Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
funkcje javascript

Funkcje JavaScript wykonują określone zadania w aplikacji. Sprawdź, jak ich używać

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Funkcje JavaScript odgrywają kluczową rolę w tworzeniu interaktywnych i dynamicznych aplikacji webowych. Są to bloki kodu, które można wielokrotnie wywoływać w różnych miejscach w aplikacji. Funkcje umożliwiają istotne uproszczenie kodu, ułatwiając jego utrzymanie poprzez eliminację nadmiarowych instrukcji.

JavaScript od lat należy do czołówki najpopularniejszych języków programowania. Według ankiety przeprowadzonej przez Stack Overflow w 2022 roku, JavaScript zajął 1. miejsce wśród wszystkich respondentów (65,36%), a także wśród specjalistów z doświadczeniem (67,9%). Natomiast wśród osób uczących się, uplasował się zaraz za HTML-em, zdobywając 59,79% głosów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: JavaScript – typowe zastosowania

funkcje javascript
Stack Overflow, Developer Survey 2022, Most popular technologies. Pełne wyniki sprawdzisz, klikając na odnośnik powyżej.

Składnia funkcji

Funkcje w JavaScripcie można definiować za pomocą deklaracji funkcji, wyrażenia funkcji lub funkcji strzałkowych (arrow functions). Składnia funkcji ułatwia organizację kodu, a także wspiera ponowne wykorzystanie istniejących funkcji.

  • Deklaracja funkcji ma postać function nazwaFunkcji(parametry) { instrukcje }.
  • Wyrażenie funkcji ma formę const nazwaFunkcji = function(parametry) { instrukcje }.
  • Funkcja strzałkowa to nowsza składnia, używana głównie w przypadku krótszych funkcji, zapisywana jako const nazwaFunkcji = (parametry) => { instrukcje }. Parametry są opcjonalne i mogą zawierać wartości domyślne.

W poniższym przykładzie funkcja o nazwie “powitanie” zawiera jedną instrukcję, która wyświetla na konsoli tekst “Witaj, świecie!”. Funkcja ta może być wywołana w dowolnym miejscu kodu za pomocą jej nazwy oraz nawiasów okrągłych.

function powitanie() {
  console.log("Witaj, świecie!");
}

powitanie(); // Wywołanie funkcji

Do czego wykorzystać funkcje JavaScript?

Dzięki funkcjom znacznie łatwiej i bardziej zwięźle zawrzemy w kodzie czynności, które chcemy, aby dany kod wykonał. Funkcje JavaScript umożliwiają m.in:

  • Manipulację elementami DOM: Funkcje można wykorzystać do modyfikowania struktury i zawartości strony internetowej. Jeśli chcemy wprowadzić ukrywanie lub pokazywanie sekcji strony, gdy użytkownik przewija stronę lub kliknie przycisk, będziemy musieli zrobić to właśnie za pomocą funkcji JavaScript.
  • Obsługę zdarzeń i interakcje użytkownika: Funkcje są kluczowe w tworzeniu interaktywnych stron, gdzie reagują na działania użytkownika. Chodzi tu o kliknięcia, ruchy myszy czy wpisywanie tekstu, a następnie wykonywanie odpowiednich działań (otwieranie modala czy wysyłanie danych formularza).
  • Komunikację z serwerem i API: W tym przypadku funkcje pomagają w wysyłaniu i pobieraniu danych. Możemy na przykład pobrać listę filmów z serwisu streamingowego i wyświetlić je na stronie.
  • Operacje na danych: Funkcje pomogą w sortowaniu, filtrowaniu, mapowaniu czy redukcji. Przykładem może być filtrowanie listy produktów w sklepie internetowym na podstawie wybranych kryteriów (cena lub kategoria).

W kontekście web developmentu, to właśnie funkcje pozwalają na tworzenie animacji, które dodają efekty wizualne i dynamikę na stronie. Przykładem mogą być animowane przejścia między dwoma slajdami w galerii zdjęć lub animowany pasek postępu, pokazujący stan wczytywania strony, ale za ich pomocą można stworzyć niemal każdy element.

Czytaj także:

Kobiety z Ukrainy w świecie IT

Wykonaj dzielenie z resztą w Pythonie. Fragment kodu

Praca w internecie od zaraz – sprawdź jak ją znaleźć

SQL – klucz do zarządzania bazami danych

ERP służy do zarządzania firmą

Total
0
Shares
_podobne artykuły