Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Blockchain / Fot. Morthy Jameson, Pexels.com

Czy znajdziesz pracę w sektorze Blockchain?

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia, 2022

Blockchain to nowy segment rynku, a w Stanach Zjednoczonych jest to najszybciej rozwijająca się umiejętność i jedna z najgorętszych na rynku pracy.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022. Dodaliśmy definicję blockchaina.

Czy wiesz już, czym jest Blockchain? Czy zdajesz sobie sprawę, że to kolejna ewolucja technologii? Niespełna 10 lat temu bardzo niewiele osób miało pojęcie, czym jest Blockchain. Obecnie w tym sektorze zatrudnienie znajdzie setki tysięcy osób.

Sprawdź: Rozwiązywanie problemów

Blockchain – definicja

Aby zdefiniować czym jest blockchain, trzeba porzucić dotychczasowe skojarzenie o strukturze sieci. Technologia służy do rozproszonego przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach za pomocą kryptowalut, jednakże zastosowanie tego łańcucha może być znacznie szersze. Blockchain gwarantuje wierność i bezpieczeństwo rejestru danych bez konieczności wykorzystywania trzeciego podmiotu.

Blockchain różni się od typowej bazy danych. Grupy, określane blokami, gromadzą informacje. Mają one określoną pojemność pamięci, a po zapełnieniu są zamykane i łączone z wcześniej wypełnionym blokiem – tak powstaje łańcuch. Każdy z bloków otrzymuje własną sygnaturę czasową.

Decentralizacja blockchainu oznacza, że żadna osoba lub inny podmiot nie ma jednostkowej władzy nad danymi, a kontrolę sprawują wspólnie wszyscy użytkownicy.

Zdecentralizowane łańcuchy bloków są niezmienne, a to oznacza nieodwracalność wprowadzonych danych. W przypadku kryptowalut transakcje są trwale rejestrowane i widoczne dla każdego użytkownika.

Zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami Blockchain jest wysokie. Kto zatrudnia?

Całe branże: duże banki, ale też firmy z sektora ubezpieczeń, księgowości, ropy i gazu, detaliści, czy nawet kancelarie prawne i “wielka czwórka” z sektora konsultingowego. Do tego gaming. Wszyscy chcą być na bieżąco z nową technologią. Nie można więc powiedzieć, że Blockchain kojarzy się tylko z jedną czy dwoma branżami.

Startupy: pracy z hasłem “blockchain” nie brakuje również w startupach technologicznych. Coraz więcej przedsiębiorców tworzy rozwiązania i usługi, które wykorzystują tego typu technologie zdecentralizowane.

Rządy: nie brakuje również pracy w spółkach publicznych i rządowych. Specjaliści ds. Blockchain są poszukiwani w zasadzie wszędzie.

Kto znajdzie pracę w sektorze Blockchain?

Wiadomo – programiści. W świecie IT to właśnie takie osoby są poszukiwane najczęściej i to ich najbardziej brakuje. Ale to nie oznacza, że nie ma innych stanowisk. Wręcz przeciwnie.

Blockchain to obecnie jedna z najbardziej obiecujących ścieżek kariery. Developerzy, którzy decydują się na tę branżę, zwykle mają już doświadczenie w pracy z C++, Pythonem i JavaScript. A co z pozostałymi specjalistami?

W świecie decentralizacji ciągle potrzebujemy project managerów, który świetnie zarzadzają projektami, a przy tym mają bogatą wiedzę z tego rynku. Zwykle wcześniej pracowali w sektorze chmury.

Nie brakuje także zapotrzebowania na specjalistów ds. UI/UX. Projektowanie intuicyjnych interfejsów i ścieżek poruszania się dla użytkowników nigdy nie było ważniejsze. To samo dotyczy inżynierów i specjalistów ds. jakości, którzy testują i pilnują tego, aby wszystkie elementy projektów były odpowiedniej jakości.

Zobacz: Darmowa muzyka do filmów

To ciągle nie wszystkie zawody, jakie są poszukiwane. Nie brakuje ofert dla konsultantów prawnych, speców z Public Relations, marketerów, dziennikarzy krypto, analityków czy księgowych. Musisz zrozumieć – to całkowicie nowy sektor rynkowy, który rozwija się w dynamicznym tempie. Pracy nie brakuje.

Czytaj Enterthecode.pl. Będziemy informować o tym, jak znaleźć pracę, a także nauczymy cię konkretnych umiejętności.

Zapoznaj się także z przykładowymi ofertami pracy z tego sektora, z zaprzyjaźnionego serwisu No Fluff Jobs (sprawdź: praca Blockchain).

Total
0
Shares
_podobne artykuły