Fear & Greed Index. Czyli kiedy inwestować, a kiedy sprzedać?
Ostatnia aktualizacja 1 lutego, 2024
Fear & Greed Index pozwala ocenić ogólny sentyment wśród inwestorów.
Bitcoin Fear & Greed Index jest metryką, która śledzi różne czynniki w świecie aktywów cyfrowych. Dotyczy co prawda Bitcoina, nie zaś wszystkich kryptowalut, ale Bitcoin to obecnie ok. 42% całego rynku. Jeśli Bitcoin (BTC) rośnie, cala reszta też rośnie. jeśli spada – podobnie zachowują się pozostałe aktywa.
Zobacz: Przebranżowienie na programistę
Można więc powiedzieć, że Fear & Greed Index dotyczy całego rynku kryptowalut. Sam indeks świetnie obrazuje sentyment rynku i jest aktualizowany co 24 godz.
Czynniki, jakie uwzględnia, to m.in. zmienność aktywów, wolumen, komentarze w mediach społecznościowych, ankiety i inne.
Obliczanie wskaźników
Indeks dostarcza wyniki w zakresie od 0 (“Ekstremalny strach”) do 100 (“Ekstremalna chciwość”). Obecnie metryka spadła do 29 – terytorium “Strachu”. To oznacza, że wiele osób sprzedaje swoje BTC, często w panice i na stracie. Jest to świetna pora, aby kupować, jeśli oczywiście inne sygnały z rynku sugerują, że to dobry krok (np. nie ma jakichś fundamentalnych zmian).
Jeśli interesuje cię segment kryptowalut i chcesz go lepiej zrozumieć, a może nawet zacząć inwestować, indeks Fear & Greed to jedna z tych stron, którą warto mieć w zakładkach.
Ranking: Najlepsze gry na Xbox Series X
Podobnie jak “Strach”, równie ważna jest “Chciwość”. Jeśli przez dłuższy czas rynek jest właśnie w takiej fazie, oznacza to, że coraz bardziej dojrzewa on do korekty. To oznacza, że warto realizować zyski i sprzedać niektóre aktywa (lub ich część).
Metrykę strachu i chciwości możesz na bieżąco śledzić na tej stronie. Jeśli chcesz inwestować, nie musisz jej studiować każdego dnia. Staraj się to robić przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz wykonać jakiś ruch na giełdzie.
Fear & Greed Index – krytyka
Fear and Greed Index, mimo swojej popularności wśród inwestorów, posiada pewne ograniczenia i bywa przedmiotem krytyki.
Jego główną słabością jest nadmierna uproszczona interpretacja złożonych emocji rynkowych, takich jak strach i chciwość, które są trudne do zmierzenia i kwantyfikacji. Ponadto, wskaźnik ten opiera się na założeniu, że rynki finansowe są kierowane głównie przez te dwa uczucia, co może być zbyt ograniczającym podejściem, ignorującym inne ważne czynniki ekonomiczne i polityczne.
Wskaźnik ten może również nie być wiarygodnym narzędziem w nietypowych lub ekstremalnych warunkach rynkowych, takich jak kryzysy finansowe czy nagłe zmiany polityczne, które mogą powodować niestandardowe reakcje rynku. W rezultacie inwestorzy, którzy polegają wyłącznie na Fear and Greed Index, mogą nie uwzględniać pełnego obrazu sytuacji rynkowej, co może prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.