Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

ISTQB – co musisz wiedzieć o międzynarodowym certyfikacie dla testerów?

Ostatnia aktualizacja 20 września, 2022

Czy ISTQB jest obowiązkowym certyfikatem dla testerów oprogramowania? Odpowiemy na to pytanie, ale najpierw kilka faktów z branży.

Duża popularność specjalizacji związanej z testowaniem oprogramowania wynika z kilku czynników. Przede wszystkim osoby myślące o przebranżowieniu do IT wybierają Testing jako jeden z kierunków rozwoju. Dlaczego? W przypadku testów manualnych na ogół nie wymaga się znajomości języków programowania na wysokim poziomie. Jednocześnie stawki dla juniorów są dość atrakcyjne. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Praca – cyberbezpieczeństwo

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, tester oprogramowania na poziomie juniorskim mógł liczyć na 5,5-7,5 tys. zł brutto przy UoP i 5-8 tys. zł netto +(VAT) na B2B. Warto jednak wiedzieć, że 2021 rok zapisał się jako ten, w którym liczba ofert dla juniorów była najmniejsza w ciągu ostatnich 3 lat. Może to więc nasuwać wnioski, że do branży IT coraz trudniej się dostać, a więc warto zadbać o dodatkowe certyfikaty. Czy ISTQB jest tym, który warto brać pod uwagę?

ISTQB – co to jest?

ISTQB, czyli International Software Testing Qualifications Board to międzynarodowa rada certyfikacji do testowania oprogramowania, którą założono w 2002 roku w Edynburgu. Program „Certified Tester” jest programem kształcenia dla przyszłych testerów w oparciu o ustandaryzowane procesy testowania oprogramowania.

Aktualna certyfikacja umożliwia zdobycie poziomu podstawowego, zaawansowanego oraz eksperckiego. Poziom podstawowy wymagany jest do podejścia do dalszych etapów.

Jak przebiegają egzaminy?

Podstawowy i zaawansowany poziom egzaminu ISTQB składają się z testów wielokrotnego wyboru i nie przedawnia się. Wystarczy więc jednorazowe zdanie egzaminu, aby był on ważny bezterminowo. Poziom podstawowy jest głównie teoretyczny i wymaga znajomości tworzenia oprogramowania (w zakresie testowania). 

Egzaminy na poziomie zaawansowanym są praktyczne, a do ich zaliczenia wymaga się pogłębionej wiedzy w specjalistycznych obszarach. Aby przygotować się do egzaminów, warto skorzystać z kursów przygotowujących pod kątem certyfikacji.

Zobacz: Jak się przebranżowić na informatyka?

Czy ISTQB liczy się w branży?

Ostatnio pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że nie poleca się certyfikacji ISTQB wyłącznie na poziomie podstawowym osobom bez doświadczenia. Dlaczego?

Obecnie uzyskanie certyfikatu na tym poziomie nie zwiększa szans na zatrudnienie. Liczba osób, które zdały egzamin na poziomie podstawowym jest już bardzo duża. Sam egzamin też nie jest zbyt trudny, ponieważ wiele osób bez wiedzy dotyczącej testowania jest w stanie zdobyć ten certyfikat bez żadnego problemu. 

W takiej sytuacji wartość certyfikatu na poziomie podstawowym znacznie się obniżyła i nie stanowi znaczącej przepustki do świata IT. Można jednak przystąpić do certyfikacji na poziomie zaawansowanym, co znacznie zwiększy szansę na zaproszenia od rekruterów.

Total
3
Shares
_podobne artykuły