Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
codegym

CodeGym – zgrywalizowany kurs Javy

Ostatnia aktualizacja 22 lutego, 2022

Zdarzyło ci się odczuć, że nauka programowania jest żmudna, a początkowe szybkie postępy jakoś spowolniły? Łatwo wtedy o zniechęcenie i porzucenie kursu na dłuższy czas. Czasami na tyle długi, że można zapomnieć o wielu rzeczach, które były przerobione. CodeGym to wyjątkowy kurs Javy, z którym nauka programowania stanie się naprawdę zabawna.

Czym jest CodeGym?

CodeGym to wyjątkowy kurs online, dzięki któremu znacznie łatwiej utrzymać zaangażowanie w nauce, niż przy jakimkolwiek innym kursie Javy. Dlaczego? Przede wszystkim, oprócz bardziej klasycznych metod, oferuje naukę poprzez zabawę.

CodeGym posiada panel wstępnej konfiguracji kursu. Użytkownik wybiera interesujące go opcje, a aplikacja finalnie dopasuje do wyboru odpowiednie moduły.

Sprawdź: Tester gier

CodeGym – konfiguracja początkowa

Na początek uczeń ma wybór pomiędzy trzema ścieżkami kariery, o których myśli w przyszłości:

  • Programistka/programista Java
  • Programistka/programista Android
  • Ekspertka/ekspert od QA/Automatyzacji testowania
Codegym – widok konfiguracji wstępnej
Wybór ścieżki nauki, źródło: codegym.cc

Następny krok to wybór preferowanej metody. Platforma udostępnia trzy sposoby nauki. Uczeń ma do wyboru ścieżkę fabularną, gamifikację albo „samo mięso”, czyli wyłącznie materiał do nauki. Określa się także preferencję dotyczącą mentoringu, a także początkowy poziom wtajemniczenia. Co istotne, kurs nadaje się dla całkowicie zielonych! Po przeklikaniu wszystkich opcji, otwiera się dobrany wariant kursu i właściwie można już zacząć naukę.

CodeGym deklaruje, że kurs składa się w 80% z pisania kodu i 20% teorii, co jest istotne w efektywnej nauce. Im więcej programowania tym lepiej.

Zobacz: Wzorce projektowe

Kurs Java w formie gry

Kurs zawiera ponad 1200 zróżnicowanych zadań. Wykonanie każdego z nich jest konieczne do zdobywania nowych poziomów, które określone są w przedziale 1-40. Twórcy kursu śmiało deklarują, że znalezienie pracy jako Junior Java Developer możliwe jest nawet po ukończeniu 20 poziomu. Nie powiem, nawet mnie to zachęca do sprawdzenia!

Kurs otwiera się poprzez wprowadzenie do historii.

Codegym – widok interfejsu
Interfejs kursu z wprowadzeniem do historii, źródło: codegym.cc

Akcja gry umiejscowiona jest w dalekiej przyszłości, w roku 3018. Statek kosmiczny rozbija się na nieznanej planecie, zamieszkiwanej przez same roboty. Załoga szczęśliwie przeżyła, ale ma trudność z uwolnieniem statku. Co gorsza, roboty zamieszkujące planetę są na tyle prymitywne, że nie zdołają pomóc załodze w wydostaniu się z potrzasku. Profesor, jeden z członków załogi, wpada na świetny pomysł, aby wykorzystać oprogramowanie załogowego robota i dostosować je do wgrania robocim autochtonom. Niestety okazuje się, że roboty zamieszkujące feralną planetę nie posiadają odpowiednich złączy, aby wgrać im nowe oprogramowanie. W końcu postanawiają złapać najbardziej utalentowanego młodego robota, aby nauczyć go programowania w Javie, by samodzielnie mógł się przeprogramować, a potem pomóc uwięzionej załodze. I w tym momencie rozpoczyna się nasz kurs!

Przyznacie chyba, że historia, w którą obudowany jest kurs brzmi naprawdę zachęcająco. Zaczynamy od poziomu 1 i naszym celem jest doprowadzenie robota uczącego się programowania do poziomu 40.

CodeGym – zasady działania i funkcje

Kurs podzielony jest na misje, a każda z nich zawiera po kilkadziesiąt poziomów z lekcjami i ćwiczeniami. Za wykonywanie zadań otrzymujemy punkty ciemnej materii, które później służą do odblokowania kolejnych modułów.

Kurs udostępnia edytor i ciemny motyw, aby nauka była możliwie jak najbardziej komfortowa dla oczu. Zadania są zróżnicowane pod kątem skomplikowania, ale żeby nie przeciążać kursantów, twórcy przewidzieli pewne umilacze. Punktowane są nawet przerwy np. w formie obejrzenia filmu o technologii. Całość kursu prowadzona jest w fabularnej narracji rozmowy z profesorem, który tłumaczy zawiłości języka i udostępnia konkretne zadania.

Zadania posiadają listę wymagań, więc możemy wykonać je na wiele różnych sposobów, ale z zachowaniem wymienionych warunków.

Czy kurs faktycznie nadaje się dla początkujących?

Jedno zdecydowane: TAK. Kurs ma formę dialogową z opisem i metaforami, które pozwalają zrozumieć, o czym mowa. Nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z programowaniem poradzą sobie z zadaniami, a nauka jest przede wszystkim ciekawa dzięki elementom grywalizacji.

Od 2 poziomu kurs trzeba zasubskrybować, aby kontynuować naukę. Dostępne są dwa płatne plany, natomiast bezpłatnie można ukończyć poziom próbny. Platforma udostępnia za darmo także sekcję gier oraz treści zamieszczane przez społeczność CodeGym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły