Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
bezpieczna-przegladarka-internetowa-nie-istnieje

Bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje

Ostatnia aktualizacja 10 października, 2022

Codziennie wchodzimy na dziesiątki, albo setki stron nie zdając sobie sprawy, iż bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje. Zaraz, zaraz, zapewne wielu naszych czytelników obruszy się i wymieni kilka takich, które wszakże uchodzą za bezpieczne. Czy aby na pewno są takie?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe

Właściwie każdy z nas codziennie przegląda strony internetowe, korzystając z różnych przeglądarek internetowych. Tych na rynku jest całkiem sporo.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe, to w kolejności podawanej przez Statcounter:

  • Chrome (65,7 proc.)
  • Safari (18,66 proc.)
  • Edge (4,32 proc.)
  • Firefox (3,14 proc.)
  • Samsung Internet (2,75 proc.)
  • Opera (2,25 proc.)
bezpieczna-przegladarka-internetowa-StatCounter-browser-ww-monthly-202109-202209
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Każda oferuje użytkownikowi coś unikalnego, ale bazujące na silniku Chromium wyróżniają się ilością dostępnych dodatków, które zwiększają ich możliwości.

Zobacz: darmowa muzyka do filmów

Bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje

Niemal każda przeglądarka pozwala na instalację różnych dodatków, które oczywiście poprawiają bezpieczeństwo surfowania po niezbadanych „wodach” internetu. Niedawno prezentowaliśmy jedną z bezpieczniejszych przeglądarek dostępnych dla każdego, a konkretnie chodzi o Brave.

Niestety, każda przeglądarka może mieć słabości, a są nimi mianowicie luki w kodzie lub dodatkach. O tym, jak wygląda to w liczbach można przekonać się sięgając po wyniki opublikowane przez VulDB (Vulnerability Database). Znajduje się tam baza danych dotyczących luk wykrytych w przeglądarkach, jak również sposobów, w jaki ich twórcy radzili sobie z problemami.

Jak widać na załączonych wykresach, najwięcej problemów znaleziono w najpopularniejszej na świecie przeglądarce, czyli Google Chrome (3159). Na kolejnych miejscach znalazły się Mozilla Firefox (2361) i Microsoft Internet Explorer (1828), a na czwartym uplasowała się przeglądarka na urządzenia Apple, czyli Safari (1139).

Jak widzicie, nawet popularność i fakt, że twórcami przeglądarek są giganci technologiczni i programistyczni, bynajmniej nie gwarantuje bezpieczeństwa. Warto sięgać po programy antywirusowe, dodatki zwiększające bezpieczeństwo, a także interesować się bezpieczeństwem oraz tym, jak chronić się przed atakami cyberprzestępców.

Sprawdź: Senior Project Manager – zarobki

Total
1
Shares
_podobne artykuły