Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ile zarabia tester gier

Tester gier może zarobić nawet 5,7 tys. zł brutto w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Jeśli rozważasz rozpoczęcie pracy w Gamedevie, jedną z opcji, którą prawdopodobnie bierzesz pod uwagę, jest miękkie wejście do branży poprzez testing, który w niektórych przypadkach nie wymaga zaawansowanej znajomości programowania. Ile zarabia tester gier? Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjalista na tym stanowisku zarabia średnio 4980 zł brutto miesięcznie. Najwyższe widełki wyniosły 5720 zł brutto, a najniższe 4310 zł brutto. 

Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o branży IT, to wyraźnie widać, że na tle innych specjalizacji te kwoty nie powalają. Jak wygląda rynek wytwarzania gier i z czego mogą wynikać stosunkowo niskie zarobki testerów w tym sektorze?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Ile zarabia tester gier? Porównanie wynagrodzeń w Polsce i Niemczech

Wyżej wspomniane stawki wynagrodzeń są porównywalne do kwot podawanych w serwisie Glassdoor. Ile zarabia tester gier w Polsce? Średnia miesięczna zarobków wynosi 4037 zł, przy czym najczęściej podawane widełki to 3-5 tys zł. Dane dotyczą stawek szacowanych dla specjalistów na wszystkich poziomach doświadczenia.

Stawki w Niemczech przedstawiają się już zupełnie inaczej. Przede wszystkim zakres widełek jest znacznie szerszy i wynosi on 593-2063 euro. Miesięczna wartość niższego poziomu widełek może wynikać z pracy na niepełny etat, ponieważ zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, niektóre firmy rozliczają się z pracownikami godzinowo.

Na czym polega praca testera gier?

Zadaniem testera gier jest dokładne sprawdzenie gier komputerowych pod kątem błędów, usterek oraz niedoskonałości, aby zapewnić optymalne doświadczenia dla graczy. Innymi słowy, taki specjalista identyfikuje i raportuje wszelkie problemy, które mogą wpłynąć na rozgrywkę, jakość grafiki, dźwięku czy też funkcjonowanie interfejsu. 

W tym celu tester przeprowadza szczegółowe testy na różnych poziomach trudności, urządzeniach i platformach, a także analizuje wyniki, by zrozumieć i zgłosić przyczyny błędów.

Oprócz lokalizowania błędów, tester gier często śledzi postępy naprawy zgłoszonych problemów, współpracując z zespołem deweloperów. W razie potrzeby udziela im dodatkowych informacji czy wyjaśnień. W efekcie praca testera gier ma kluczowe znaczenie dla sukcesu danej gry. Tester stara się, aby była ona jak najwyższej jakości i nie frustrowała graczy znajdowanymi przez nich podczas rozgrywki bugami. Jak to wychodzi w praktyce? Wszyscy wiemy, że naprawdę różnie. 😉

Umiejętności testera gier

Aby zostać testerem gier komputerowych nie trzeba kończyć specjalnych studiów, kluczowe są za to konkretne kompetencje. Jakie? Oto one:

  • Umiejętność analitycznego myślenia, która jest kluczowa w codziennej identyfikacji i analizie napotkanych błędów. 
  • Znajomość technologii gier, czyli podstawowych technologii, silników i narzędzi wykorzystywanych w branży Gamedev. Przed rozpoczęciem pracy, warto poznać Unity, Unreal Engine czy Godot.
  • Wysoko rozwinięte kompetencje komunikacyjne, które pozwalają na skutecznie przekazywanie uwag i raportów dotyczących błędów. Tester na co dzień współpracuje z programistami, projektantami i innymi członkami zespołu, a to najczęściej mieszanka różnych podejść i punktów widzenia.
  • Znajomość gier, czyli gatunków, trendów rynkowych i współczesnych wyzwań.
  • Wytrwałość i cierpliwość, ponieważ testowanie jest żmudne i czasochłonne. Tester gier musi być zdolny do skupienia się na zadaniu przez długi czas i wykazywać się cierpliwością w poszukiwaniu błędów.
  • Adaptacja do zmieniających się technologii, narzędzi, czy też metod testowania.
  • Organizacja i zarządzanie czasem, ponieważ tester powinien być w stanie priorytetyzować zadania, planować i śledzić postępy w testowaniu.
  • Znajomość języków obcych może być niezbędna do zrozumienia treści gry i jej kontekstu.

Gamedev w Polsce

Z raportu The Game Industry of Poland 2021 wynika, że na terenie kraju w tamtym momencie znajdowało się jedynie 470 firm zajmujących się wytwarzaniem i wydawaniem gier. Co więcej, liczba osób zatrudnionych w tym sektorze wynosiła nieco ponad 12 tys. Mimo przestarzałych już danych, widać, że polska branża Gamedevu jest stosunkowo mała, ale jednocześnie jest jednym z szybciej rozwijających się rynków. Euromonitor International wycenił go na 924,2 mln USD w 2020 roku, co dawało mu wtedy 19. miejsce na świecie i oznaczało wzrost o 17% rok do roku.

O tym, jak zmieniła się sytuacja, będziemy mogli przeczytać niebawem w najnowszej odsłonie raportu. Zgłoszenia do listy profili studiów zbierane są do 27 kwietnia 2023 roku.

Czytaj także:

Wykonaj dzielenie z reszty w Pythonie. Fragmentu kodu

Kurs programowania z gwarancją pracy – inwestycja w przyszłość

Quality Assurance – prosty przewodnik po specjalizacji

ERP służy do zarządzania firmą

SQL – klucz do zarządzania bazami danych

Total
0
Shares
_podobne artykuły