Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
it project manager

Zakres obowiązków IT project managera. Czy to kariera dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja 4 sierpnia, 2022

Czy IT project manager może liczyć na ciekawą pracę? Czy to odpowiednia ścieżka kariery dla ciebie? Na czym polega ta praca? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

  • Czym tak naprawdę zajmuje się project manager, czy też mówiąc po polsku – kierownik projektu?
  • Sprawdź jakie umiejętności musisz posiadać, aby ubiegać się o stanowisko tego rodzaju
  • To zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. Przyda się wiedza techniczna i zrozumienie krajobrazu biznesowego, w jakim działa dana firma
  • Przeczytaj nasze porady i informacje. Zaglądaj regularnie na Enter The Code
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

W ciągu najbliższych lat firmy będą zmuszone do tworzenia i realizacji milionów projektów. Zwłaszcza w sektorze IT. Pandemia Covid-19 spowodowała masowe zakłócenia na całym świecie, ale też sprawiła, że wiele biznesów musiało postawić na cyfryzację. Przedsiębiorstwa, które chciały przeprowadzać transformację cyfrową przez lata, przyspieszyły i wdrażają o wiele więcej projektów. Wymusił to rynek (lockdowny pokazały firmom, że warto działać w świecie online) oraz konkurencja (wiele marek zaczęło działać w sieci, pokazując że jest tam ogromny biznes). Wszystko to oznacza jedno dla osoby, która rozważa karierę jako project manager: nie brakuje ofert pracy.

Nawet jeśli pandemia nie miałaby miejsca, ofert pracy dla project managerów było i tak mnóstwo. Wykonaj proste wyszukiwanie na NoFluffJobs.com i przekonasz się, że pracy dla PM-ów nie brakuje. Zarobki zaś często wynoszą nawet 20 tys. zł miesięcznie w sektorze IT.

Zobacz: Big Data – zarobki

Jeśli jesteś ciekawy tej branży, teraz jest świetny czas, aby zacząć się uczyć. Czego potrzeba, aby objąć stanowisko kierownika projektu? I czy jest to właściwa ścieżka dla ciebie? Zacznijmy od podstaw.

IT project manager i jego rola w firmie

Rola kierownika projektu w sektorze IT jest dokładnie taka, jak brzmi: to osoba odpowiedzialna za bieżące zarządzanie (kierowanie) danym projektem. Wyobraź sobie, że jesteś szefem kuchni albo trenerem piłki nożnej. To od ciebie zależy jak przygotowany zostanie dany posiłek, albo jaka będzie strategia na najbliższy mecz. Każda branża – od handlu detalicznego po sektor technologiczny – wymaga ludzi z umiejętnościami zarządzania projektami.

Jako IT project manager możesz zostać zatrudniony zarówno przez startup, jak i dużą korporację. Możesz pracować na pełen etat, jako freelancer, albo nawet być konsultantem i jedynie pomagać innym menedżerom.

Zaleta pracy jako project manager? Na pewno fakt, że wymagane umiejętności przydają się także w innych zawodach. Menedżer projektu często musi wykazywać się elastycznością, a także świetnie rozwiązywać problemy. To umiejętności miękkie doceniane w zasadzie wszędzie.

IT project manager zajmuje się w firmie wieloma rzeczami. W najszerszym znaczeniu odpowiada za planowanie, organizację i zarządzanie realizacją projektu. Zapewnia przy tym, że przyniesie on oczekiwane rezultaty na czas i w ramach założonego budżetu.

Dokładne obowiązki zależą od projektu oraz branży, organizacji i zespołu, którego prace przyjdzie nam nadzorować. Ogólnie rzecz biorąc wszyscy kierownicy projektu dzielą się obowiązkami w ramach tego, co powszechnie określa się “cyklem życia projektu”. A taki cykl składa się z czterech faz.

Faza 1. Inicjowanie

Dyrektor czy menedżer zleca ci dany projekt. Jako kierownik rozpoczynasz pracę od zdefiniowania jego celu, uzasadnienia biznesowego, korzyści i zakresu (wymagań dot. tego, co projekt dostarczy).

Sprawdź: Co to software house

Następnie identyfikujesz kluczowe osoby w firmie lub na zewnątrz, na które projekt będzie miał wpływ. Często dotyczy to również klientów, a nie tylko pracowników. I dalej, tworzysz kartę projektu – to techniczne określenie na dokument, w którym znajdą się wszystkie szczegółowe informacje (od ludzi po proponowany budżet).

Faza 2. Planowanie

Kiedy już osoba, która zleciła ci projekt, zatwierdzi przygotowaną przez ciebie kartę, zaczynasz prace. To wtedy przeprowadzasz planowanie z zespołem, określasz zakres projektu (tzw. project scope) i ustalasz konkretne szczegóły do realizacji, wraz z terminami ukończenia.

Na tym etapie tworzysz również konkretne rezultaty do osiągnięcia i wyznaczasz cele. Zastanawiasz się też jakie są ewentualne przeszkody i zagrożenia, które będzie można napotkać, a które mogą utrudnić realizację.

Faza 3. Wykonywanie i monitorowanie

Upewniasz się, że członkowie zespołu wykonują określone prace, a także są odpowiednio zmotywowaniu do działania. Ale uwaga! Nie myl tej funkcji z całościowym zarządzaniem ludźmi.

Czytaj też: Jak się przebranżowić do IT

Zarządzanie projektami wymaga, owszem, pewnych umiejętności zarządzania ludźmi, ale tylko w odniesieniu do projektu i jego zadań. Twoja rola jako IT project manager to pokierowanie pracami tak, aby pomyślnie ukończyć projekt.

Faza 4. Zakończenie prac

Tutaj kończy się rola project managera dla danego projektu. Jeśli prace zostaną wykonane zgodnie z planem i w terminie, a także zapewniają obiecane rezultaty – świetnie. Jeśli budżet nie został przekroczony – jeszcze lepiej!

Pozostaje ocenić jeszcze na chłodno czy projekt spełnia oczekiwania (uzasadnienie biznesowe), a jeśli tak – dziękujemy zespołowi. Wtedy warto pozbierać opinie i zebrać wnioski. Zależnie od projektu, niewykluczone że będzie opcja na udoskonalenia i aktualizacje w przyszłości. Tak, w skrócie, przedstawia się zakres obowiązków dla osoby, która chce pracować jako IT project manager.

Total
0
Shares
_podobne artykuły