Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
najlepsze-programy-antywirusowe-2022-lista AV Comparatives

Najlepsze programy antywirusowe 2022 roku

Ostatnia aktualizacja 6 października, 2022

Wirusy nękają zarówno użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa, dlatego przedstawiamy najlepsze programy antywirusowe 2022 roku. W zestawieniu znalazły się aplikacje znanych firm, które od lat pracują na swoją reputację, prezentując wszakże coraz większą skuteczność w wykrywaniu i usuwaniu cyberzagrożeń.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym są programy antywirusowe?

Programy antywirusowe chronią komputery, a także całe systemy przed atakami złośliwego oprogramowania. Firmy, które od lat zajmują się wykrywaniem, analizą, jak również tworzeniem oprogramowania antywirusowego, dostarczają swoje produkty na rynek konsumencki i biznesowy.

Dostępne są programy antywirusowe, których można używać za darmo, a także takie, za które należy płacić. Różnią się one możliwościami, dodatkowymi modułami, które pozwalają uzyskać większą pewność co do pozbywania się złośliwego oprogramowania i ograniczenia działań cyberprzestępców.

Sprawdź: jak nauczyć się programowania C++

Microsoft Defender i bezpłatne aplikacje antywirusowe

System operacyjny Windows notabene jest wyposażony w całkiem sensownie działający program antywirusowy Microsoft Defender. Dla większości użytkowników wystarczy on do zabezpieczenia komputera, ale trzeba być świadomym jego ograniczeń.

Podobnie działają darmowe wersje programów antywirusowych dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Mają one dodatkowe moduły, które pozwalają na skanowanie antymalware, moduły zapór sieciowych (firewall) lub skanowanie stron WWW pod kątem bezpieczeństwa.

Płatne programy antywirusowe

Płatne programy antywirusowe oferują znacznie większe możliwości personalizacji, przez sterowanie każdym z wbudowanych modułów. Prócz wykrywania wirusów z baz danych oferują także skanowanie heurystyczne, które pozwala na wykrycie potencjalnie niebezpiecznych plików, czy aplikacji. Dodatkowo mają skuteczne zapory sieciowe, moduły wykrywające malware, phishing, ransomware, a także inne poważne zagrożenia.

Większość ma także moduły pozwalające na filtrowanie treści internetowych, gdy chcemy chronić dzieci przed szkodliwymi dla nich treściami. Inne dają możliwość filtrowania sytuacji, w których korzystamy z bankowości elektronicznej, przed przechwyceniem haseł i innych wrażliwych danych.

Każdy z producentów stara się dodawać coś od siebie, oferując choćby skanowanie plików przechowywanych w chmurze itp.

Najlepsze programy antywirusowe 2022 roku

Jest wiele organizacji, które testują programy antywirusowe, ale jedną z najwyżej cenionych jest AV Comparatives. Na jej stronach poznacie najnowsze edycje programów antywirusowych dla odbiorców indywidualnych i firm. Dodatkowo co pewien czas prezentowane są wyniki najnowszych testów porównawczych pakietów dostępnych w sieci.

najlepsze-programy-antywirusowe-2022-lista AV Comparatives test porównanie lipiec sierpień
AV Comparatives – test porównanie lipiec-sierpień 2022

Powyżej prezentujemy widok tabeli dla testów wykonanych przez AV Comparatives w lipcu i sierpniu. Wynika z niej, że w kolejności najlepsze programy antywirusowe 2022 roku to:

  • Avast
  • AVG
  • Avira
  • Bitdefender
  • ESET
  • G DATA
  • K7
  • Kaspersky
  • Malwarebytes
  • McAfee
  • Microsoft
  • NortonLifeLock
  • Panda
  • Total Defense
  • TotalAV
  • Trend Micro
  • VIPRE

Zobacz: back end developer – czym się zajmuje?

Tak naprawdę każdy z tych programów świetnie radzi sobie z większością zagrożeń, ale w niektórych testach wykazują się ciut lepszymi wynikami, które w ostatecznym rozrachunku dają im niewielką, ale jednak przewagę nad konkurencją.

Warto wspomnieć, że na 11. miejscu z dobrym wynikiem ogólnym plasuje się rozwiązanie Microsoft Defender, które przecież wbudowane jest w najnowsze systemy operacyjne firmy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły