Eclipse Adoptium lub implementacji firmy IBM.

W przypadku C# programiści mogą także wybierać pomiędzy kilkoma implementacjami języka, z których oficjalna .NET dostępna jest od 2020 roku na open source’owej licencji oraz wiele systemów operacyjnych oraz platform sprzętowych. Alternatywne implementacje są mniej liczne niż w przypadku Javy, a jedną z niewielu implementacji utrzymywanych do dziś jest Mono.

Sprawdź: CodeGym – zgrywalizowany kurs Javy

Total
0
Shares
_podobne artykuły