Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ile zarabia tester oprogramowania

Tester oprogramowania zarabia nawet 19 tys. zł netto

Ostatnia aktualizacja 10 sierpnia, 2023

Testing to jedna z popularniejszych kategorii wśród osób, które myślą o stawianiu pierwszych kroków w branży IT. Ile zarabia tester oprogramowania? Może to być nawet do 19 tys. zł netto (+VAT). Taką wartość znajdziemy w najnowszym badaniu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku. Jest to najwyższa wartość mediany dla kategorii Testing/QA, która pojawiła się przy współpracy w oparciu o umowę B2B. 

 • Tester oprogramowania to najbardziej atrakcyjna specjalizacja według respondentów z badania Enter The Code o przebranżowieniu do IT (maj 2022)
 • Kandydat nie musi znać języków programowania, aby rozpocząć pracę jako tester manualny, jednak mogą być pomocne w toku pracy
 • Certyfikat ISTQB może pomóc w zdobyciu pierwszej pracy jako tester oprogramowania
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak zrobić grę bez programowania?

Ile zarabia tester oprogramowania w podziale na seniority?

Wspomniany wcześniej raport No Fluff Jobs podaje, że specjaliści pracujący w kategorii Testing/QA mogli liczyć na następujące stawki:

Tester oprogramowania współpracujący w oparciu o umowę B2B:

 • Junior: 6-9,2 tys. zł netto (+VAT)
 • Mid: 12-18 tys. zł netto (+VAT)
 • Senior: 16-22 tys. zł netto (+VAT)

Tester oprogramowania współpracujący w oparciu o umowę o pracę:

 • Junior: 5-7,5 tys. zł brutto
 • Mid: 10-15 tys. zł brutto
 • Senior: 12-18 tys. zł brutto

Zobacz: Programowanie reaktywne

Kandydaci do branży IT celują w Testing

Osoby planujące przebranżowienie do IT często wybierają Testing na początek kariery w świecie tech. Dlaczego? Testowanie oprogramowania może być dobrym startem dla osób, które nie znają jeszcze żadnego języka programowania lub jego poziom nie pozwalałby na rozpoczęcie pracy jako programista-junior.

Poznaj historię przebranżowienia na testerkę oprogramowania

Tester manualny może pracować bez umiejętności kodowania. Jednakże od początku pracy warto oswajać się ze składnią i sposobem analizowania kodu, aby w przyszłości rozwijać swoje kompetencje w kierunku automatyzacji testów.

W maju 2022 roku agencja badawcza ARC Rynek i Opinia przeprowadziła na zlecenie Enter The Code ankietę na temat przebranżowienia Polaków do IT. Badanie wykonano wśród 1025 osób w przedziale wiekowym 25-37 lat. Były oto osoby aktywne zawodowo w bardzo zróżnicowanych branżach.

Sprawdź: Tester automatyzujący

Okazało się, że tester oprogramowania to nie tylko rola, która była tą najbardziej interesującą spośród innych (34%). Respondenci uważali również, że jest to specjalizacja najbardziej atrakcyjna na rynku (43%).

Co może się przydać na początku kariery jako tester oprogramowania?

W ogłoszeniach o pracy często pojawia się informacja na temat mile widzianego certyfikatu ISTQB. To certyfikat uznawany międzynarodowo, a egzamin można zdawać na różnych poziomach zaawansowania. 

ile zarabia tester oprogramowania

ISTQB Certified Tester Foundation Level (CTFL)

To poziom certyfikacji, który dostarcza podstawowych umiejętności i wiedzy z zakresu testowania oprogramowania. Skierowany jest zarówno do początkujących, jak i doświadczonych testerów oraz osób związanych z procesem wytwarzania oprogramowania. Szkolenie CTFL obejmuje:

 • Podstawy testowania oprogramowania
 • Cykl życia testów
 • Projektowanie przypadków testowych
 • Techniki testowania (statyczne i dynamiczne)
 • Zarządzanie testami
 • Narzędzia wspomagające testowanie

ISTQB Certified Tester Advanced Level (CTAL)

Poziom zaawansowany skierowany jest do doświadczonych testerów, którzy posiadają certyfikat CTFL. ISTQB oferuje trzy różne specjalizacje na poziomie zaawansowanym:

 • Test Analyst: skupia się na analizie wymagań, projektowaniu testów, technikach testowania i definiowaniu metryk testowych.
 • Technical Test Analyst: koncentruje się na technicznych aspektach testowania, takich jak testy wydajności, testy bezpieczeństwa, automatyzacja testów i narzędzia.
 • Test Manager: kieruje się na zarządzanie procesem testowania, planowanie, monitorowanie, kontrolowanie i analizę efektywności testów oraz zarządzanie zespołem testerów.

ISTQB Certified Tester Expert Level (CTEL)

Poziom ekspercki jest przeznaczony dla specjalistów, którzy zdobyli certyfikat CTAL i mają wieloletnie doświadczenie w testowaniu oprogramowania. ISTQB oferuje dwie specjalizacje na poziomie eksperckim:

 • Test Management: zajmuje się zaawansowanymi technikami zarządzania testami, zarządzaniem zasobami, oceną procesów testowych i doskonaleniem procesów.
 • Improving the Test Process: koncentruje się na doskonaleniu procesów testowych, diagnostyce problemów, wdrażaniu zmian i ocenie wprowadzonych ulepszeń.

Warto zapoznać ze szczegółami różnych ścieżek szkoleń na głównej stronie organizacji oferującej certyfikat ISTQB.

Technologie w Testingu

Według najnowszych danych wewnętrznych No Fluff Jobs za 2. kwartał 2023 roku, nadal najpopularniejszą technologią pozostaje Selenium. Na znaczeniu zyskuje też Java, pojawiając się w ogłoszeniach częściej niż SQL. Mimo wszystko pracodawcy nadal poszukują manualnych testerów, dlatego bariera związana z umiejętnością programowania nie będzie dotyczyć wszystkich stanowisk z kategorii Testing.

Dla porównania, raport No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku podaje, że najpopularniejsze technologie, które pojawiały się w ogłoszeniach to:

 • Selenium – 27,9%
 • SQL – 25,36%
 • Java – 22,8%
 • Jira – 22,22%

Są to technologie zgromadzone zbiorczo ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń w kategorii Testing/QA. Znajomość Selenium oraz Javy będzie przydatna w przeprowadzaniu testów automatyzujących.

Sprawdź: SQL dla początkujących krok po kroku

Total
0
Shares
_podobne artykuły