Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
czym zajmuje się analityk danych? Zobacz jak pracuje

Czym zajmuje się analityk biznesowy w 2023 r.?

Ostatnia aktualizacja 27 stycznia, 2023

Czym zajmuje się analityk biznesowy? Pomaga firmom w ulepszaniu procesów, produktów, usług i oprogramowania poprzez analizę danych Big Data. To elastyczny specjalista, który działa na styku działu IT a biznesu. Pomaga wypełniać tę lukę i poprawia wydajność w organizacji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Analitycy biznesowi wykorzystują dane użytkowników i programy analityczne, działające w czasie rzeczywistym, do identyfikowania trendów, skutecznych funkcji i potencjalnych problemów z adopcją aplikacji czy usługi przez klientów. Dane stają się coraz bardziej wartościowe dla organizacji, podobnie jak analitycy biznesowi.

Biorąc pod uwagę rosnącą listę obowiązków nałożonych na to stanowisko, niektóre organizacje utworzyły stanowiska menedżerów produktu, które współpracują z BA (z ang. business analyst) lub mają podległe im zespoły.

Szybsze, bardziej iteracyjne tempo rozwoju oprogramowania zmieniło czas zaangażowania analityka biznesowego w dany projekt. Analityk biznesowy pracujący w klasycznym, kaskadowym środowisku programistycznym, jest bardziej zaangażowany na front-endzie. Zbiera, analizuje i ustala priorytety wymagań użytkowników, przed przekazaniem ich programistom, a następnie – w jego przypadku – przejściem do innego projektu.

Z kolei analitycy pracujący nad projektami zwinnymi, w duchu agile, na ogół pozostają z projektem podczas wdrażania, a nawet później, angażując się w powstawanie późniejszych wersji.

Czym zajmuje się analityk biznesowy w 2023?

Organizacje często przydzielają analityka biznesowego do kilku projektów jednocześnie, jeśli są to wystarczająco małe aktywności, lub mogą przypisać go do tylko jednego projektu, jeśli jest on złożony.

Obecnie firmy rzadziej przydzielają analityków do prac rozwojowych nad nowymi klasami aplikacji, takich jak aplikacje do marketingu mobilnego i aplikacje do tymczasowych promocji sprzedaży, ponieważ działają one bardzo oszczędnie i starają się ograniczać koszty.

Dziś wszystko dzieje się bardzo szybko, w trybie ciągłego dostarczania (continuous delivery) i jest oparte na danych, a nie napędzane długimi dokumentacjami wymagań i analizami. To, co widzimy dzisiaj, zwłaszcza w sektorze digital, jak cyfrowy handel elektroniczny, nie dotyczy tradycyjnego analityka biznesowego.

Sprawdź: Czy warto zostać business analyst

Z drugiej strony analitycy są bardzo często przydzielani do opracowywania aplikacji zaplecza (back-office) i podstawowych produktów oprogramowania biznesowego, w których identyfikacja i dokumentowanie wymagań ma szczególne znaczenie.

Analitycy biznesowi pomagają definiować problemy biznesowe poprzez dogłębne badania i gromadzenie informacji technicznych i nietechnicznych. Gdy problem jest jasno zrozumiany, przedstawiają szczegółowe wymagania dotyczące rozwiązania i zapewniają, że dostarczone rozwiązanie spełnia te wymagania biznesowe. Najczęściej są angażowani do pracy nad projektami transformacji IT i biznesu, ale mogą być również wdrażani do projektów w innych działach.

Analitycy big data – bo tak również często się ich określa – są zwykle angażowani od samego początku projektu i pełnią rolę doradczą dla kierowników wyższego szczebla i zespołów wykonawczych. Pomagają wypełnić lukę między IT a szerszym biznesem, a wielu analityków pracuje jako wykonawcy zaangażowani w określone projekty.

W zależności od zakresu ról analityków biznesowych, mogą być również znani jako techniczni analitycy biznesowi, analitycy systemów biznesowych lub analitycy procesów biznesowych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły