Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co-to-jest-bpmn-notacja-przyklady-narzedzia

Co to jest BPMN? Notacja, przykłady, narzędzia

Ostatnia aktualizacja 31 marca, 2023

W niniejszym tekście wyjaśnimy, co to jest BPMN, jak wygląda notacja, podamy przykłady i wskażemy najpopularniejsze narzędzia przydatne do modelowania procesów biznesowych.

Zobacz – MicroStrategy. Analityka biznesowa dla specjalistów i organizacji

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest proces biznesowy?

Działania w firmach i organizacjach działających na rynku są obecnie skomplikowane i rozbudowane. Dotyczy to wszystkich działów, w tym między innymi sprzedaży, marketingu, finansów, analiz itp.

Aby móc realizować działania w firmie potrzebna jest współpraca między nimi. Aby zmaksymalizować zadowolenie klienta, potrzebne jest skuteczne zarządzanie procesami, które niejednokrotnie trudno jest optymalizować, szczególnie przy bardzo rozbudowanej strukturze firmy.

W celu zobrazowania zależności między nimi i ich skutecznej optymalizacji stosuje się modelowanie procesów biznesowych.

Proces biznesowy jest uporządkowanym ciągiem działań, które należy wykonać, aby zaspokoić oczekiwania odbiorcy procesu – klienta firmy. W procesie należy uwzględnić wszelkie potrzebne zasoby, w tym także pojęcia pomagające zobrazować całość działań.

Co to jest BPMN?

Jednym z popularniejszych standardów modelowania procesów biznesowych jest BPMN z ang. Business Process Model and Notation – Notacja i Model Procesu Biznesowego). Jest to graficzny zapis pozwalający na wizualizowanie procesów biznesowych.

Jednym słowem jest to ujednolicony standard (opisany normą ISO/EIC 19510:2013), za którego rozwój odpowiada organizacja OMG (Object Management Group).

Powstałe dzięki niemu schematy blokowe są czytelne i łatwo dzięki nim zrozumieć działania podejmowane w celu wykonania zadań powierzonych firmom i ich działom.

Notacja BPMN zyskała uznanie, gdyż jest uniwersalna i pozwala na użycie w bardzo różnych firmach i organizacjach. Co więcej, jest zrozumiała zarówno dla programistów, handlowców, marketingowców, jak również osób pracujących na zupełnie innych stanowiskach.

Pełny opis notacji BPMN w wersji 2.0 dostępny jest w języku angielskim na stronie OMG. Standard ten jest w pełni kompatybilny z dużą ilością różnych aplikacji pozwalających na modelowanie i automatyzację procesów biznesowych.

Zobacz: Analityk biznesowy – zarobki i obowiązki

BPMN – notacja, podstawowe elementy

W BPMN procesy obrazuje się poprzez tworzenie diagramów, w których używa się elementów graficznych w celu lepszego zrozumienia logiki procesów biznesowych i zachodzących między nimi zależności.

Pierwszym poziomem hierarchii w notacji BPMN są poziomy abstrakcji. Następnie na kolejnych poziomach zaczynają pojawiać się elementy modelowania, takie jak zadania, bramki decyzyjne, zdarzenia oraz przepływy sekwencji i informacji. W każdym z tych elementów można wyróżnić kolejne poziomy, co pozwala na jeszcze dokładniejsze opisanie procesu biznesowego.

W notacji BPMN stosuje się elementy graficzne (bramki), które zazwyczaj dzieli się na cztery grupy:

  • Obiekty związane z przebiegiem procesu. Obrazują one zadania, które mają zostać wykonane. Może to być działanie osoby lub dany system. Symbolizują początek i koniec procesu, a także wszelkie działania wewnątrz symbolizowane przez bramki, które nazywa się też obiektami decyzyjnymi.
  • Elementy przepływu lub łączące. Elementy te pokazują przebieg procesów, a także definiują logikę tych procesów.
  • Obiekty grupujące inne elementy. Obiekty te nazywa się najczęściej basenami lub zbiornikami (swimlanes). Można je dzielić na tory, których zadaniem jest wskazywanie zakresu obowiązków i lokalizację zdarzeń.
  • Elementy rozszerzające. Są to elementy oznaczającego adnotacje.
  • Dokumenty (Obiekty danych). Są to elementy wskazujące na informacje wymagane lub tworzone podczas procesu biznesowego.

Dzięki hierarchicznej strukturze notacji BPMN, modelowanie procesów biznesowych staje się bardziej precyzyjne i łatwiejsze do zrozumienia dla wszystkich osób zaangażowanych w proces. Hierarchiczna struktura pozwala na dokładne określenie, co się dzieje w każdym momencie procesu, co jest niezbędne do jego optymalizacji.

BPMN – przykłady

Niniejsze wideo prezentuje przykłady modelowania procesów biznesowych BPMN w narzędziach różnych producentów.

Ciekawym przykładem zastosowania modelowania MPMN jest proces przyznawania Nagrody Nobla opracowane przez Business Process Incubator.

Narzędzia przydatne w modelowaniu procesów biznesowych

Do modelowania procesów biznesowych można użyć wielu różnych narzędzi. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, z których korzystają największe koncerny na świecie.

Camunda

Do klientów Camunda należą jedne z najbardziej wymagających organizacji na całym świecie z różnych branż, w tym usług finansowych, ubezpieczeń, telekomunikacji, handlu detalicznego, produkcji, technologii, a także sektora publicznego. Są nimi T-Mobile, Deloitte, Allians, Universal, Airbus, ING, Lufthansa, AXA, Santander, BNP Paribas.

Adonis

Z oprogramowania Adonis korzystają takie firmy jak Hilti, Emerson, Alstom, ABB, Vorwerk,Allianz, Southern Water, Telefonica, Taiffeisen Bank.

iGrafx

Z oprogramowania iGrafx korzystają firmy takie jak P&G, Bayer, CAT, HP, Coca-Cola, Crocs, Boeinf, Wells Fargo, Siemens, PWC,

Sprawdź – Project manager – zarobki w Polsce wyższe niż się spodziewasz

Total
0
Shares
_podobne artykuły