Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ransomware-co-to-no-more-ransom-darmowa-usluga

No More Ransom – darmowa usługa przeciw ransomware

Ostatnia aktualizacja 30 grudnia, 2023

Projekt No More Ransom, czyli bezpłatna inicjatywa walki z ransomware jest dostępna dla wszystkich już od sześciu lat. Co ważne, jest to zupełnie darmowa usługa, z której może skorzystać każdy, wchodząc na stronę projektu. O tym, co to jest ransomware, oraz jakie możliwości potencjalnym ofiarom działań cyberprzestępców daje usługa No More Ransom, dowiecie się pokrótce z niniejszego tekstu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest ransomware?

Ransomware to rodzaj oprogramowania, które przygotowywane i rozsyłane jest w różny sposób przez cyberprzestępców. Najczęściej jego zadaniem jest infiltracja komputera lub częściej całej sieci komputerowej firmy lub instytucji i zaszyfrowanie dostępnych na dyskach danych.

W niektórych przypadkach przed szyfrowaniem wykradane są także wrażliwe dane, którymi hakerzy uwierzytelniają się, gdy wysuwają żądania okupu. Właśnie okup jest ich celem, a chodzi tu o zapłatę za wysłanie kodu, który pozwoli dostać się do zablokowanych danych.

Zazwyczaj cyberprzestępcy, aby uniknąć namierzenia przez organy ścigania, chcą zapłaty w kryptowalutach, a najczęściej wybierają Bitcoiny.

Niektóre ataki można zniwelować, gdy wykonywane są regularne kopie zapasowe danych. Z nich można odtworzyć systemy sprzed ataku, ale minusem tego rozwiązania jest czas potrzebny na tę operację, a trzeba nie tylko odzyskać serwery, ale także końcówki klienckie i pracownicze. Traci się jednak dane, które systemy wygenerowały w czasie pomiędzy backupem, a dokonaniem ataku.

Problemem może być także sytuacja, w której hakerzy wykradli poufne dane, gdyż mogą je opublikować, a to może doprowadzić do strat wizerunkowych i utraty informacji, które dawały firmie przewagę na danym polu.

Pamiętajcie, że zapłata okupu nie daje gwarancji, że cyberprzestępcy dadzą kod odblokowujący i dotrzymają słowa dotyczącego niepublikowania wykradzionych danych. Zawsze warto robić kopie zapasowe, a w przypadku ataku hakerów poinformować odpowiednie służby.

Zobacz: jak zrobić światło w Photoshopie?

No More Ransom – darmowa usługa przeciw ransomware

Projekt No More Ransom powstał w celu walki z atakami typu ransomware i pomocy ofiarom tego typu działań cyberprzestępczych. Założycielami są National High Tech Crime Unit holenderskiej policji (NHTCU), Europejskie Centrum do Walki z Cyberprzestępczością (EC3), a także firmy Kaspersky i McAfee. Organizacja jest otwarta na współpracę zarówno z publicznymi, jak również z prywatnymi podmiotami.

Innym celem inicjatywy jest uświadamianie i prewencyjne działania, które pozwolą unikać tego typu ataków. Edukacja zaczyna się od uświadamiania tego, co to jest ransomware, jak działa, a także jakie środki podejmować, aby unikać kłopotów z tym związanych.

Zgłaszanie ataków typu ransomware

Na stronie No More Ransom można zgłaszać przypadki ataków typu ransomware. Kliknięcie flagi danego kraju powoduje przekierowanie na odpowiedni formularz zgłoszeniowy. W Polsce przekierowanie następuje na stronę policji.

Narzędzia deszyfrujące za darmo

Na stronie projektu można także znaleźć narzędzia deszyfrujące radzące sobie z najpopularniejszymi złośliwymi programami. Można z nich korzystać za darmo.

Sprawdź: gdzie jest darmowa muzyka do filmów?

Total
0
Shares
_podobne artykuły