Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Figma. Buduj dynamiczne projekty i makiety

Figma to jedno z najpopularniejszych i świetnych narzędzi dla specjalistów UI/UX. Jeśli szukasz pracy na tym stanowisku, często w wymaganiach będzie właśnie to narzędzie.

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2022

Figma to jedno z najpopularniejszych i świetnych narzędzi dla specjalistów UI/UX. Jeśli szukasz pracy na tym stanowisku, często w wymaganiach będzie właśnie to narzędzie.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022. Dodaliśmy paragraf z krótkim opisem funkcji dla programistów oraz informację na temat opłat.

Figma pozwala budować dynamiczne projekty i makiety, testować je pod kątem użyteczności i synchronizować cały postęp – zapewnia możliwości współpracy online. Narzędzie umożliwia ponadto współpracę w środowisku, w którym wiele osób może pracować jednocześnie nad jednym projektem w tym samym czasie. Działa to podobnie jak w Dokumentach Google’a. Możemy zobaczyć, kto w danym czasie pracuje nad projektem i liczyć na współpracę w czasie rzeczywistym.

Firma świetna do współpracy online

Współpraca online w Figmie jest bardzo dopracowana i przemyślana. Jeśli miałeś okazję pracować kiedyś w narzędziu online, bardzo możliwe, że przytrafił ci się popularny problem. Edytowałeś projekt, który był edytowany w tym samym czasie przez kogoś innego. I nagle okazało się, że czyjaś praca została utracona, bo inna osoba ją nadpisała. W Figmie taki problem nie wystąpi.

Sprawdź: Trello

Oprócz tego narzędzie należy pochwalić za bogactwo funkcji. Mamy tutaj tworzenie szkieletów (wireframing), interfejsu użytkownika, ilustrowanie, prototypowanie, wysyłkę do programistów itp. Jeśli UI/UX designer musiałby wybrać tylko jedno narzędzie do pracy, niemal na pewno byłaby to Figma.

Figma. Buduj dynamiczne projekty i makiety
Figma. Buduj dynamiczne projekty i makiety

Na koniec warto podkreślić, że Figma jest oparta na przeglądarce. Dzięki temu, że jest to aplikacja webowa, nie występuje problem z aktualizacją. Nie ma czegoś takiego, że jedna osoba pracuje w najnowszej wersji, a druga – w przestarzałej. Plus: aplikacja jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Zobacz: InVision

Co więcej, do niekomercyjnego użytku i dla jednej osoby jest przewidziana wersja darmowa. Możesz więc już teraz uczyć się obsługi narzędzia, co przyda się, gdy będziesz aplikował na pracę w sektorze UI/UX.

Wygodnie komentowanie projektów i współpraca z programistami

Figma obsługuje funkcję komentowania w fazie projektowania i prototypowania. Wątki z uwagami można wygodnie śledzić na Slacku lub przez maila, co umożliwia szybszy przepływ informacji między członkami zespołu.

Dodatkowo płynna współpraca z programistami staje się możliwa dzięki funkcji wyświetlania fragmentów kodu w CSS-ie, a także w formatach dla developerów iOS lub Android. Programiści mogą na bieżąco kontrolować wybrane komponenty w dowolnym pliku.

Figma jest kompatybilna również z JIRĄ. Product Ownerzy korzystający z tego oprogramowania mogą wygodnie przeglądać najnowsze wersje projektów.

Figma – opłaty

Dostęp do wersji indywidualnej jest w pełni darmowy, jednak ma swoje ograniczenia. Indywidualny użytkownik może stworzyć trzy projekty, a dostęp do historii to jedynie 30 dni wstecz. Dodatkowo wersja indywidualna nie łączy się ze Slackiem. W planie Team opłata miesięczna w planie rocznym wynosi 12 dolarów, a użytkownik zyskuje dostęp do kilkumiesięcznej historii projektów.

Sprawdź: https://www.figma.com

Total
0
Shares
_podobne artykuły