Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cgi-co-to-jest-definicja-stanowiska-zarobki

CGI – co to jest i czy można na tym zarobić?

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2022

Czy zastanawialiście się, co to jest CGI? Termin ten pojawia się często w kontekście filmów, programów telewizyjnych, reklam, a także gier komputerowych. Co oznacza ten termin i czy są związane z nim zawody, a jeżeli tak, to czy można na tym zarobić?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest CGI?

CGI to skrót od angielskiego określenia Computer-Generated Image, czyli obraz generowany komputerowo. Termin ten odnosi się do wszystkich typów statycznej i dynamicznej grafiki 2D, jak również 3D. Dotyczy to tworzenia obrazów zawierających krajobrazy, postaci, przedmioty, animacji. Dotyczy to także elementów tła, w które wklejane są cyfrowo postaci aktorów, zwierząt, realnie istniejących krajobrazów, przedmiotów itp.

Tworzeniem tychże efektów nie zajmują się wprost same komputery, ale ludzie, którzy posiłkują się odpowiednim oprogramowaniem oraz sprzętem.

Zobacz: ile zarabia grafik komputerowy

Jeśli chodzi o tworzących CGI, to mogą nimi być zarówno osoby parające się tworzeniem lub odtwarzaniem obiektów w środowisku 2D i 3D. Są to także animatorzy, filmowcy, edytorzy wideo i montażyści. Odnosi się to również do amatorów, którzy korzystają choćby z zielonego tła w swoich produkcjach na serwisy takie jak YouTube, Twitch i Tik-Tok.

Co więcej, efekty CGI na co dzień spotykamy także podczas wideokonferencji. Najprostszym tego przykładem jest rozmazywanie tła wokół osoby, którą widzimy lub nas samych. Podobnie jest z podmianą tła na inne. Innym przykładem są efekty nakładane na tworzone filmiki jak choćby dodawanie wąsów, okularów, śmiesznych czapek i innych.

CGI użyto między innymi w teledysku zespołu Dire Straits – Money For Nothing.

Pierwszym wykonanym w całości w CGI pełnometrażowym filmem jest Toy Story z 1995 roku. Stworzyły go we współpracy studio Pixar i firma Disney.

Czy twórcy CGI to dobry zawód i czy pozwala dobrze zarobić?

Twórcy efektów specjalnych, a także obiektów i animacji 2D oraz 3D są poszukiwani przez studia filmowe. Również przez firmy tworzące teledyski, reklamy, gry komputerowe i mobilne. Jeśli ktoś ma w sobie talent do grafiki i jest to jego pasją, a do tego nie boi się technologii komputerowych, to doskonale odnajdzie się w zawodach związanych z, jak by na to nie patrzeć, swoim hobby.

Jeśli któryś z wymienionych wcześniej elementów nie do końca jest bliski grafikowi, to może on zawsze skorzystać z tego, co oferują szkoły, a także dostępne zarówno realnie, jak i wirtualnie/on-line kursów doszkalających.

Prócz pracy grafika, ilustratora i animatora można też być montażystą, Motion Designerem, a także Art Directorem, czyli osobą ogarniającą zespół składający się z osób parających się wcześniej wymienionymi dziedzinami sztuki.

Sprawdź: jakie są umiejętności jutra

Graphic Designer – zarobki

Graphic Designer na poziomie juniora może zarobić od 3 500 do 4 800 zł, mida (specjalisty) – 4 100 do 6 000 zł. Senior może liczyć na 4 800 do 7 500 zł brutto.

Art Director – zarobki

Art Director ma sporo na głowie i odpowiada za zespół ludzi tworzących grafikę do różnych projektów. Może on liczyć na zarobki w granicach od 7 000 zł do 12 000 zł brutto. Oczywiście w zależności od swojego doświadczenia, firmy, która go zatrudnia i stopnia skomplikowania projektów, w których bierze udział.

Total
49
Shares
_podobne artykuły