Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Darmowe programy graficzne. Poznaj Photopea

Ostatnia aktualizacja 2 listopada, 2022

Chcąc rozpocząć przygodę z designem, wcale nie musisz na samym początku wydawać pieniędzy na topowe programy. Do tworzenia grafiki wektorowej czy też rastrowej wystarczy dzisiaj jedna aplikacja webowa. Tutoriale na YouTube oraz darmowe kursy internetowe umożliwią zdobycie całkiem solidnych podstaw projektowania i obsługi programów. Dzięki nim możesz stworzyć swoje pierwsze portfolio i aplikować na staż. Darmowe programy graficzne obecnie niemal nie różnią się poziomem zaawansowania i sposobem obsługi od tych, które używane są komercyjnie przez projektantów. Zatem późniejszy transfer na inne oprogramowanie nie będzie stanowił większego problemu. Dlaczego? Interfejsy i funkcje często pokrywają się z darmowymi odpowiednikami. 

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022. Dodaliśmy informację na temat publikacji szablonów w bibliotece aplikacji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: CTO – stanowisko warte zainteresowania?

W tym tekście omówimy rozbudowaną aplikację webową Photopea. Możesz z niej korzystać do obróbki grafik rastrowych, ale też do projektowania grafik wektorowych oraz tworzenia projektów UI. 

Darmowe programy graficzne w jednym narzędziu

Photopea umożliwia otwieranie plików z formatów Adobe. Bez problemu otworzysz projekt z rozszerzeniem .PSD, .AI, i .XD. Ponadto obsługuje również .sketch, .PDF, .XCF, RAW i każde rozszerzenie rastrowe. Będzie więc idealnym narzędziem dla osób, które chciałyby wypróbować wszechstronne możliwości tej aplikacji bez konieczności instalowania płatnych programów.

Aplikacja umożliwia bezpośrednie połączenie z Google Drive, OneDrive lub Dropboxem, dlatego możesz w łatwy sposób współpracować online. Zakładanie nowego projektu wygląda bardzo podobnie do funkcji znanych z programów pakietu Adobe.

Photopea to całkowicie darmowa aplikacja, która również posiada wersję premium. Płatna wersja kosztuje od 3,33 USD miesięcznie (bez abonamentu, tylko jednorazowe płatności) i rozszerzają one wersję darmową o szybki support mailowy, 2 razy więcej kroków w historii, a także brak reklam. Co najważniejsze, darmowa wersja aplikacji posiada wszystkie funkcje edycji, wersja premium nie dodaje niczego nowego.

Zobacz: Jak zrobić światło w Photoshopie?

Interfejs i biblioteka 

Interfejs w Photopei do złudzenia przypomina to, co znamy z Photoshopa. Praca w tej aplikacji będzie również dobrą możliwością oswojenia się z trybem działania i widokiem programów wykorzystywanych w przyszłej pracy. Aplikacja całkiem dobrze radzi sobie z tworzeniem obiektów wektorowych, zatem nie trzeba szukać dodatkowych narzędzi do projektowania tego typu elementów.

Photopea zawiera również obszerną bibliotekę mockupów, pluginów i szablonów, z których można skorzystać w trakcie nauki. Warto także stworzyć konto, aby zyskać możliwość tworzenia zespołów. 

Najbogatsze zbiory z biblioteki Photopea to mockupy PSD do prezentowania brandu na różnych nośnikach. Bogate zasoby dotyczą także innych szablonów formatów na social media, animacji, znaków, czy materiałów do druku. Oprócz tego dostępne są m.in. pluginy, pędzle i wzory. Ze wszystkich materiałów użytkownicy mogą korzystać za darmo. 

Jeśli chcesz udostępnić własny szablon, również możesz to zrobić w kilku prostych krokach. W jaki sposób? Aby zamieszczać własne szablony w bibliotece, musisz się zalogować. Po otwarciu pliku PSD w aplikacji Photopea należy przejść ścieżkę: File – Publish Online – PSD, po czym zostanie wygenerowany link do skopiowania.

Następnie ze strony głównej Photopea należy wybrać PSD Templates i w lewym górnym roku przycisk Add Templates. Po kliknięciu opcji New Template należy wypełnić odpowiednie pola i opublikować swój szablon.

Total
0
Shares
_podobne artykuły