Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak szybko zarobić pieniądze

Jak szybko zarobić pieniądze jako freelancer UX?

Ostatnia aktualizacja 14 kwietnia, 2023

Freelancing w dziedzinie projektowania UX to świetna okazja dla kreatywnych osób, które chcą zarobić na swojej pasji. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć i jak szybko zarobić pieniądze na pierwszych projektach, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci w stawianiu pierwszych kroków w komercyjnym realizowaniu projektów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Platforma zarobkowa dla freelancerów. Poznaj Fiverr

Jak szybko zarobić pieniądze? Zadbaj o kilka istotnych kwestii

Krok 1: Wykształć swoje umiejętności i zbuduj portfolio

Przed rozpoczęciem pracy jako freelancer, warto zainwestować czas i pieniądze w rozwój swoich umiejętności. Tak, może się zdarzyć, że zanim zaczniesz czerpać korzyści finansowe z tworzenia projektów, będziesz musiał(a) sam(a) zainwestować w zdobycie wiedzy.

Zapisz się na kursy, warsztaty czy szkolenia, aby zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu projektowania UX.

Przejrzyj ofertę kursów na platformach Udemy lub Coursera, ale też zapoznaj się z certyfikowanym kursem UX od Google’a, który trwa 6 miesięcy i wyczerpująco wprowadza w tematykę UX Designu.

Ponadto zadbaj o stworzenie własnych, niekomercyjnych projektów, aby zbudować portfolio, które stanie się Twoją wizytówką i pomoże Ci zdobyć pierwszych klientów.

Krok 2: Znajdź swoją niszę

Wyróżnij się na rynku, wybierając swoją niszę w projektowaniu UX. Może to być specjalizacja w określonym typie aplikacji, branży czy technologii. Znajomość konkretnej niszy pozwoli Ci łatwiej pozyskać klientów zainteresowanych Twoimi usługami. W jaki sposób? Poznasz specyficzne potrzeby wynikające z branży, a także problemy, na które możesz zaoferować rozwiązania, bazując na swoim doświadczeniu.

Krok 3: Ustal konkurencyjne stawki

Ustalając stawki za swoje usługi, sprawdź, ile inni freelancerzy z podobnym doświadczeniem i umiejętnościami oczekują za swoją pracę. Nie staraj się być najtańszym, ale też nie przesadzaj z cenami. Pamiętaj, że wartość Twojej pracy rośnie wraz z doświadczeniem i zadowoleniem klientów.

Krok 4: Pozyskaj klientów

Wykorzystaj różne kanały, aby pozyskać pierwszych klientów. Możesz korzystać z platform dla freelancerów (np. Fiverr lub Useme) lub sieci społecznościowych. Pamiętaj o aktywności na LinkedIn, gdzie możesz się pochwalić swoim portfolio i zdobyć zlecenia od firm. Nie bój się także proaktywnie szukać zleceń – wysyłaj oferty współpracy do potencjalnych klientów.

Krok 5: Dbaj o relacje z klientami

Dbaj o dobre relacje z klientami, ponieważ zadowoleni klienci to Twoja najlepsza reklama. Bądź komunikatywny, terminowy i otwarty na uwagi. Zadowoleni klienci chętniej polecają Twoje usługi innym, co przekłada się na kolejne zlecenia.

Krok 6: Unikaj powszechnych błędów

Aby szybko zarobić na pierwszych projektach, unikaj typowych błędów, które mogą opóźnić Twój sukces. Oto kilka z nich:

  • Niedocenianie swojej pracy

Staraj się nie obniżać zbytnio stawek w celu zdobycia zlecenia. Pamiętaj, że jako freelancer płacisz sam za ubezpieczenie, sprzęt i inne koszty, dlatego ważne jest, aby otrzymać adekwatne wynagrodzenie.

  • Brak umowy

Zawsze staraj się podpisywać umowy ze swoimi klientami, aby uniknąć nieporozumień i problemów związanych z płatnościami. Koniecznie zawrzyj w nich zapis o tym, ile poprawek przysługuje w projekcie, zdefiniuj, co jest poprawką, a co zmianą, która może wymagać dodatkowej zapłaty.

  • Przyjmowanie zbyt wielu zleceń naraz

Jako freelancer musisz dbać o swoje zdrowie i czas wolny. Przyjmowanie zbyt wielu zleceń może prowadzić do przeciążenia i pogorszenia jakości pracy.

Zobacz: Jak stworzyć dobre portfolio grafik i projektów UI/UX?

Podsumowanie

Freelancing w dziedzinie projektowania UX może być nie tylko źródłem dochodu, ale również spełnieniem zawodowym. Kluczem do sukcesu jest ciągły rozwój, umiejętność sprzedaży swoich usług oraz dbałość o zadowolenie klientów. Jeśli będziesz się stosować do powyższych porad, z pewnością szybko zaczniesz zarabiać na swoich pierwszych projektach jako freelancer UX.

Total
0
Shares
_podobne artykuły