Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
javascript-i-typescript-gaming-praca

JavaScript i TypeScript – znajomość potrzebna w Gamingu

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2022

W niemal 10 proc. ogłoszeń o pracę w gamingu w wymaganiach pojawia się znajomość programowania w JavaScript i TypeScript. Jak dotąd ich znajomość pozwala na zarobki w wysokości do 26 000 złotych miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022. Weryfikacja ofert pracy i płac w Gamedev. Dodatkowa treść – akapit “JavaScript i TypeScript – różnice”.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Branża gamingowa w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Raport „The Game Industry in Poland 2021” wskazujey, że właściwie w Polsce wzrost wynosi około 30 proc. rok do roku. Specjaliści znający języki JavaScript czy TypeScript, biorąc pod uwagę ich niszowość, mogą liczyć na zarobki wynoszące nawet do 26 000 złotych miesięcznie.

Sprawdź: Praca w Gamedev

Jacek Mrzygłód z międzynarodowej firmy Evolution twierdzi, że branża rozrywki online na koniec 2022 r. będzie warta ok. 196,8 mld dolarów, aby do 2027 roku osiągnąć poziom 652,5 mld dolarów. Oznacza to, że gaming jest ogromnym rynkiem, który w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijał. Mrzygłód twierdzi, że branża gamingu będzie wymagała coraz wyższych umiejętności, a także specjalizacji od kandydatów do pracy w tym obszarze.

– Gry są opracowywane przy użyciu szerokiej gamy technologii i chociaż tradycyjne języki, takie jak C++, są powszechne, widzimy, że tworzenie gier w językach wyższego poziomu, takim jak TypeScript, ma wiele zalet – powiedział Juris Krisis, Scala/JavaScript Department Lead w Evolution.

JavaScript i TypeScript – różnice

Język JavaScript jest uznawany za jeden z najpopularniejszych wśród programistów, którzy tworzą strony internetowe, przeglądarki i inne usługi wymagające dużej wydajności. Więcej o nim możecie dowiedzieć się z naszego raportu “Specjalizacja JavaScript – lipiec 2022“.

Język TypeScript został stworzony i w 2012 roku udostępniony przez firmę Microsoft, jako nadzbiór języka JavaScript. Jest on językiem programowania typu OpenSource i można go znaleźć na platformie GitHub. Dzięki temu każdy programista może pomagać w jego tworzeniu i ulepszaniu, a także w poprawianiu znalezionych błędów. Aplikacje napisane w JavaScript są poprawne w TypeScript, ale przy odwróceniu tej kolejności potrzebna jest transpilacja.

Niemal 10 proc. ogłoszeń o pracę w gamingu ma w wymaganiach znajomość JavaScript i TypeScript

Z najnowszego badania No Fluff Jobs wynika tymczasem, że 8,1 proc. ogłoszeń o pracę na tym portalu branży gamingu zawierała w wymaganiach od kandydatów znajomości języków JavaScript i TypeScript. Dane te dotyczą ostatnich sześciu miesięcy.

TypeScript jest wolnym i mającym otwarte źródła językiem programowania, który stworzyła firma Microsoft. Jest on nadzbiorem języka JavaScript. Jest on także drugim najbardziej lubianym przez deweloperów językiem programowania.

– W Evolution większość naszego backendu w grach jest tworzona w Scali, a naszego frontendu w TypeScript. Są to wysokopoziomowe z silnym typowaniem języki programowania, które zapewniają wydajne tworzenie gier oraz wczesne wykrywanie defektów, a z punktu widzenia biznesu – oferują wyższą produktywność – powiedział Juris Krisis.

Specjaliści JavaScript i TypeScript mogą liczyć na zarobki do 26 000 złotych miesięcznie

Dzięki kalkulatorowi płac portalu No Fluff Jobs wiemy, iż osoby na stanowisku Senior JavaScript i TypeScript przy kontrakcie (B2B) mogą liczyć na zarobki od 20 000 do 27 000 złotych netto miesięcznie.

W przypadku umowy o pracę (UoP) mogą oni liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 15 300 do 22 000 złotych brutto miesięcznie.

Ogólnie rzecz biorąc co 4 Polak myśli o przebranżowieniu się do IT. Osoby na stanowiskach juniorskich znający wymieniane wcześniej technologie mogą liczyć na zarobki do 12 000 złotych netto miesięcznie na kontrakcie B2B, a do 9 000 złotych brutto miesięcznie na umowę o pracę.

Junior JavaScript przy B2B może liczyć na wynagrodzenie od 6 720 do 10 000 złotych netto miesięcznie. Jeśli chodzi o UoP, to zarobki mogą wynosić od 6 000 do 8 400 złotych brutto miesięcznie.

Wynagrodzenie Juniorów TypeScript waha się od 7 500 do 11 200 złotych netto miesięcznie przy B2B. W przypadku umów o pracę mogą zarobić od 5 000 do 9 000 złotych brutto miesięcznie.

Sprawdź: Zarobki na stanowisku Java Developer

Total
0
Shares
_podobne artykuły