Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Jak stworzyć serwer z użyciem JavaScriptu?

Ostatnia aktualizacja 28 listopada, 2022

Pierwsza styczność z tworzeniem aplikacji webowej może być przytłaczająca. Okazuje się jednak, że uruchomienie pierwszego serwera napisanego w JavaScripcie nie jest trudne. Pierwsze uruchomienie aplikacji sprowadza się jedynie do zainstalowania środowiska uruchomieniowego i odrobiny konfiguracji. Jak stworzyć serwer w JavaScripcie? 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Przebranżowienie

Jak stworzyć serwer z użyciem linii komend?

Ponieważ wiele operacji podczas tworzenia aplikacji polega na wykorzystaniu linii komend, warto zapoznać się z podstawami wykorzystania tego narzędzia w swoim systemie operacyjnym. Na pewno na początek przyda się umiejętność przechodzenia pomiędzy folderami, tworzenia nowych oraz wykonywania poleceń.

Instalacja środowiska NodeJS

Do pisania aplikacji webowych często wykorzystuje się środowisko uruchomieniowe NodeJs. Aby sprawdzić, czy jest ono zainstalowane na naszym komputerze wystarczy wywołać w linii komend polecenie “node -v”, które służy do wyświetlania numeru wersji narzędzia NodeJS. Jeśli nie posiadasz tego narzędzia, to niezbędne będzie jego zainstalowanie, na przykład pobierając instalator ze strony projektu (nodejs.org) lub za pomocą menedżera pakietów naszego systemu.

Menedżer pakietów NodeJS

Domyślnie, instalacja NodeJS zawiera menedżer pakietów Node, który nazywa się NPM. Menedżer pakietów służy do instalowania oraz zarządzania dodatkowymi pakietami. Jego obsługa jest prosta, do stworzenia aplikacji wystarczy znajomość dwóch komend: install oraz uninstall, służących odpowiednio do instalowania oraz usuwania pakietów Node.

Zobacz: Monitor do 500 zł

Jak stworzyć serwer z użyciem Nesta?

Do stworzenia pierwszego projektu służącego do stworzenia API można wykorzystać wiele frameworków, natomiast na start polecamy framework Nest. Aby go zainstalować wystarczy wywołać polecenie “npm install @nestjs/cli”. Po zainstalowaniu pakietu wystarczy stworzyć nowy folder dla serwera oraz zainicjalizować projekt za pomocą polecenia “nest new server”. Po odpowiedzeniu na kilka pytań projekt serwera jest gotowy i można przystąpić do pisania kodu.

To tylko niewielki fragment wiedzy, który pochodzi z kursu Junior IT Masterclazz. W kursie dowiesz się też jak:

  • szybko tworzyć dokumentację API;
  • dodać do aplikacji logowanie błędów oraz wydarzeń;
  • szybko zabezpieczyć aplikację przed najpopularniejszymi błędami bezpieczeństwa;
  • kompresować ruch;
  • dodać możliwość ustawiania ciastek.

I wiele więcej. Sprawdź szczegóły na stronie kursu i wybierz odpowiedni dla siebie pakiet.

Total
0
Shares
_podobne artykuły