Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Fear & Greed Index. Czyli kiedy inwestować, a kiedy sprzedać? / Fot. Pexels.com

Fear & Greed Index. Czyli kiedy inwestować, a kiedy sprzedać?

Ostatnia aktualizacja 16 grudnia, 2021

Fear & Greed Index pozwala ocenić ogólny sentyment wśród inwestorów.

Bitcoin Fear & Greed Index jest metryką, która śledzi różne czynniki w świecie aktywów cyfrowych. Dotyczy co prawda Bitcoina, nie zaś wszystkich kryptowalut, ale Bitcoin to obecnie ok. 42% całego rynku. Jeśli Bitcoin (BTC) rośnie, cala reszta też rośnie. jeśli spada – podobnie zachowują się pozostałe aktywa.

Zobacz: Przebranżowienie na programistę

Można więc powiedzieć, że Fear & Greed Index dotyczy całego rynku kryptowalut. Sam indeks świetnie obrazuje sentyment rynku i jest aktualizowany co 24 godz.

Czynniki, jakie uwzględnia, to m.in. zmienność aktywów, wolumen, komentarze w mediach społecznościowych, ankiety i inne.

Indeks dostarcza wyniki w zakresie od 0 (“Ekstremalny strach”) do 100 (“Ekstremalna chciwość”). Obecnie metryka spadła do 29 – terytorium “Strachu”. To oznacza, że wiele osób sprzedaje swoje BTC, często w panice i na stracie. Jest to świetna pora, aby kupować, jeśli oczywiście inne sygnały z rynku sugerują, że to dobry krok (np. nie ma jakichś fundamentalnych zmian).

Fear & Greed Index
Fear & Greed Index

Jeśli interesuje cię segment kryptowalut i chcesz go lepiej zrozumieć, a może nawet zacząć inwestować, indeks Fear & Greed to jedna z tych stron, którą warto mieć w zakładkach.

Ranking: Najlepsze gry na Xbox Series X

Podobnie jak “Strach”, równie ważna jest “Chciwość”. Jeśli przez dłuższy czas rynek jest właśnie w takiej fazie, oznacza to, że coraz bardziej dojrzewa on do korekty. To oznacza, że warto realizować zyski i sprzedać niektóre aktywa (lub ich część).

Metrykę strachu i chciwości możesz na bieżąco śledzić na tej stronie. Jeśli chcesz inwestować, nie musisz jej studiować każdego dnia. Staraj się to robić przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz wykonać jakiś ruch na giełdzie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły