Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

GTA 5: aktualizacja usuwa transfobiczne treści

Ostatnia aktualizacja 20 kwietnia, 2022

W październiku 2021 roku Out Making Games, grupa promująca branżę gier LGBTQ+, wystosowała otwarty list do Rockstara, wzywając wydawcę do usunięcia transfobicznych treści z gry GTA 5. Apelowano o wprowadzenie zmian, aby nie promować przemocy wobec osób transpłciowych. Chodziło o postaci NPC, które pojawiały się w klubie dla LGBTQ+, a gracze mogli nagrywać krzywdzące kwestie. Występowały także inne elementy treści poniżające, które pojawiały się podczas rozgrywki. Parę dni temu pojawiła się aktualizacja pozbawiająca głosu postaci NPC, która znalazła się zarówno w GTA 5 w wersji na PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, jak i GTA Online.

Sprawdź: Praca w GameDev – co trzeba wiedzieć?

GTA 5 – najnowsza wersja

Rockstar nie odniósł się publicznie do zmian, ale wyraźnie widać, że działania są celowe. NPC są wciąż obecne w grze, ale nie wypowiadają swoich kwestii.

Ponadto usunięto z kampanii niezależne postaci drag queens, które pojawiały się przed wejściem do klubu nocnego Cockatoos w Rockford Hills. Drag queens nie są postaciami transpłciowymi, ale sposób ich przedstawienia (głos i stylistyka) utrwalały stereotypy.

Na Twitterze pojawił się wpis od Kirsty Cloud, w którym informowała o tej zmianie.

Zniknął także element szczegółowy. Z domu Lestera Cresta w Murrieta Heights usunięto plakat przedstawiający kapitana Spacetoya, który cechował się wymiennymi genitaliami.

Zobacz: Zarobki w Gamedev

Out Making Games kwestionuje argumenty o „przemocy równej dla wszystkich”

W swoim otwartym liście do wydawnictwa Rockstar, Out Making Games zakwestionował argument, który miał demokratyzować przemoc w grze. Grupa zwróciła uwagę na fakt, że 2020 rok był jednym z najbardziej gwałtownych dla społeczności trans. Skala kulturowego wpływu gry na całym świecie sprawia, że elementy przemocowe, skierowane na środowisko LGBTQ+ muszą zostać zmienione. Rockstar ponosi społeczną odpowiedzialność za swoich graczy.

Out Making Games podziękował za reakcję wydawnictwa i priorytetowe załatwienie sprawy.

„Grand Theft Auto 5 to szalenie popularna gra z milionami graczy na całym świecie, a ta zmiana może mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki ci gracze widzą osoby trans” – komentuje Out Making Games.

Total
0
Shares
_podobne artykuły