Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
data scientist zarobki

Data Scientist może zarobić nawet 28 tys. zł

Ostatnia aktualizacja 26 maja, 2023

Data Science jest jedną z bardziej multidyscyplinarnych specjalizacji w IT. Jej popularność w branży rośnie już od jakiegoś czasu, a stawki dla specjalistów dosięgają nawet 28 tys. zł miesięcznie. Specjalista pracujący w tej dziedzinie musi posiadać wiedzę matematyczną, statystyczną, programistyczną i biznesową. O tym, co dokładnie robi Data Scientist i jak wyglądają szczegółowe zarobki w podziale na kategorię i poziom doświadczenia przeczytasz poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Data Scientist a Data Analyst – różnice i podobieństwa

Data Scientist – zarobki

Zacznijmy od zarobków. Z danych wewnętrznych No Fluff Jobs za Q1 2023 roku wynika, że zarobki Data Scientist per kategoria mieściły się w przedziałach 19-25 tys. zł netto + VAT miesięcznie (B2B) oraz 15-20 tys. zł brutto miesięcznie (umowa o pracę).

Analizując dane względem poziomu doświadczenia, Data Scientist mógł liczyć na następujące zarobki:

  • Junior Data Scientist – 7-11 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 6-9 tys. zł brutto (UoP)
  • Mid Data Scientist – 16-22 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 12-18 tys. zł brutto (UoP)
  • Senior Data Scientist – 20-28 tys. zł netto + VAT (B2B) oraz 16-23 tys. zł brutto (UoP)

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Z czym się wiąże Data Science w IT?

Skoro znamy już wartość tej specjalizacji, przejdźmy do omówienia roli Data Scientist. W skrócie odpowiada on za gromadzenie i przetwarzanie dużej liczby zróżnicowanych danych, a wnioski służą celom rozwojowym i biznesowym firmy.

Jak to wygląda w szczegółach?

Specjalista pracujący w Data Science musi być biegły w obszarze matematyki i statystyki, aby zrozumieć i analizować złożone zależności w danych.

Potrzebuje również umiejętności programowania i ogólnej wiedzy informatycznej, aby przetwarzać, czyścić i manipulować dużymi ilościami danych. Używa do tego różnych języków programowania (Python, R, SQL) oraz narzędzi pomocnych w przetwarzaniu dużych ilości danych (Hadoop). Znajomość nauk o danych pozwala mu na stosowanie odpowiednich metod i modeli (np. machine learning i sztuczna inteligencja) do przewidywania trendów i identyfikowania wzorców.

Ale to nie wszystko. Jak wspomnieliśmy wyżej, w przeciwieństwie do tradycyjnych roli analitycznych, Data Scientist musi również posiadać głębokie zrozumienie biznesu. Pozwala to przekładać wyniki analiz na strategiczne decyzje i rekomendacje.

Niebagatelne znaczenie mają również umiejętności miękkie. Data Scientist musi cechować się wysoką komunikatywnością, aby efektywnie przekazywać te wnioski różnym grupom odbiorców – zarówno technicznym, jak i nietechnicznym.

Czytaj więcej:

Rynek pracownika się nie kończy, lecz zmienia swój charakter

Tester gier może zarobić nawet 5,7 tys. zł brutto w 2023

12 euro brutto jako stawka godzinowa to dobre wynagrodzenie

Co to jest algorytm? Definicja, zastosowanie i analiza

Junior Python Developer pracą na dobrą przyszłość

Total
0
Shares
_podobne artykuły