Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
dobry javascript developer

Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Aplikacje webowe? Interfejs graficzny? To tylko niektóre z podstaw.

Ostatnia aktualizacja 28 października, 2022

Dobry JavaScript Developer korzysta z HTML i CSS, zna też systemy uniksowe, jak również tajemnicą nie są dla niego webpacki, ES6, czy React. Aplikacje webowe? Interfejs graficzny? To również coś, co zdecydowanie się przydaje.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022. Dodaliśmy fragment o znaczeniu wiedzy UI w kodowaniu frontend.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak zrobić grę bez programowania?

JavaScript wiecznie żywy. Na świecie jest ok. 12 mln programistów JavaScript, którzy zarabiają rocznie – średnio – ok. 110 tys. dolarów. Oczywiście mówimy tutaj o wynagrodzeniu globalnym. W Polsce raczej zarobimy mniej, choć oczywiście najlepsi specjaliści mogą liczyć na tego typu honoraria. Standardem jest natomiast od 15 do nawet 25 tys. zł miesięcznie – to dane z No Fluff Jobs, topowego europejskiego job boardu IT.

Jeśli ktoś szuka dziś pracy jako JavaScript Developer, to niemal na pewno ją znajdzie. Oczywiście zakładając, że ma zarówno odpowiednie kompetencje techniczne, jak i umiejętności miękkie.

Studenci i początkujący programiści często skupiają się na formalnej edukacji. Nie pracują natomiast nad konkretnymi umiejętnościami. A to te są najważniejsze.

W tym poradniku przedstawiamy kilka istotnych informacji i wskazówek dla osób, które chcą rozwijać i zbudować karierę jako JavaScript Developer.

Framework i biblioteki

Wielu programistów JavaScript nie wie, jaki framework wybrać. Co polecamy? Angular JS oraz React JS.

Angular JS to framework oparty na języku JavaScript. Pomaga w tworzeniu i rozwoju aplikacji internetowych.

React JS to z kolei biblioteka języka JavaScript, wykorzystywana do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych.

Programowanie asynchroniczne

Programowanie asynchroniczne to kolejny ważny aspekt znajomości języka JavaScript. Jest to sposób programowania równoległego, gdzie konkretna jednostka pracy działa niezależnie od głównego wątku aplikacji i powiadamia wątek wywołujący o jej zakończeniu, niepowodzeniu czy postępie.

Na powyższym diagramie widać co i jak. Możesz np. wykonać żądanie (request) 1, nie czekając na odpowiedź (response) 1, by wykonać żądanie 2. Tego typu sposób przydaje się osobie, która chce pracować jako JavaScript Developer.

Pisanie kodu dla różnych przeglądarek

Naucz się także programowania na potrzeby różnych przeglądarek. Jako programiście powinno ci zależeć, aby twoja witryna czy aplikacja działała poprawnie na różnych przeglądarkach.

JavaScript pozwala na kompatybilność z wieloma przeglądarkami, niemniej musisz o to zadbać.

Świadomość w temacie UI w programowaniu frontendu

Jeśli wyspecjalizujesz się w programowaniu frontend, np. projektując interfejsy aplikacji internetowych, dobrze jest poszerzyć wiedzę w temacie projektowania UI. Oczywiście nie chodzi o to, abyś jako programista zaczął uczyć się projektowania UI w dodatkowej roli designera.

Pracując w zespole z projektantami UI/UX z pewnością zetkniesz się z narzędziami takimi jak Figma czy InVision, w których znajdują się funkcje dla developerów. Poznając ogólne zasady dobrego projektowania, zyskasz większą swobodę w komunikacji i rozumieniu założeń przypisanych do danego projektu. Będzie to także ułatwienie dla współpracującego z Tobą designera, który uzyska od Ciebie cenny feedback na temat możliwości technicznych. A to wszystko bez nieporozumień, które często są wpisane w przepływ pracy pomiędzy zespołami.

Obieranie perspektywy z punktu widzenia innego eksperta pracującego nad produktem to cenna umiejętność pozwalająca na przyspieszenie osiągnięcia zamierzonych efektów.

Zobacz: Project Manager – zarobki

Podstawy programowania obiektowego

JavaScript jest językiem wspierającym kilka paradygmatów programowania. W zależności od aktualnych potrzeb oraz zastosowania możemy zastosować np. podejście funkcyjne, proceduralne lub imperatywne. Jednym z nich jest także programowanie obiektowe.

Programowanie obiektowe jest jednym z najbardziej popularnych stylów tworzenia oprogramowania. Jego znajomość jest przydatna do efektywnego tworzenia oprogramowania z użyciem JavaScriptu.

Przykładowe koncepty programowania obiektowego obecne w JavaScripcie to dziedziczenie w formie prototypów. Każda konstrukcja stworzona w kodzie jest obiektem. Dzięki temu jest możliwe wykorzystanie dziedziczenia, a obiekty mogą także być przekazywane w argumentach funkcji.

Podstawy za nami

Wymienione umiejętności należy uznać za podstawowe. Zdecydowanie będziemy jeszcze informować o innych, a także zaczniemy cię uczyć, krok po kroku, jak stać się programistą JavaScript. Odwiedzaj serwis Enterthecode.pl, aby być na bieżąco.
Najpopularniejsze hasła ciągle te same. Policja natrafiła na 225 milionów skradzionych haseł

Zastanawiałeś się kiedyś jakie są najpopularniejsze hasła? Policja znalazła ponad 200 mln skradzionych haseł na zhakowanym serwerze w chmurze. Czy twoje jest jednym z nich?

Total
0
Shares
_podobne artykuły